NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Toyota Gazoo Racing.
© Toyota Gazoo Racing.
Ott Tänak har kört snabbt hela dagen i Finland, bytt om i täten med Mads Östberg men går till nattvila som ledare.

© Skoda Auto.
© Skoda Auto.
17-årige Kalle Rovanperä överraskar alla, går från klarhet till klarhet genom att leda stort efter första dagen i tuffa WRC2.

© Citroen Racing.
© Citroen Racing.
Mads Östberg har överraskat, haft bra startposition och hängt med i topp, även haft ledningen.

© M-Sport.
© M-Sport.
Teemu Suninen är bäst hos M-Sport / Ford men har kört på och över gränsen!
Tänak och Östberg i het sekundfight - Rovanperä utklassar i WRC2.

Just spara på däcken var något Mads Östberg på förhand inte trodde sig skulle behöva, men under eftermiddagen började det kosta gummi.
- Eftermiddagen har inte varit lika bra. De första två sträckorna gick bra men sen var det mer slitage på däcken, menade Östberg.

Men Östberg har matchat Ott Tänak bra och haft en tät och spännande duell, 4,3 sekunder skiljer mellan dem efter dagens tio specialsträckor.
- Jag har gjort precis allt jag kunnat med den startposition vi haft, jag har fått ta i hela tiden och ta risker för att hålla topptider, menar Tänak.

Latvala når inte ändan fram.
In som trea är Jari-Matti Latvala som inte riktigt hänger med, hittar inte inställningarna för vinnartempot men känner sig ändå nöjd, 17,6 sekunder upp för avancemang. Bäst hos M-Sport är Teemu Suninen som kört hårt för att försöka tangera förra årets topptider, kört både på och utanför vägen och är i en hård kamp med Hayden Paddon som smet förbi med 0,5 sekund på slutet av dagen.

Ogier klättrar, hoppas på mindre lösgrus.
Sjätteplatsen för Sebastien Ogier som varit tvåa på vägen,
- Tungt med den startpositionen, nu kommer vi starta senare under lördagen och ha bättre läge. Men för mig gäller det att samla bra med poäng mot Neuville snarare än att jaga sträcksegrar.

Inga vinnartakter av Lappi.
Sebastien har då passerat en avstannande teamkollega i Elfyn Evans men också Esapekka Lappi som han kört förbi. Evans lättade medvetet på gasen för att släppa fransmannen före sig - de tre i tät kamp och minuten från ledarbilen.

Breen och Neuville sist topp 10.
Bromsproblem på slutet av dagen för Craig Breen som halkat bakåt en aning, men bara fåtalet sekunder framåt. Thierry Neuville hade en svajig start, en visit utanför vägen kostade tid och plastdelar på förmiddagen och med en snurrning har han aldrig kommit uppåt, han startade också först på vägen och hade det tufft, nu tia totalt och bland de första ut under lördagen, den längsta etappen.

Rovanperä i klar ledning.
Ingen har kunnat hota Kalle Rovanperä i WRC2 klassen, finländaren har flugit fram på hemmavägarna och satt respekt i de äldre klasskompisarna.
- Självklart en riktigt skön känsla, men vi hade ett par riktigt moment under sista loopen, mycket sten och träffade två stora stenar med var sitt däck, men de höll. Nu kör vi vidare i rätt tempo, hälsar Kalle vid slutmålet.

Veiby slog i.
I jagande tempo la Ole Christian Veiby bakhjulet utanför vägen och stukade hjulupphängningen, istället för att plocka in tid ökade marginalen.
- Inte så illa i alla fall, vi får se vad vi kan göra imorgon, säger Norrmannen.

Pietarinen visar klass i WRC2 debuten.
31,6 sekunder har Kalle ned till Eerik Pietarinen som är tvåa, tredjeplatsen för Jari Huttunen hos Hyundai Motorsport och som fyra Veiby som tagit sig tillbaka till service. Femteplatsen håller Gus Greensmith och försvunnit har Japanske Katsuta Takamoto som gjort en rejäl avåkning.

Stugemo och Monelius en bit efter.
12:a i WRC2 klassen är Lars Stugemo och Kalle Lexe som hade en strulig start med avåkning och snurrning. En 16:e plats totalt bland alla R5 bilar (en handfull placeringar före Stugemo) ses Mattias Monelius och Erik Gustafsson.
Brutit har Kari Hytönen och Ida Lidebjer Granberg gjort, hål i super2000 motorn ödelade deras tävling.

Punktering förstörde för Bergkvist, Dennis bröt.
30-talet sekunder tappade Emil Bergkvist och Joakim Sjöberg med punktering på ss9, de förlorade där ledingen till Ken Torn, nu 20,3 sekunder mellan dem inför fortsättingen. Terry Folb är trean och Jean Baptiste Franceschi är fyra - 40-talet sekunder från ledaren. Bröt gjorde Dennis Rådström redan före service efter en lättare avåkning, dock skadades buren och ekipaget togs ur tävling.


Neste Rally Finland:
»
Resultat, sträcka för sträcka!
»
Tider, Nyheter & Resultat.
»
Resultat Shakedown.
»
Officiell hemsida
»
WRC Video.
»
RedBull TV.
»
Anmälningslista
»
Tidsplan
»
WRC - officiell.


Specialsträckor: Neste Rally Finland.

Sträckor torsdag:
18:00; SS01 Harju 1 2.31km.
X
X
X
X

Sträckor fredag:
07:18; SS02 Moksi 1 20.04km.
X
X
X
X
08:21; SS03 Urria 1 12.28km.
X
X
X
X
09:13; SS04 Ässämäki 1 12.33km.
X
X
X
X
10:36; SS05 Äänekoski 1 7.71km.
X
X
X
X
13:24; SS06 Oittila 19.34km.
X
X
X
X
14:27; SS07 Moksi 2 20.04km.
X
X
X
X
15:30; SS08 Urria 2 12.28km.
X
X
X
X
16:22; SS09 Ässämäki 2 12.33km.
X
X
X
X
17:45; SS10 Äänekoski 2 7.71km.
X
X
X
X
19:00; SS11 Harju 2 2.31km.
X
X
X
X

Sträckor lördag:
07:13; SS12 Päijälä 1 23.92km.
X
X
X
X
08:29; SS13 Pihlajakoski 1 14.90km.
X
X
X
X
09:38; SS14 Kakaristo 1 23.66km.
X
X
X
X
11:13; SS15 Tuohikotanen 1 8.95km.
X
X
X
X
13:55; SS16 Tuohikotanen 2 8.95km.
X
X
X
X
15:08; SS17 Kakaristo 2 23.66km.
X
X
X
X
16:36; SS18 Päijälä 2 23.92km.
X
X
X
X
17:54; SS19 Pihlajakoski 2 14.90km.
X
X
X
X

Sträckor söndag:
07:38; SS20 Laukaa 1 11.74km.
X
X
X
X
08:38; SS21 Ruuhimäki 1 11.12km.
X
X
X
X
10:01; SS22 Laukaa 2 11.74km.
X
X
X
X
12:18; SS23 Ruuhimäki 2 11.12km.
X
X
X
X



Följ helgens rallyn:
Humus Paide Ralli:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2018-07-27 17:31:53






Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
© emotorsport.seDen 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.

Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...

Publicerad: 2025-08-22 11:44:20


Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
© emotorsport.seSMK Eksjö arrangerar sitt största rally på fler år, Ekrundan ingår i både Smålands och Östergötlands DM-serier samt i mer lokala E-Cupen. Klubben har plockat fram 33km special i ett kompakt område som körs en gång, tidsmässigt med spridning för att ge publiken chansen att se de tävlande två gånger. ...

Publicerad: 2025-08-22 08:54:29


50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
© emotorsport.seAndra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.

Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...

Publicerad: 2025-08-22 06:02:39


14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Estniska Humus Paide Ralli körs i helgen med 14,5 mil special på 10 specialsträckor, start fredag eftermiddag när två sträckor går dubbelt fram till kvällen. Resterande tio mil för lördagen där tre sträckor går dubbelt där längsta sträckan i loopen mäter över 28km.

Estniska, Lettiska och Baltiska...

Publicerad: 2025-08-21 19:44:09


Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
© emotorsport.seSydsvenska Mästerskapet gästade lördagen den 3 augusti Kullingstrofén som är ett lika säkert augustitecken som en gång kräftpremiären var. Eftersom tävlingen också ingick i flera andra cuper så var det flera nya ekipage som tog poäng i SSM. Med Folkets Park i Herrljunga som bas fick de nästan 200 st...

Publicerad: 2025-08-21 12:14:33


Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
© Södra Bilsportsförbundet - Rally.I nästa vecka körs det co-driver utbildning i söder, konceptet med en tvådagars kurs där första kvällen görs hemma via Teams och andra kvällen på plats hos Anders Åberg på Apex i Önnestad.
- Glöm inte att anmäla dig till utbildningen den 26-27 augusti om du vill ha ut det lilla extra av kursen o...

Publicerad: 2025-08-21 11:08:07


Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta.
Längst norr ut för helgen är Vännäs MK med Höstnatta som deltävling för Övre Norras DM-serie. Klubben har plockat fram tre sträckor som går dubbelt, det ger 45km special men intresset är oroande lågt.

Endast 19 tävlande när anmälan stängde där Jörgen Jonasson, Ingemar Svensson och Joakim Åström s...

Publicerad: 2025-08-21 09:02:37


35 tävlande för lördagens MKK Runda.
© emotorsport.seMK Kopparberg arrangerar MKK Rundan - en sträcka på 14km ska köras dubbelt under dagen för de 35 tävlande, till det debutanter och föråkare.

Åtta klasser är de tävlande uppdelade i där Axel Svedberg är ensam för Ungdomsrally, det samma är Viktor Resare i grupp E för A/B-förarna och Kim Nydén i 4w...

Publicerad: 2025-08-21 05:59:45


Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
© emotorsport.seBack SM ihop med Historiska Sprint & Back Cupen i klassiska Röforsloppet där SMK Arboga står för arrangemanget. Back SM åker en deltävling per dag uppför backen, för de historiska bilarna är det deltävling under lördagen.

90-talet åkare under lördagen där 70-talet är rallyåkare, närmare 30 bilar ...

Publicerad: 2025-08-20 11:09:51


75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
© PRL/NBF.Norska Mästerskapet kör vidare med Rally Grimstad, som arrangör KNA Aust-Agder och där väntar 10 specialsträckor på 75km och allt på asfalt. På plats är också Volvo Euro Cup för tävlande vilket ger en rad extra startande.

Totalt 75 ekipage varav nio går i Rally2-klassen där Eyvind Brynildsen, Fra...

Publicerad: 2025-08-20 09:01:48


Tidigare nyheter:
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen.
Foto från Polkatrofén.
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
» Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
» SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.