|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Rally Italia Sardegna nästa tävling i JWRC för Tom & Joakim. PRESSRELEASE
Just ni förbereder sig Tom Kristensson och co-driver Joakim Sjöberg för den tredje deltävlingen i JWRC, Rally Italia Sardegna på Sardinien.
Tävlingen startar på fredag morgon från Alghero, och fram till målgången på söndag eftermiddag skall man ha avverkat 18 specialsträckor på drygt 26 mil, 9 sträckor som körs två gånger vardera, samtliga på grusunderlag. På grund av Corona är tävlingen helt publikfri, och det råder strikta restriktioner för de tävlande och teamen, bl.a. mätning av kroppstemperaturen med jämna mellanrum.
– Sträckorna är som vi förväntat oss, sämre väg på vissa sträckor och bättre på andra, rapporterar Tom från rekognoseringen, eller ”reccen” som man säger på fackspråk, och som körs under tisdag och onsdag.
– Det är i stort sett samma sträckor som vi körde förra året här, och vi vet att vägen ser lite annorlunda ut, framför allt på de sämre och lösare sträckorna, när vi kommer efter WRC-bilarna i tävlingen. Det är inte alltid man kan ta det spår man tänkt efter reccen, utan får anpassa sig till hur det ser när vi kommer.
– Fördelen med att tävlingen körs senare på året i år är att det inte är så varmt, just nu är det en behaglig temperatur på drygt 20 grader, och det gör att däcksslitaget blir mindre. Dock kommer det fram en hel del stenar, så det gäller att försöka undvika punkteringar, analyserar Tom
– Jag har en helt annan känsla inför tävlingen i år än förra året, eftersom jag nu vet vad som väntar oss.
– Fokus är att göra allt så bra som möjligt, och ta sträcksegrar. förra året tog vi inte en enda trots att vi blev trea i tävlingen, och eftersom varje sträckseger ger en poäng är det viktigt i poängsammandraget.
– Oturen från Rally Estonia med havererad motor är nu glömd, och vi ser bara framåt, vi vet vad vi kan och vi skall njuta av tävlingen, avslutar Tom från en paus i reccen.
Ställningen i JWRC inför tävlingen är att segraren i Rally Estonia, Martins Sesks från Lettland leder på 47 poäng före finländaren Sami Pajari 39 poäng och Tom på tredje plats med 29 poäng efter sin seger i Rally Sweden. Sesks och Pajari blir de främsta konkurrenterna, men även några italienska hemmaförare vill nog blanda sig i leken om topplatserna.
Samtliga deltagare i JWRC kör identiska bilar, framhjulsdrivna Ford Fiesta Rally 4 från M-Sport.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-10-07 17:08:06
|
|
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
Andra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.
Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...Publicerad: 2025-08-22 06:02:39
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Estniska Humus Paide Ralli körs i helgen med 14,5 mil special på 10 specialsträckor, start fredag eftermiddag när två sträckor går dubbelt fram till kvällen. Resterande tio mil för lördagen där tre sträckor går dubbelt där längsta sträckan i loopen mäter över 28km.
Estniska, Lettiska och Baltiska...Publicerad: 2025-08-21 19:44:09
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Sydsvenska Mästerskapet gästade lördagen den 3 augusti Kullingstrofén som är ett lika säkert augustitecken som en gång kräftpremiären var. Eftersom tävlingen också ingick i flera andra cuper så var det flera nya ekipage som tog poäng i SSM. Med Folkets Park i Herrljunga som bas fick de nästan 200 st...Publicerad: 2025-08-21 12:14:33
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
I nästa vecka körs det co-driver utbildning i söder, konceptet med en tvådagars kurs där första kvällen görs hemma via Teams och andra kvällen på plats hos Anders Åberg på Apex i Önnestad.
- Glöm inte att anmäla dig till utbildningen den 26-27 augusti om du vill ha ut det lilla extra av kursen o...Publicerad: 2025-08-21 11:08:07
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta. Längst norr ut för helgen är Vännäs MK med Höstnatta som deltävling för Övre Norras DM-serie. Klubben har plockat fram tre sträckor som går dubbelt, det ger 45km special men intresset är oroande lågt.
Endast 19 tävlande när anmälan stängde där Jörgen Jonasson, Ingemar Svensson och Joakim Åström s...Publicerad: 2025-08-21 09:02:37
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
MK Kopparberg arrangerar MKK Rundan - en sträcka på 14km ska köras dubbelt under dagen för de 35 tävlande, till det debutanter och föråkare.
Åtta klasser är de tävlande uppdelade i där Axel Svedberg är ensam för Ungdomsrally, det samma är Viktor Resare i grupp E för A/B-förarna och Kim Nydén i 4w...Publicerad: 2025-08-21 05:59:45
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
Back SM ihop med Historiska Sprint & Back Cupen i klassiska Röforsloppet där SMK Arboga står för arrangemanget. Back SM åker en deltävling per dag uppför backen, för de historiska bilarna är det deltävling under lördagen.
90-talet åkare under lördagen där 70-talet är rallyåkare, närmare 30 bilar ...Publicerad: 2025-08-20 11:09:51
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Norska Mästerskapet kör vidare med Rally Grimstad, som arrangör KNA Aust-Agder och där väntar 10 specialsträckor på 75km och allt på asfalt. På plats är också Volvo Euro Cup för tävlande vilket ger en rad extra startande.
Totalt 75 ekipage varav nio går i Rally2-klassen där Eyvind Brynildsen, Fra...Publicerad: 2025-08-20 09:01:48
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Danska Mästerskapet kör på med Rally Juelsminde där Motorsport Nordjylland arrangerar under helgen, årets andra deltävling av fyra för säsongen med 50-talet bilar.
Tävlande drar igång lördag morgon, tre sträckor följt av en kortare service innan dem går igen. Timmans service mitt på dagen innan d...Publicerad: 2025-08-20 06:03:38
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Målet för resan var Laxå och ärendet Laxårallyt när SverigeSerien inledde höstdelen av årets serie. Ett som vanligt fantastiskt fint organiserat rally på rallyvägar som klassens utövare bara hade positivt att säga om. Vägar som hade allt var omdömet. Tack Laxå MK och högsta betyg med vidhängande gul...Publicerad: 2025-08-19 18:45:44
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|