|
 Blåsigt värre runt bilsportförbundets styrelse efter bland annat USA-resan.
Trots en svajig ekonomi och ett redan budgeterat underskott valde personer ur Svenska Bilsportförbundets styrelse att spendera pengar på en resa till San Francisco i september förra året. Resan benämndes som studiebesök samtidigt som man placerade styrelsemöte och vad man kallar för strategimöte på plats i USA i samband med Indycar finalen.
Resan var kritiserad långt före dess genomförande, något som också påpekats från distrikt, men resan ägde rum. På sociala medier gick redan då diskussionerna höga om nyttan av att spendera, vad revisorn kommit fram till, 300´000 kronor av medlemmarnas pengar på en resa för att genomföra styrelsemöte och titta på Indycar finalen när budgeten redan visade ett stort minus.
För att få in resan som "Studieresa" hade man veckans första dag, måndagen den 16:e september besök hos SFI Foundation INC Test Lab där man fick en genomgång av hur testförfarandet går till för säkerhetsutrustning, delar och chassikonstruktioner samt hur SFI arbetar med specifikationer m.m. Ett besök som kanske passat de Svenska tekniskt ansvariga bättre än en styrelse?
För några dagar sedan, när verksamhetsberättelsen för 2019 kom tog diskussionerna ny fart, något som under onsdagen också fick Sveriges Television att ta upp ärendet inför det stundande förbundsmötet, bland annat talade man med Göteborgs BF´s Peter Kurtén i frågan, en som var starkt kritiskt till agerandet och hur ekonomin hanterats.
Förbundets ordförande Lars Pettersson förklarar till SVT.
- Jag vill säga att vi har en stabil och god ekonomi. Vi har inte slarvat med några pengar, förklarade ordföranden och påpekar vidare i SVT´s intervju.
– Vi har ett uppdrag att verka internationellt, och det gör vi. Men det kanske inte hela vår rörelse vet om. SBF har många grenar där flera av grenarna är internationella. I San Fransisco träffade vi teamen, våra kända svenskar och organisationen bakom Indycar. Det finns en stor medlemsnytta med en sådan här resa.
Ett par av resenärerna har också passat på att blanda sig i diskussionerna på sociala medier, och bland dessa personers inlägg har man framhållit att, citat "det är också mycket bra för en styrelse att umgås några dagar under mer informella omständigheter. Man lär känna varandra och får på så sätt en annan dynamik i styrelsearbetet som annars präglas av enformiga möten där tiden är strikt uppstyrd av agendan." slut citat.
För de aktiva, såväl tävlande som arrangörer som dagligen kämpar för att utöva sporten med skenande kostnader och dyrare avgifter är dock tonläget ett annat, det kokar bland aktiva och distrikt och många kräver en förändring. Nu är det inte bara resan som fått folk att reagera, de som satt sig in i situationen menar att resan är toppen av ett isberg.
Om fjolårets ekonomiska resultat var dystert kommer inte 2020 års siffror bli bättre, utan tävlingar och verksamhet under i första hand årets sex första månader uteblir stora intäkter för förbundet, något som direkt kommer märkas i resultatet vid årets slut.
I förbundets kalender står fortsatt kommande styrelse och förbundsmöte daterat till helgen den 24-26:e april.
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-04-15 20:46
|
|
Carlberg tvåa genom shakedown - Rally di Roma Capitale går mot start.
- Det har varit lite svårt att vänja sig vid asfalt igen efter fyra månader med bara grus. Sakta men säkert kommer det, men vi är inte riktigt där än. 1,5s bakom Perez på shakedown och före alla snabba lokala Italienare. Vi kommer ha siktet inställt helt på Junior ERC denna helg då vi där är låst...Publicerad: 2025-07-04 16:00
66 bilar för Secto Rally Finland - Latvala utmanar Solberg i WRC2.
Just släpptes anmälningslistan för den finska WRC-deltävlingen, Secto Rally Finland. Rallyt visar på 66 ekipage i tävlingen, 11 bilar går för Rally1 klassen där Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä kör för Toyota Gazoo Racing. Sami Pajari i eget team och Takamoto Katsuta utanför fabrikst...Publicerad: 2025-07-03 22:14
Sainz fokuserar på Dakar, lägger ned planerna för ordförandeposten inom FIA.
Carlo Sainz har tidigare meddelat att han kan tänka sig att kandidera och ta över ordförandeposten inom FIA, det Internationella Bilsportförbundet när val för kommande mandatperiod står på spel.
Flera aktade namn inom bilsporten har gett sitt stöd till Sainz i sitt tänkta kandiderande att ta över...Publicerad: 2025-07-03 22:02
WebTV direkt från kvalet inför Rally di Roma Capitale.
Med start klockan 10:31 sänds kvalet inför Rally di Roma Capitale live i vår WebTV & Video avdelning - sträckan Fumone på 6,45km körs där Mille Johansson och övriga toppekipage i Rally2 klassen gör ett åk vars resultat sätter startpositionen.
Men redan innan, från klockan 8:00 går resultaten från...Publicerad: 2025-07-03 18:52
Närmare 30 bilar för lördagens Eckerölinjen Sprinten på Åland.
Lördagsrally på Åland när Eckerölinjen Sprinten hos Ålands MK avverkas, grussträckan på 3,7km körs två eller tre omgångar beroende på antalet startande.
Knappt 30 ekipage genom listan i en mängd klasser, Svenska och Finska. Ur fyrhjulsdrivna finskt genom Aarni Mertanen, Harry Nieminen och Samuli ...Publicerad: 2025-07-03 18:48
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Sträckan Fumone på 6,45km används som shakedown inför Rally di Roma Capitale, vid klockan 8:00 släpps Rally2 åkarna ut för att testa sträckan och inställningarna, vid 10:31 är de tillbaka för att köra kval som utgör startordning. Med asfalt som underlag är det snabbaste tid som går ut först när rall...Publicerad: 2025-07-03 17:44
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Efter en stark prestation under SM-veckan, där Patrik och John tog hem silvermedaljen i rallysprint, är det nu dags att snabbt växla fokus – nästa stopp: Rally di Roma Capitale i Italien!
Till helgen återvänder de till det italienska asfaltsmästerskapet, där de ställer upp i en av årets mest pre...Publicerad: 2025-07-02 22:33
Oliver Solberg får köra i värstingklassen under Rally Estonia.
Efter att ha vunnit de tre senaste tävlingarna och tagit över ledningen i den näst högsta klassen i World Rally Championship, kommer Oliver Solberg (23) att flyttas upp till värsting klassen i Rally Estland om två veckor.
Solberg kommer att köra en Toyota GR Yaris Rally1 med Toyota Gazoo Racing i...Publicerad: 2025-07-02 22:30
Rally1 debut för Oliver Solberg i kommande Rally Estonia.
Oliver Solberg gör Rally1 debut för Toyota Gazoo Racing i Rally Estonia, rallyt som avgörs den 17-20:e juli. Svensken var anmäld för WRC2 tävlande med Printsport till tävlingen men byter nu klass. Efter ett möte hos Toyota Gazoo Racing i Finland kan Svensken idag presentera att han får chansen att t...Publicerad: 2025-07-02 21:55
Tänak och Carlsson i helgens Estniska Louna Eesti Ralli.
Till helgen körs Louna Eesti Ralli från Vöru - totalt i stora rallyt tio sträckor om 95km special. Men ihop körs också ett sprintrally med delar av totala tävlingsbanan. Huvudtävlingen startar vid 17-tiden på fredag och tar målgång tidig lördag eftermiddag.
Ott Tänak har hektiska tider, flög dir...Publicerad: 2025-07-02 18:42
|
| |
|
|
» 30-talet åkare gör upp i fredagskvällens Rally Magic i Höljes. » Tre Svenska ekipage till nästa helgs Finska Mästerskap. » Oliver Solberg får köra i värstingklassen under Rally Estonia. » Pontus & Henning - två utmanare i Hästkraftshelgens rallysprint. » TV-tablå för helgens ERC-tävling i Rally di Roma Capitale. » Tänak och Carlsson i helgens Estniska Louna Eesti Ralli. » Fantastiska insatser då VOC SverigeSerien tävlade i Skillingaryd.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|