____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Silverratten inleder Sydsvenska Mästerskapet 2019.
PRESSRELEASE

Två av rallysportens starka aktörer kommer att profilera sig tillsammans under 2019. Sydsvenska Mästerskapet, SSM, återuppväcktes 2018 och ska fungera som en länk mellan Sydsvenska Rallycupen och Svenska Mästerskapet. Med tre distriktstävlingar och de två SM-tävlingar som körs i södra Sverige skapas ett mästerskap med tydlig prioritet på de klasser som tävlar i SM. Nytt för året är samarbetet med Ramudden.

- Vi har höga ambitioner och mål, därför känns det helt naturligt att vara en del av SSRC och SSM. Vi jobbar med säkra arbetsplatser inom segmenten väg, bygg och industri. Att vi nu dessutom får vara med och synas med vårt rallyteam samt hjälpa till att skapa säkra rallyn och underlätta för arrangörer känns helt perfekt, säger Ramuddens representant Johan Fast.

Först ut i mästerskapet är Älmhults anrika Silverratten. Tävlingen har genom åren haft SM status och alltid tillhört en av de tävlingar som måste köras på vårkanten. Förutom SSM är tävlingen också andra deltävlingen för 4WD och 2WD i Sydsvenska Rallycupen. Eftersom andra tävlingen i SSM är South Swedish Rally, också den med startplats Älmhult, finns flera SM-åkare på startlinjen kommande lördag för att lära känna de småländska, stenrika vägarna.

Sydsvenska Mästerskapet körs i fyra bilklasser, 4WD och 2WD uppdelat i R2 samt RWD och FWD.

I 4WD återfinns tyvärr inte segraren från Simrishamn Joachim Grahn med men tvåan Mattis Olsson/Marcus Sundh, Gullabo, trean Stig Andervang/Robin Eriksson, Rimo och fyran Robin Adolfsson/Nicklas Ottosson, Wäxjö finns på startlinjen och får vara favoriter. Utmanare är Kjell Sandberg/Stefan Ahl, Haninge. Spännande också att se vad Anders Jonasson/Jörgen Lindahl kan göra i sin come back.

Det vi inte får glömma bort heller är den stora aktivitet som råder i Nilsson verkstad i Vinslöv.

- Först och främst är framför allt Jeppe på bättringsvägen, rapporterar Stoffe på telefon. Nu är han opererad och gipsad men förväntas ta det lugnt ett tag. Vad gäller bilen så när väl alla trasiga plastbitar och andra skadade delar var bortmonterade så visade sig inte skadorna så allvarliga som befarades. Men visst kommer det att bli en kamp mot klockan! Vår absoluta ambition är att komma till start i Silverratten men jag kan i dagsläget inte lova det.

R2 klassen har sammanlagt tolv startande och där får Albin Nordh/John Stigh, Ydre får finna sig i att vara favoriter före Robert Andersson/Carl-Gustaf Karlsson, Eskilstuna och B-föraren Victor Hansen/Victor Johansson, Hörby. De var visserligen före Albin i Bergslagsrally i vintras men frånsett den dåliga tiden på Björnjägarens Minne slog Albin dessa två på alla övriga sträckor.

I bakhjulsdrivna 2WD fortsätter säkert kampen mellan Thomas Grönberg/Mikael Johansson, Oskarshamn, Per Eriksson/Tobias Gunnarsson, Emådalen och Simon Karlsson/Tobias Steen, Gullabo. I Simrishamn placerade de sig inom tio sekunder totalt med Thomas först. Utmanare är Håkan Tagesson/Emelie Lexander, Nybro och Johan Kastenman/Johan Svensson, Kristianstad som båda ”bara” behöver plocka cirka en halv sekund per kilometer för att vara nära. Kan någon av B-förarna utmana? Teoretiskt sett inte, Emil Karlsson/Filip Henningsson, Ljungby var fyra i Simrishamn men behöver snäppa upp ytterligare en sekund per kilometer.

Det verkliga getingboet är som vanligt 2WD med framhjulsdrift. De tre som leder SM för trimmat 2WD finns på plats. Daniel Röjsel/Mikael Johansson, SMK Dala leder före Robin Sandberg/Mathias Bengtsson, Ryd med Niklas Hägg/Toni Sundkvist, SMK Hälsinge på tredje plats. Men sen är det ju så att Victor Karlsson/Jonas Magnér, Vimmerby slog Robin i Simrishamn och så har Jonas Åkesson/Martin Holmdahl, Karlskrona fått sin nya motor. Oerhört svårtippat, eller hur? Hur är det bland B-förarna då? Linus Månsson/Carl Eriksson, Östgöta BF ligger trea i JSM efter Daniel Röjsel och Simon Karlsson men steget är kanske lite för långt. Spännande!!

Följande tävlingar ingår i Sydsvenska Mästerskapet. Till detta kommer Superfinalen i SSRC då de bästa i SSM är inbjudna att tävla mot de bästa i varje klass från SSRC. Finalen går den 26 oktober i Kristianstad.

27 april Silverratten Älmhults MK
31 maj-1juni South Swedish Rally
29 juni Dackefejden Wäxjö MS
10 augusti EC Snapphanerallyt Hässleholms MK
27-28 sept Rally Blekinge Asarum MS Olofströms MK

Välkomna till Silverratten, första deltävlingen i Sydsvenska Mästerskapet 2019. Första start från Myresjökök i Älmhult klockan 13. Följ det på Resultatservice och på Rally Live, Sveriges bästa rallyradio i samarbete med Ramudden


» Pressrelease från Sydsvenska Mästerskapet.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2019-04-22 18:56:06






Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien körs på banor med rally och rallycrossbilar, serien släppte i släppte i helgen kalendern för 2026 års serie. Det blir som tidigare sex tävlingshelger med en deltävling per dag - totalt 12 deltävlingar.

Konceptet med tre åk på tid, först ett träningsåk följt av två i tävling...

Publicerad: 2025-10-22 05:53:33


Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
© emotorsport.seFagersta MK bjuder in till en dag full av kurser i slutet av november, söndagen den 30:e är det dags att riva av kurser för Förar & Kartläsarutbildning men där arrangeras också kurs för co-driver/notutbildning och så även en L-ABC utbildning.

Allt under en och samma dag med basen i Fagersta MK:s...

Publicerad: 2025-10-21 16:59:26


Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
© Gotlands MF BK.Christoffer ”Kicken” Jacobssons Minnesfond - "Årets eldsjäl inom svensk rallysport".

För att hedra minnet av en passionerad och talangfull förare, eldsjäl och förebild för rallysporten i hela Sverige har Gotlands MF BK beslutat att instifta en minnesfond. Minnesfonden delar årligen ut två stipend...

Publicerad: 2025-10-21 13:50:55


Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
© Junior WRC / M-Sport.I söndagens avslutade Mille Johansson och Johan Grönvall en fantastisk och svängig första Junior WRC säsong, hög press på Juniorerna hela säsongen och framför allt för varje sträcka på de lerhala sträckorna i Tyskland, Tjeckien och Österrike. Men hur har då säsongen gått?

Snövallsvisit men mäk...

Publicerad: 2025-10-21 11:01:17


Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
© Opel Motorsport.Belgaren Tom Heindrichs vann lite oväntat ADAC Opel e-Rally Cup - kanske var det rent av hans storebror vars krasch i WRC klassen skapade söndagens dramatik? De flesta trodde nog Spanjoren Alex Espanol som toppade 12 poäng före Heindrichs inför finalen skulle stå som vinnare.

Tio sträckor i samb...

Publicerad: 2025-10-21 09:01:30


Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
© Lancia.För drygt en månad sedan dök de första klippen upp från Lancias tester med nya Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale - strax efter kom också Lancia från Stellantis koncernen med ett officiellt meddelande, de bygger en bil för Rally2 klassen och siktar högre.

I lördags, i samband med Central European...

Publicerad: 2025-10-21 05:52:42


WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
© Junior WRC / M-Sport.WRC-säsongen närmar sig sitt slut, efter helgen Central European Rally står deltävlingar i Japan och Saudiarabien på spel innan serien avslutas. Om förartiteln är det spännande, tre förare från ett och samma team gör upp.

Elfyn Evans tillbaka som ledare, nu 13 poäng före Sebastien Ogier och helge...

Publicerad: 2025-10-20 11:05:39


Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
© Junior WRC / M-Sport.I förra veckan presenterades såväl Rallyguide som tidsplan och kartor för Rally Sweden 2026, torsdagen 12:e februari inleds rallyt med shakedown, sträckan Umeå City klockan 9:01, identisk med årets lyckade shakedown centralt i Umeå på 3,44km.

På kvällen efter klockan 18 invigs rallyt och de tävla...

Publicerad: 2025-10-20 08:55:53


Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
© emotorsport.se72:a upplagan av Rallye Sanremo avgjordes i helgen med Svenskt på startlinjen, Isak Reiersen och Stefan Gustafsson åkte till Italien för andra raka asfaltsrallyt.

Fyra sträckor på fyra mil under lördagens kväll, som 43:a ses Isak efter dagen med Skoda Fabia Rally2 Evo, man inledde annars som tol...

Publicerad: 2025-10-20 05:58:49


Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
© Toyota Gazoo Racing.VM-framgångarna fortsätter för Oliver Solberg (24). I Central European Rally imponerade den nykrönta världsmästaren med sin första seger på asfalt i karriären.

35 dagar efter att Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson säkrade sin första VM-titel i WRC2-klassen, visade sig duon vara oslagbara ä...

Publicerad: 2025-10-19 21:08:45


Tidigare nyheter:
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor kvar i Central European Rally, följ spännande söndag.
Just nu guldläge för Gill i Junior WRC - bronsplats för Mille.
Rovanperä och Solberg VM ledare i Central European Rally - Mille trea i JWRC.
Grahn snabbast genom SSRC-finalen.
Chribbe vann Lövdansen, Jakobsson bäst av de onotade.
Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille.
Över 200 åkare till Novemberskölden, anmälan stänger imorgon.
Följ lördagens Lövdans, SSRC-final, Central European Rally och Rallye Sanremo.
Carlberg nöjd med fredagen i nya Opel Mokka GSE Rally - snabbaste 2wd bil i VM tävlingen.
Junior WRC tabellen just nu - rekordjämnt med Turkisk guld - Mille tabelltrea.
Ogier leder Central European Rally - Oliver toppar WRC2 & Mille Junior WRC tvåa.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå inför helgens Central European Rally.
» Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille.
» Neuville snabbast på shakedown - Solberg och Johansson igenom.
» Ogier i topp - Solberg leder och Mille tvåa i Junior WRC under Central European Rally.
» Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg.
» Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
» SM-tvåan testar motståndet i Brittiska Mästerskapet.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.