____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Leif Fredriksson.
© Leif Fredriksson.
Säsongen 2022 innehöll en mix av mycket, tävlande i Citroen C2R2 Max med både med och motgång. I ett event inför Slottssprinten fick KD-ledaren Ebba Busch testa rally från högerstolen på Madickens C2:a.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Bra attack och ett allt högre tempo på Madicken i Citroen C2R2 Max:en, dessvärre slutade säsongen i Västerås efter en hård landning. Om läkarna ger klartecken blir det säsongsstart i Rally Lima.

© Miro Motorsport.
© Miro Motorsport.
I Rejmyres Mazda-garage har det under vintern skruvats hårt på Mazda 323:orna för att ha två redo för säsongen där man ska jaga nya framgångar i Svenska RallyCupen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Laddet på Mazdan räckte för andraplats i Svenska RallyCupen 2022, nu jagar Mikael Hallqvist och Ronnie Maxe nya poäng under 2023.
Del 11, Vem kör vad 2023, FkkCancer-special med Madicken och Miro.

Madicken Swärdh har tävlat flitigt i Citroen C2R2 Max men avslutade året med en tung landning i Västerås och hamnade på sjukhus, men både Madicken och C2:an repar sig från incidenten. Vad händer i år?
- Tävlingskalendern är färdig för 2023 men som många redan vet så var jag med om en flygtur i Västerås under Grus SM finalen. Där det blev en ambulansfärd till kirurgakuten i Västerås. Där kunde man se en fraktur i ryggen men jag är på bättringsvägen och jag lägger mycket tid på rehabilitering och träning. För jag ska tillbaka till förarstolen.
- Planen är att göra en satsning i Rally SM, men jag kommer även åka tävlingar ur både MAS Cupen och Svenska RallyCupen innan året är slut.

Mycket blir sig likt?
- Ja jag kommer att åka för Sunnyside Experience som leds av Lars Stugemo vilket är oerhört roligt. Jag är väldigt stolt över att få vara en del av #FkkCancer familjen där jag är en stolt ambassadör ihop med några andra fantastiska personer som utövar motorsport.
- Fortsätter i R2-klassen som går in i Internationella 2wd, samma Citroen C2R2 Max jag åkt under 2022. En liten häftig bil som är otroligt rolig att köra. Den sticker ut i mängden tycker jag, och den låter otroligt häftigt i rallyskogen!

Hur går jobbet med bilen?
- Bilen blev ju lite ledsen efter Västerås, så den står i garaget och fixas för fullt inför 2023. Har jag tur hinner jag kanske med något test på sjöis innan Lima om jag nu får åka.

Du är så pass redo att åka igen?
- Förhoppningen är att jag ska kunna åka Rally Lima men det återstår att se vad doktorerna säger om det innan vi kan dra iväg, säger Madicken hoppfullt.
- Under 2023 kommer jag inte ha med mig min pappa Leif Fredriksson i högerstolen, han kommer göra en satsning ihop med Rasmus Pettersson som också tävlar för hemmaklubben.

Vem ser vi bredvid dig i C2:an?
- Det är inte bestämt än, så det återstår att se vem som gör mig sällskap i högerstolen under 2023.
- Jag måste få chansen att tacka för 2022, ett väldigt bra år där jag som förare verkligen har utvecklas på många olika plan. Jag tar med mig vinsten från R2-klassen i MAS-Cupen och såklart vinsten i Ladies in action i 2WD.

Hur ser du framåt,
- 2023 kommer bli ett fantastiskt år med många mil bakom ratten. Vi kommer göra allt för att vara med och utmana om pallplatser och bra placeringar. Men vi ska framförallt ha väldigt roligt och locka in fler tjejer till motorsporten.
- Vill också tacka alla mina sponsorer som gör detta möjligt, utan dom hade jag inte haft dessa förutsättningar inför framtiden - följ oss i skogen och på sociala medier så ses vi snart i rallyskogen, avslutar Madicken.

Om vi då snabbt vänder oss mot pappa Leif, hur ser din och Rasmus Petterssons säsong ut?
- Imorgon startar vi upp Rasmus nya Volvo 940 bygge, hälsade Leif i mellandagarna och tillägger.
- Vi ska åka hela Rally SM serien och Svenska RallyCupen.


Mazdagänget från Rejmyre laddar om.
- Vi i Mazda Team MiRo Motorsport är helt intakt och kommer fortsätta med våra Mazdor då vi inte fått några andra skamliga förslag, skämtar co-driver Ronnie Maxe och fortsätter mer allvarligt.
- Tanken är att två välljudande turbobilar ska finnas startklara så vi inte behöver stå över någon cuptävling om oturen är framme. Lika så fortsätter vi vara engagerade i den så viktiga #FkkCancer initiativet.

Gänget menar allvar och tempot har skruvats upp under åren, något som gav andraplats totalt i Svenska RallyCupen och bästa B/C-förare i 4wd klassen.
- Svenska RallyCupen är åter vara prio 1 för teamet.

Seger i klassen men chansen finns att förbättra slutplaceringen totalt, efter andraplats hägrar självklart seger.
- Vi tänker försöka försvara vår seger som bästa 4wd Övriga, d.v.s. bästa icke R5:a. Men att slå alla R5:or i totalen blir nog svårt. Men vi hade ju trots allt bara "Chribbe" Haglund före oss så vem vet. Nu ser ni oss högst troligt som A-förare till säsongen.

Vi träffade gänget mitt i julstöket där det handlade mer om att skruva bil än att pynta julgranar.
- Båda bilarna står nu utan motor och växellåda, den ena som brann för oss under säsongen får nytt styrsystem och den andra får en uppdaterad och renoverad sekventiell låda.
Men får ni ihop allt i tid?
- Får vi bara tillbaka grejer som är utspridda både här och där hos olika renoverare i tid för att hinna åka någon vintertävling så kommer vi att göra det, säger förare Mikael Hallqvist och fortsätter.
- Annars är det som sagt Svenska RallyCupen som är högst prioriterat, men med så mycket tävlingar som möjligt däremellan.
- Vi kommer fortsätta vara engagerade i Lars Stugemos fina kampanj #FkkCancer, vi får heller inte glömma att tacka samtliga sponsorer från vår MiRo-familj som verkar följa med in i 2023 och som huvudsponsor fortsätter mycket glädjande Hällesta Buss tillsammans med Däckhjälpen Euromaster i Finspång avslutar teamet när vi lämnar dem för fortsatt skruvande.


Läs också:
»
Del 10, Vem kör vad 2023, Victor SM satsar med Corollan, Helins med Opel i Danmark & Gasfoten laddar för SRC.
» Del 9; Vem kör vad 2023, Kristian SM satsar med Corollan, Wikström till Lima med Fiesta WRC och Levins bygger ny grön 940.
» Del 8; Vem kör vad 2023, Israelsson ska bli 2wd kung i Lima, Alpine-Fransson mot ny säsong och Stugemo funderar på 2023.
» Del 7; Vem kör vad 2023, Jakobssons mot nya rekord i 3 x 4wd, Ingesson SM tävlar i BMW och Noah går för ny seger i Sverigeserien.
» Del 6; Vem kör vad 2023, Saarinen fortsätter i Hyundai, Sandgren fixar SM vecka och rallybilar, Söderström med BMW & Sierra.
» Del 5; Vem kör vad 2023, Liiten siktar på EM start i Sverige, Vestlund i vass 940 och Sebastian osäker.
» Del 4; Vem kör vad 2023, Adolfsson siktar på dubbla SM, Brodin kör för att ha kul & Suvala går för SRC.
» Del 3; Vem kör vad 2023, Friberg mot ny SM säsong, Joel byter co-driver och Rudengren siktar på Sprint SM.
» Del 2; Vem kör vad 2023, trimmad Nissan-special med Nicklas, Gustav och Oskar.
» Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.

Publicerad: 2023-01-16 06:35:34






38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
© Toyota Gazoo Racing.Idag släpptes anmälningslistan för Forum8 Rally Japan, årets näst sista deltävling med 38 ekipage till startlinjen. Rallyt körs över 20 sträckor på 30 mil den 6-9:e november.
10 åkare går för Rally1 klassen med Sebastien Ogier, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä för Toyota Gazoo Racing. Takamoto Kats...

Publicerad: 2025-10-14 17:55:11


Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
© @World / Red Bull Content Pool.Calle Carlberg säkrade Junior EM guldet redan i Tjeckien, den tävlingen Svensken haft sämst resultat i genom säsongen. En drivaxel gick av, svensken fick bryta men kunde starta om, ta målgång som åtta och guldet i hamn.

När Calle summerar sin säsong som tävlingsmässigt avslutades i Kroatien gör h...

Publicerad: 2025-10-14 11:01:53


Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
© Neil Perkins, FIA MERC.54-årige Nasser Al-Attiyah är tillbaka i WRC-klassen när årets säsong avslutas, han har under sin långa karriär både kört Citroen Ds3 WRC och Ford Fiesta WRC, det sistnämnda lämnade han för 12 år sedan och gick över till R5/Rally2 klassen.

Rallyåkandet har trappats ned till att följa FIA Middle E...

Publicerad: 2025-10-14 09:01:02


Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
© emotorsport.seVolvo Euro Cup avslutade i helgen 2025 års säsong, där kördes deltävling 8-9 i årets cup under Danska Rally Stoholm. Cupen har avgjorts under sju olika rallyn, två av rallyna har körts under två dagar och då inneburit två deltävlingar. Start i vintras med Finnskogsvalsen, följdes av Rally Sulingen i...

Publicerad: 2025-10-14 05:55:17


Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
© emotorsport.seBland båda distriktens rallyansvariga råder samsyn om att distrikten är de som över tid skall ansvara för att det finns en verksamhet som gynnar arrangörer och tävlande. Cuper och serier kan komma och gå men tack vare det demokratiska systemet inom SBF kommer det hela tiden nya som tar ansvar för at...

Publicerad: 2025-10-13 21:21:08


Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
© Opel Motorsport.Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...

Publicerad: 2025-10-13 15:54:33


Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...

Publicerad: 2025-10-13 12:30:46


Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
© emotorsport.seNässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.

Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...

Publicerad: 2025-10-13 11:05:32


TV-tablå inför helgens Central European Rally.
© emotorsport.seÅrets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.

Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...

Publicerad: 2025-10-13 09:01:36


Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
© emotorsport.seÅtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.

De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...

Publicerad: 2025-10-13 05:58:44


Tidigare nyheter:
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland.
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten.
Tobias vann Eskilstunas Finalsprint.
40 dagar till Motorsportsalongen - Reiersen, Liljegren och en WRC-kändis på plats.
Supercupen 2026 börjar ta form - nya klassindelningar och tre vintertävlingar klara.
Närmare 300 svenska rallyåkare ute - följ bl.a. Årjängssprinten, Finalsprinten och Drive VXO Sprinten.
30 bilar till söndagens Lilla VM i Haninge.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» SM-tvåan testar motståndet i Brittiska Mästerskapet.
» Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
» Åtta sträckor, 120 åkare till Enköpings 100-åring.
» Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
» 40 dagar till Motorsportsalongen - Reiersen, Liljegren och en WRC-kändis på plats.
» 130-talet åkare - Klassiker och Bilsport Rally Cup i Rally Vetlanda!
» Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.