NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© M-Sport / JWRC.
© M-Sport / JWRC.
Äntligen är kalendern klar för Tom och fortsättningen i JWRC.
Klart med höstens tävlingar i JWRC för Tom och Joakim.
PRESSRELEASE

I dagarna har Internationella Bilsportförbundet, FIA, godkänt vilka tävlingar som i höst skall ingå i Junior VM, JWRC, i rally. Det blir 3 deltävlingar, och totalt 4 deltävlingar i årets mästerskap, mot från början 5 planerade. Den enda hittills avverkade är Rally Sweden i februari där Tom och Joakim vann.

Återstarten blir i Estland och Rally Estonia den 3-6 september, en nyinsatt tävling i WRC-kalendern. Därefter följer Rallye Deutschland den 15-18 oktober och avslutning sker i Rally Italia Sardegna på Sardinien den 29 oktober-1 november. De båda sistnämnda fanns i JWRC-kalendern redan från början, men tävlingen på Sardinien skulle körts i början av juni, men blev på grund av Corona pandemin framflyttad till i höst.

Nu kommer 3 av 4 tävlingar räknas i mästerskapet, och i stället för dubbla poäng i sista deltävlingen kommer det endast att bli 1,5 gånger poängen, medan bonuspoäng för sträcksegrar räknas för samtliga deltävlingar. Priset till den slutlige segraren, en Ford Fiesta R5 plus ett antal däck, kvarstår.
– Jag ser verkligen fram emot att få sitta i rallybilen igen, det har varit en lång och oviss väntan, säger Tom. Nu får vi bara hoppas att det inte kommer en andra våg av Corona pandemin som sätter käppar i hjulen.

– I Estland har jag inte tävlat tidigare, men karaktären på sträckorna liknar dem i både Finland och Lettland. I Finland vann jag förra året i JWRC och i Lettland har jag vunnit två gånger i Rally Liepaja, senast i JERC 2018, så jag har goda och positiva erfarenheter på den här typen av sträckor.

– Det enda orosmolnet är vi från Sverige inte får resa in i Estland just nu på grund av pandemin. Det gäller förutom mej och Joakim även våra svenska medtävlare Pontus Lönnström med co-driver Stefan Gustavsson.
– Arrangören i Estland har diskussioner med de estniska myndigheterna för att hitta en lösning, så jag hoppas att det löser sig på något sätt, det är ju ändå en dryg månad tills det är tid att resa.

I Rallye Deutschland har Tom tävlat både i Opel Adam Cup och för Opel Junior Team, när han körde tävlingen som extratävling, under året i JERC. Årets tävling är i samma område som tidigare, med bland annat sträckor i vinodlingarna på floden Mosels sluttningar, och det beryktade övningsfältet Baumholder med Panzerplatte. Där kör man på alltifrån betong, dålig asfalt och bra asfalt, och vägarna är på många ställen kantade med Hinkelstein, stridsvagnshinder i betong.

– Det gäller att ta i på asfaltvägarna, speciellt på Baumholder, som brukar fälla avgörandet, eftersom det är en stor del av tävlingen. Men där det är lätt att få punktering på de dåliga avsnitten.

Finaltävlingen på Sardinien ingick i JWRC även förra året, där fick Tom sin ”sämsta” placering för säsongen med en tredjeplats.
– Jag trivs på Sardinien, även om sträckorna till stor del består av lös grus och sand, och i år skall vi ta revansch och förbättra placeringen, avslutar Tom.

Ställningen i JWRC efter Rally Sweden är att Tom leder på 28 poäng före Martins Seks från Lettland, 19 poäng och Ken Torn från Estland på 15 poäng.


» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2020-07-16 21:26:09






Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.

Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
Det kom...

Publicerad: 2025-08-27 13:47:00


”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
© Bengtsfors MCLördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.

Simon A...

Publicerad: 2025-08-27 12:52:18


Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
© Subaru Motorsports USA.Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.

20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...

Publicerad: 2025-08-27 11:05:16


Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
© emotorsport.seSista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.

En bit över 14...

Publicerad: 2025-08-27 08:58:33


Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
© Oliver Solberg Rally.33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...

Publicerad: 2025-08-27 06:01:48


Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
© emotorsport.seRedan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.

I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...

Publicerad: 2025-08-26 09:03:14


Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
© Toyota Gazoo Racing.2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.

I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.

...

Publicerad: 2025-08-26 06:01:34


19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
© emotorsport.seDen 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.

Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...

Publicerad: 2025-08-25 16:41:18


HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
© emotorsport.seÖver 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...

Publicerad: 2025-08-25 11:02:49


TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
© Toyota Gazoo Racing.Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.

Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...

Publicerad: 2025-08-25 09:02:43


Tidigare nyheter:
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Foto från Ekrundan.
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
Jansson snabbast i Åmålsracet.
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
» Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
» SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.