|
 Patrik är ny vd för SM promotorn SRM. PRESSRELEASE
Vår nya vd Patrik Persson vill tacka Anders Martinsson för det jobb han gjort och ser fram emot att fortsätta samarbeta med honom. SRM under den nya ledningen är intakt och Rally-SM kommer drivas vidare enligt plan. På sikt kommer vi rekrytera för att fortsätta utveckla organisationen och fylla de luckor Anders lämnar efter sig.
Nedan brev från avgående vd Anders Martinsson;
”Meddelar Rally Sverige att jag lämnar mitt uppdrag som promotor för Rally-SM. Med mycket och många spekulationer som cirkulerar vill jag ge min version av mitt avslutande av uppdraget.
Vid avtalsskrivning av det treåriga SM-avtal som tecknades mellan SRM och SBF var jag den som drivande och såg möjligheter för framtiden.
Jag avsatte tid och resurser för att kunna gör ett så bra Rally-SM som det bara går.
Avtalstiden startade under en pandemi och fokus fick läggas på andra saker än att arrangera tävlingar och mästerskap.
Under pandemin förvärvade jag nya företag och efter sommaren när tävlingarna kunde starta upp i större omfattning insåg jag att driva Rally-SM samtidigt som att äga och leda ett företag i den storleken som bolaget är idag skulle på sikt vara en omöjlighet.
Mina kollegor i SRM har kämpat och hållit fanan högt, när jag själv inte arbetat med mästerskapet i den utsträckning som jag själv ville.
Jag ser en otrolig ljus framtid i Rally-SM om man gör rätt, och det vet jag att SRM kan och jag kommer att ge dem all support, men på ett annat plan, för att lyckas i sitt uppdrag.
Jag önskar och hoppas att alla förstår min situation, och hade gärna varit med på resan, men tiden och kraften finns inte och att göra ett dåligt arbete ligger inte för mig.
Och jag har fullt förtroende för Patrik, Jocke, Kjell-Åke, Sara och Thomas kommer att göra ett bra Rally-SM ännu bättre”
» Pressrelease från Svenska RallyMästerskapen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-12-01 21:09:33
|
|
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Ingen lycka för Lucas Helin och Jesper Samuelsson i Danmark, Rally Juelsminde som andra deltävling i mästerskapet dit Svensken kom som ledare. Brusten infästning till spindeln när ekipaget låg tvåa i klassen.
Efter två av rallyts 12 sträckor var svenska ekipaget med Opel Corsa OPC 12 sekunder bak...Publicerad: 2025-08-23 19:36:54
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
29 ekipage i åtta klasser genom MKK Rundan hos MK Kopparberg där en sträcka gick dubbelt, segern totalt tog Kim Nydén som var ensam för 4wd.
Andraplatsen totalt innebar också seger i Appendix K när Antti Johannesson vann 16 sekunder före Tommy Eliasson, strax bakom Eddie Hörbing.
Trea totalt v...Publicerad: 2025-08-23 19:20:52
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Visst är Volvointresset stort i rallyskogen. Motorerna ger effekt som bara den och väghållningen kan man inte klaga på. Dessutom älskar publiken det svenskaste av allt. En vass rally-Volvo som kommer på ställ i full fart genom kurvan...
Jättejobb av JB och Custom.
- Vi spika ju sönder ...Publicerad: 2025-08-23 09:39:29
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Ekrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.
Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.
MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...Publicerad: 2025-08-23 05:56:27
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.
20:e plast tota...Publicerad: 2025-08-22 21:39:20
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.
För Belga News Agency avs...Publicerad: 2025-08-22 19:39:13
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Nu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.
Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...Publicerad: 2025-08-22 14:32:58
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Den 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.
Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...Publicerad: 2025-08-22 11:44:20
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
SMK Eksjö arrangerar sitt största rally på fler år, Ekrundan ingår i både Smålands och Östergötlands DM-serier samt i mer lokala E-Cupen. Klubben har plockat fram 33km special i ett kompakt område som körs en gång, tidsmässigt med spridning för att ge publiken chansen att se de tävlande två gånger. ...Publicerad: 2025-08-22 08:54:29
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
Andra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.
Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...Publicerad: 2025-08-22 06:02:39
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|