|
|
|
|
|
|
|
|
|
 Hestra centrum för helgens Skilling 500. PRESSRELEASE
Om några dagar, den 30 juni, är det dags för 2018 års Skilling 500 med Skillingaryds MK som arrangör. Detta år är det premiär att ha Hestra strax norr om Gislaved -(fast i Hestra tycker dom att Gislaved ligger söder om Hestra)- som centralort med sträckor söder och väster ut. Förarna bjuds därför på vägar av mycket omväxlande karaktär. Tävlingens högkvarter och serviceplats är på Isamons Idrottsplats.
Tävlingen ingår i Sydvenska Rallycupen, Sydsvenska Mästerskapen samt Smålands, Gotlands och Södras DM. Alltid lite extra spännande när förarna från de södra distrikten utmanas av förare från andra delar av landet.
Tävlingen omfattar fyra omväxlande sträckor på sammanlagt 42 km på en fjortonmila bana. Samtliga sträckor har i olika riktning och skepnad varit med i tidigare tävlingar.
Först ut är en liten men intressant Appendix K grupp där klubbens egen Patrik Axelsson/Vincent Johansson får vara favorit med sin klasseger från Dackefejden i bagaget.
4WD ser även denna gång att bli en tvekamp mellan Robin Adolfsson/Nicklas Ottosson, Växjö och Stoffe Nilsson/Jesper Johansson, Hässleholm. Stoffe vann senast i Växjö, lite kuriosa kring honom och den tävlingen är att det var i Dackefejden för exakt 25 år sedan som Stoffe körde sin första tävling efter att ha förstört en bil redan i debutant tävlingen. Efter det körde han samma höst upp sig till A-förare. Ni förstår ni vilken legend Robin har att utmana!
2WD i de olika förarklasserna är som alltid lika svårtippat. Sträckornas kan synas vara av Volvo karaktär men vårens tävlingar och reslutat har lite vänt detta tankesätt upp och ner. Placeringarna totalt efter Skilling 500 ger också de som blir inbjudna till Mästarmötet på Millebygden i slutet av juli, så mycket står på spel. Simon Karlsson/Tobias Steen, Gullabo med seger från Växjö med sig får nog vara favorit men i kamp med Christopher Zeijlon/Christofer Svensson, Skillingaryd. De vann heroiskt förra året efter att ha tappat tjugo sekunder för en reparation. Mattis Olsson/Marcus Sundh, Gullabo, Thomas Grönberg/Mikael Johansson, Oskarshamn, Johan Green/Kevin Athley och sist men inte minst Kristian Johansson/Fredrik Livh, Kinds är också lågoddsare.
I B-klassen ligger Björn och Daniel Borgkvist tvåa i totalen och med seger från Växjö får han vara favorit men här är utmanarna Peder Johansson/Kristian Florén, Kullings, Joakim Hansson/Frida Olofsson och Andreas Axelsson/Jonas Bergman, Grimslöv. Simon Magnusson/Christoffer Svensson med fyra hjul på bilen kan också bli farliga.
Victor Hansen/Ida Lidebjer Granberg fortsätter säkert gärna sitt segertåg. Den mycket meriterande tionde platsen totalt i Dackefejden gör det svårt att se vem som skall hota. Kim Petersson/Simon Molin, Skillingaryd var tvåa senast och hårt satsande junioren Linus Månsson, Östgöta BF med Skillingaryds Carl Eriksson i högerstolen är kapabel till en topplacering.
I A-förare Grupp E är väl frågan om Stefan Ottosson/Sofie Adolfsson, Vetlanda kan låta bli punktering och än en gång tappa en topplacering. Erik Ohlsson/Daniel Wärnlund, Gullabo är stabiliteten själv och leder därmed också Prispottslistan totalt två poäng före Robin Adolfsson.
Erik Sundkvist/Max Salomonsson, Ljungby vann B-klassen senast då Oscar och Isak Arvidsson, Gullabo spurtade förbi Keith och Jane Wennberg Skillingaryd på sista sträckan. Så tipset är Erik före Oscar.
I C-klassen är vinnaren från Ljungby Elias och Magnus Lörd tillbaka igen men får se upp med Tim Hammarström/Karl-Göran Eriksson, Älmhult, Johan Widerberg/Peter Olsson, Simrishamn eller varför inte Per Johansson/Tobias Wingård, Kind. Per har faktiskt närmare till Hestra än de flesta av hemmaklubbens förare. Eller kan Linus Hedström/Simon Liljekvist, Brinkarna upprepa segern från Dackefedjen? Vi får se!
Det är svårt att se att någon på allvar kan utmana de två toppnamnen i A-VOC Henrik Levin/Ida Isaksson, Hörby och Patrik Fredriksson/Oskar Hedén, Fryksdalen. Det ät lite av Levin versus Grönberg från 2017 i deras kamp men med lite mer lågmäld ton i sociala medier. Om rutin kan fälla utslaget kan vi inte räkna bort Christer och Marie-Louise Westerdahl, Skillingaryd där Christer nog är god för mer än 400 tävlingar.
B-klassen är svårtippad. Arvid och Carl Tobiazon, Ryd var tvåa i Växjö så han får vara favorit tillsammans med Andreas Persson/Magnus Andersson, Simrishamn, Fredrik och Alexander Alin, Åmål samt Mattias Erelt/Åke Lundberg, Växjö.
Simon och Anton Johansson, Växjö leder C-klassen totalt och har förstås segerchans. Det har också Emil Karlsson/Filip Henningsson, Ljungby efter en andra plats i Dackefejden men trea och fyra där var Skillingarydsförarna Marcus Kjellkvist/Inge Petersson och Patrik Tallåker/Evelina Kurtsson så varför inte överraska på hemmaplan.
Ojoj, vad svårt det blev när vi sist men inte minst kommer till Ungdomsklassen. Hela elva ekipage på startlinjen, lite kanske beroende på att de i Skilling 500 startar utan att behöva betala startavgift. De är sportens framtid så det är en liten uppmuntran halvvägs in i säsongen. Hela fem huvudfavoriter har jag i alla fall. Emil och Andreas Friman, Vetlanda är tillbaka igen. Jacob Johannesson/Anette Pettersson, Gullabo vann i Växjö, Calle och Torbjörn vann överlägset i Ljungby. Simon Axelsson/Joakim Svensson, Älmhult och Anton Johansson/Anton Ahlberg ligger etta respektive tvåa i totallistan. I det stora hela ett ovanligt välgrundat tips!
Välkomna ut i skogen nu på lördag den 30 juni. Första start klockan 11 från Isamons Idrottsplats i Hestra. Program säljes från kl 9 på fredagen på Preem i Hestra samt ICA i Tranemo och från 7 tävlingsdagen på Isamon.
» Pressrelease från Skillingaryds MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2018-06-27 22:24:02
|
|
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.
För Belga News Agency avs...Publicerad: 2025-08-22 19:39:13
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Nu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.
Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...Publicerad: 2025-08-22 14:32:58
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Den 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.
Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...Publicerad: 2025-08-22 11:44:20
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
SMK Eksjö arrangerar sitt största rally på fler år, Ekrundan ingår i både Smålands och Östergötlands DM-serier samt i mer lokala E-Cupen. Klubben har plockat fram 33km special i ett kompakt område som körs en gång, tidsmässigt med spridning för att ge publiken chansen att se de tävlande två gånger. ...Publicerad: 2025-08-22 08:54:29
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
Andra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.
Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...Publicerad: 2025-08-22 06:02:39
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Estniska Humus Paide Ralli körs i helgen med 14,5 mil special på 10 specialsträckor, start fredag eftermiddag när två sträckor går dubbelt fram till kvällen. Resterande tio mil för lördagen där tre sträckor går dubbelt där längsta sträckan i loopen mäter över 28km.
Estniska, Lettiska och Baltiska...Publicerad: 2025-08-21 19:44:09
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Sydsvenska Mästerskapet gästade lördagen den 3 augusti Kullingstrofén som är ett lika säkert augustitecken som en gång kräftpremiären var. Eftersom tävlingen också ingick i flera andra cuper så var det flera nya ekipage som tog poäng i SSM. Med Folkets Park i Herrljunga som bas fick de nästan 200 st...Publicerad: 2025-08-21 12:14:33
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
I nästa vecka körs det co-driver utbildning i söder, konceptet med en tvådagars kurs där första kvällen görs hemma via Teams och andra kvällen på plats hos Anders Åberg på Apex i Önnestad.
- Glöm inte att anmäla dig till utbildningen den 26-27 augusti om du vill ha ut det lilla extra av kursen o...Publicerad: 2025-08-21 11:08:07
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta. Längst norr ut för helgen är Vännäs MK med Höstnatta som deltävling för Övre Norras DM-serie. Klubben har plockat fram tre sträckor som går dubbelt, det ger 45km special men intresset är oroande lågt.
Endast 19 tävlande när anmälan stängde där Jörgen Jonasson, Ingemar Svensson och Joakim Åström s...Publicerad: 2025-08-21 09:02:37
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
MK Kopparberg arrangerar MKK Rundan - en sträcka på 14km ska köras dubbelt under dagen för de 35 tävlande, till det debutanter och föråkare.
Åtta klasser är de tävlande uppdelade i där Axel Svedberg är ensam för Ungdomsrally, det samma är Viktor Resare i grupp E för A/B-förarna och Kim Nydén i 4w...Publicerad: 2025-08-21 05:59:45
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|