NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Volkswagen Dealerteam Bauhaus.
© Volkswagen Dealerteam Bauhaus.
Johan Kristoffersson laddad för WRC3 tävlande i helgen!
Kristoffersson laddad för Arctic Rally Finland, duell mot Ekström.
PRESSRELEASE

Det blir årspremiär för Johan Kristoffersson i Arctic Rally Finland kommande helg. En chans att skaffa värdefull erfarenhet och gå en match mot världseliten.
- Jag har inte kört rally på ett år, så det blir samma taktik som det brukar i rally-VM. Vi börjar lite lugnt. När vi har kommit in i det ska vi höja tempot, säger Kristoffersson.

I februari 2020 körde den numera trefaldige rallycrossvärldsmästaren i mål som trea i WRC 3 i Rally Sweden. Det var tredje pallplatsen på lika många VM-rallyn.
- Rally Sweden 2019 och 2020 och så Rally Finland däremellan.

Arctic Rally Finland tar 2021 över Rally Swedens plats i VM-kalendern. Rovaniemi, 135 mil från Kristofferssons bas i Arvika, är tävlingscentrum för det vintriga rallyt vid polcirkeln. För Volkswagen Dealerteam Bauhaus blir det en härlig kick-off för säsongen. Stallchefen Tommy Kristoffersson har höga förhoppningar:
- Det är många i vårt team som brinner för rally. Nu blev det tyvärr inget Svenska Rallyt, men istället får vi vara med om ett riktigt klassiskt vinterrally, med två meter snö och härliga vintervägar. Det är inspirerande för oss alla!

För Johan blir det mycket tid bakom ratten, värdefull träning, oavsett vad resten av året har att bjuda på. Många detaljer från rally har Johan haft stor nytta av i sin framgångsrika rallycrosskarriär. Arctic Rally Finland blir därför ett exklusivt sätt att förena nytta med nöje.
- Det ska bli så himla roligt! Det är kul med rally, för man kan göra så mycket förberedelser. Det har blivit mycket rally-on-board på sistone. Man kan inte gå förbi datorn utan att det råkar bli ännu en film.

Ett test har han också hunnit köra med Kristoffersson Motorsports Volkswagen Polo GTI R5.
- Det funkade bra, även om en enskild testväg inte täcker in karaktären för ett helt rally.

Esapekka Lappi och Andreas Mikkelsen ser Kristoffersson fram emot att få jämföra sig med, även om de kör i WRC 2-klassen.
- Jag räknar helst på alla R5-bilar som en grupp och man kan i alla fall inte be om tuffare motstånd.

Duellen med Mattias Ekström i WRC 3 ser värmlänningen som den mest intressanta.
- Sett till förutsättningarna är det vi två som är jämförbara, två rallycrossförare som får chansen att köra ett VM-rally. Och eftersom både jag och Mattias är extremt noga med att alltid förbereda oss på bästa sätt ska det bli intressant att se vem som lyckats bäst.

Johan har gjort sina förberedelser delvis tillsammans med nygamle co-drivern Patrik Barth, som ersätter Stig Rune Skjaermoen.
- Båda är superduktiga och jag har åkt med Patrik förr så det blir inga problem. Han var dessutom ute och åkte VM förra året, så han har koll på allt runt omkring. Jag bara kör!

Tio specialsträckor ska Kristoffersson och Barth ta sig genom, från fredag eftermiddag till söndag eftermiddag.
- Det är inte så många sträckor, men de är långa. Jag kör inte för någon topplacering totalt, men på vissa ställen ska vi kunna vara med och utmana.


» Pressrelease från Kristoffersson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2021-02-23 18:52






Sverige Television sänder närmare 20 timmar från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia!
© emotorsport.seBauhaus Royal Rally of Scandinavia är kommande ERC deltävling, det Svenska rallyt med Karlstad som bas för Europaeliten men också Svenska eliten. För EM förarna väntar 18,5 mil grusvägar fördelat över 17 sträckor.

Rallyt inleds med kval på torsdag förmiddag, kvalet kommer ni kunna se live i vår W...

Publicerad: 2025-05-11 22:21


TV-tablå inför helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.Till helgen avgörs det Portugisiska VM rallyt, WRC Rally de Portugal med 24 specialsträckor - fyra Svenska namn med Oliver Solberg och Jonas Andersson för WRC2 klassen där 47 ekipage tävlar om poäng. I Junior WRC klassen hittar vi Mille Johansson och Johan Grönvall.

Rallyt inleds med shakedown to...

Publicerad: 2025-05-11 21:39


ERC-tabellerna efter Rally Hungary - Carlberg i JEM ledning!
© @World / Red Bull Content Pool.Årets andra deltävling för ERC-serien, lika så den andra för Junior ERC serien. Som ledare i tabellen är nu polske Miko Marczyk jagad av Mads Östberg och Nikolay Gryazin, den sistnämnde körde inte helgens deltävling. Helgens vinnare, finske Roope Korhonen hoppade direkt upp som fyra i tabellen inför...

Publicerad: 2025-05-11 21:09


Foto från Götenerundan.
© emotorsport.seUnder lördagen avgjordes Götenerundan hos Götene MK, det var två sträckor dubbelt under dagen för de totalt närmare 100 bilarna som gjorde upp. Det tävlades om poäng för västsvenska Mega Rally Cup.
Snabbast totalt i rallyt var David Nattsson före Stig Andervang - som trea var Appendix K vinnaren To...

Publicerad: 2025-05-11 20:42


Dubbelt Svenskt i Junior ERC - Carlberg vinner före Hansen.
© emotorsport.seCalle Carlberg och Jörgen Eriksen har dominerat helgen i Junior ERC klassen, en lugn start på publiksträckan på fredagens kväll, men efter det har Svensken kört ifrån allt och alla.

Svensken vinner stort.
Tre sträcksegrar har Svensken släppt under söndagens sex sträckor, men marginalen va...

Publicerad: 2025-05-11 18:22


Reiersen fyra genom tuffa Rally Hungary.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Roope Korhonen står som segrare när det Ungerska EM rallyt just avslutas, söndagen har varit krävande och tagit på bilarna. Kampen med Andrea Mabellini försvann under eftermiddagen när ena hjulupphängningen gav upp på näst sista sträckan. Sträckan före hade både Roope och Andrea haft punktering och ...

Publicerad: 2025-05-11 18:09


15-årige Carlsson åtta totalt och klasstvåa i Saaremaa Sprintralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Under lördagen avgjordes estniska Saaremaa Sprintralli, två snabba grussträckor med ett snitt över 100km/h gick tre gånger under dagen. I topp totalt sågs Kaspar Kasari 28 sekunder före Urvo Männamaa, Ford Fiesta Rally2 respektive Skoda Fabia Proto.

Sexa totalt återfinns Raiko Aru som med BMW 1M ...

Publicerad: 2025-05-11 09:47


Fantastiskt bra dag i rallybilen, Calle och Jörgen snabbast i Junior EM.
© Calle Carlberg Motorsport.Calle Carlberg och Jørgen Eriksen tar sex av sex sträcksegrar i Rally Ungerns lördagsetapp och leder nu med 46.2 sekunder.
- En av mina bättre dagar i en rallybil, konstaterar Calle.

Började dagen med en ordentlig push och tar direkt en rejäl ledning. Andra loopen på sträckorna tog man de...

Publicerad: 2025-05-10 21:38


Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
© emotorsport.seGötene MK med Götenerundan med tävlande för Mega Rally Cup på plats, 92 deltagare exklusive fem i regularity. Rallyklasserna gjorde två sträckor dubbelt som gav 3,6 mil special - regularity tog en tredje vända över sträckorna.

Nattsson från start till mål.
Som väntat satte David Nattsson ...

Publicerad: 2025-05-10 20:27


Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Rally Hungary´s första etapp är i mål, EM seriens andra deltävling med 19 mil grusvägar där första dagens sex sträckor innehöll tio mil. Italienaren Andrea Mabellini har steppat upp tempot på grus, kört hem flera sträcksegrar och toppar rallyt med 10,6 sekunder till finske Roope Korhonen.

Reie...

Publicerad: 2025-05-10 19:46


Tidigare nyheter:
Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Spänning utlovas i Götenerundan.
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Följ Silverratten, Värmesprinten och Rally Adriatico.
» Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
» 60:e Silverratten, 90 bilar gör upp om SM poängen under lördagen.
» Flodin och Bergsten tvingades kasta in rallyhandduken i Silverratten.
» Badhotelletrallyt fylls på, startfält och prisbord växer.
» TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
» Foto från Silverratten Legends.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.