NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Magnus Lindqvist och Sara Ridde körde hem segern i Slottssprinten.
Hårda fajter när SverigeSerien för första gången besökte Slottssprinten.
PRESSRELEASE

Slottssprinten med sin intensiva tävling i helt fantastiska vägar och omgivningar på Ericbergs Slotts ägor öppnade för SverigeSerien att komma på besök. Stort tack till Crister Nystrand och gänget för att ni öppnade den möjligheten. SverigeSerien bjöd tillbaka med riktigt fina och täta fajter. I Elit A blev det favoritseger stavad Magnus ”Linkan” Lindqvist. I Elit B stod Tim Palmqvist pall för trycket och var snabbast. C förar klassen vanns av Arvid Larspers och bland juniorerna var det supertajt men ingen kunde till slut rå på Emil Fällman.

Säsongen i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie tar i år semester lite senare än vanligt. Den sedvanliga julisemestern är förskjuten in i augusti. Anledningen är att superfina Slottssprinten som sedvanligt gick av stapeln mitt i juli öppnade dörrarna för serien.
Tack Slottssprinten för en fantastisk tävling och ett ännu mer fantastiskt kringarrangemang. Tyvärr satte jobbet återigen krokben för vårt eget deltagande så vi fick avundsjukt följa tävlingen från distans. Hoppas vi får till samarbetet fler år så att vi också får känna på Slottssprinten rent konkret, säger klassansvarig Roger Fransson.

Linkan omutlig i högsta elitklassen?
Inför Slottssprinten så pratades Magnus ”Linkan” Lindqvist och co-driver Sara Ridde upp som favoriter.
– Den här duon är verkligen i zonen just nu. Allt flyter på. Allt går lätt. Och segrarna kommer på rad. Bara att imponeras och att avundas dem. Det är en otroligt härlig känsla när man är där. Detta sagt så tror jag segrarna fortsätter att komma. Stort grattis Magnus och Sara. Er prestation är fantastisk och det är bara att lyfta på kepsen.

Men duon var långt ifrån fria från utmaning.
– Niklas Berglund vägledd av Henrik Pedersen skuggande dock på hyfsat behörigt avstånd i det korta rallyt. Men bakom honom var det tätt. Andras Hultström/Lisa Jonasson bara två sekunder efter och bakom dem Patrik Fredriksson/Per Wiksten en ynka tiondel efter, snacka om målfoto. En tråkig incident för dagen är att Hultström trots påpekande och utdelade dekaler valde att köra med bara delvis korrekt dekaluppsättning på bilen och därför, helt enligt våra serieregler, inte får poäng i SverigeSerien för sin inkörda tredjeplats utan får nöja sig med startpoäng. Tredjeplatspoängen går därför till duon Patrik Fredriksson/Per Wiksten.

En ytterligare reflektion.
– Kan inte lämna Elit A utan en ytterligare reflektion. Klassens Tekniske Koordinator Rickard Gustafsson gjorde med Linus Isaksson vid sin sida comeback efter långt uppehåll från körning i klassen. Så länge hans bil gick som den skulle var det en en comeback med mersmak. Andra tid på dagens första sträcka är i sanning imponerande.

Tim Palmqvist iskall i Elit B?
Innan Slottssprinten konstaterades att Elit B skulle bli jättesvårt att tippa.
– Magnus Westman ledde serien inför Slottssprinten men jag hade på känn att han inte skulle kunna hålla emot trion Tim Palmkvist/Noah Grönkvist/Daniel Jonsson. Tim kör med den personliga serie han har hittills under press, inget mer får gå fel. Det trodde jag skulle spela till Noah Grönkvists fördel. Men Palmqvist-duon Tim och Robin var iskalla rakt igenom rallyt och körde till stabil seger. Noah Grönkvist med Lucas Ivarsson Olsson vis sin sida lika stabilt in på andra plats före Daniel Jonsson vägledd av Emma Hägg på sista pallplats. I det stora hela ett utomordentligt förhandstips av klassansvarig även om det var, och ska vara, svårtippat.

Tippade Emil Huss i Cupklassen blev istället Arvid Larspers.
I C-förarklassen gick klassansvarig på pumpen gällande förhandstips.
– Jag kände mig tämligen säker på att duon Emil Huss/Jonas Holm skulle inkassera ännu en seger. Men Arvid Larspers vägledd av Jonas Larspers (pappa tror jag minsann) har simmat lite under radarn. Sedan totalsegern i Juniorklassen 2021 har vi inte sett så mycket av Larspers i större seriesammanhang. Segern i Slottssprinten visar med eftertryck att vi borde få se mer av er. Välkomna tillbaka och stort, stort grattis. Emil Huss in på andra plats och duon Lindqvist, Hampus och Jimmy in på en tredje. Måste också flika in några ord om Gabriel Banger som inledde i stor stil med att vara snabbast på SS1. Men oturen vill inte sluta att grina Gabriel i ansiktet. Den här gången var det växelföraren som gav upp. Ge inte upp Gabriel, det vänder. Och då jäklar.

Men hur gick då jämförelsen mellan SverigeSerien och omtalade VEC, den senare representerade av VEC´s ledare Ted och Katarina Malm.
– Här kan vi inte annat än att konstatera att det blev en jordskredsseger för SverigeSerien. Ted och Katarina placerade sig på en 18:e plats, fyra från slutet av de som lyckades fullfölja tävlingen i den sammanslagna C-förar klassen i VOC och GrF. Dessutom hela en minut och 45 sekunder efter segrande Arvid Larspers i denna blott cirka 2,5 mil långa tävling och detta trots jämna tider som inte skvallrar om några egentliga problem annat än tempot. Det är oceaner av tid för det profilerade paret med såväl påtalat nyttig internationell erfarenhet som från Rally Sweden Historic. Bästa GrF i klassen en enda placering framför Ted och Katarina, bara dryga sekunden snabbare. Som man brukar säga: Frågor på det?

Stenhårt i juniorklassen när Emil Fällman till sist vann.
Slottssprinten kunde stoltsera med ett riktigt fint juniorstartfält, alla utom en dessutom i VOC Mekonomen Rally bilar.
– Hårdsatsande SverigeSerie-fantomen Hugo Carlberg hade mitt fulla förtroende inför tävlingen även om jag valde att gardera med Emil Fällman och Ville Larsson. Väldigt länge såg jag också ut att få 100% rätt även på ordningen. Hugo hade tävlingen under kontroll men på den korta sista sträckan hände något, oklart om det är ett misstag eller något tekniskt men där tappade Hugo hela åtta sekunder och därmed segern med knappa två sekunder. Vinnare alltså Emil Fällman med Tobias Lindström i högerstolen för Hugo Carlberg med pappa Stefan till höger om sig och med Ville Larsson/Ralf Larsson på tredje plats.

Hur gick då striden mellan serier och klasser?
I Slottssprinten möttes förare med SverigeSerien som huvudfokus med förare som mer har fokus på SRC, det är ju alltid intressant
– Jag brukar ibland få kritik för att jag alltför enögt favoriserar vår egen klass och dess kronjuvel SverigeSerien. Men när SverigeSeriens förare möter andra seriers förare så brukar det utfalla till SverigeSerien fördel. Som när vi åker tillsammans med SM och då mot de mycket vassare (läs friare) homologerade GrF bilarnas förmodade topp då de ju kör sin serie tillsammans med SM tävlandes om ett Riksmästerskapstecken. Eller som nu då vi möter SRCs toppåkare i VOC och GrF. Ni får gärna fortsätta att kritisera mig. SverigeSerien står sig återigen väl i konkurrensen även om det, som förmodat och förutspått, är mycket tuffare mot SRCs VOC-förare än vad det är mot RM-satsande GrF-åkare. Sett som klass är det därför inga som helst frågetecken. VOC-åkarna dominerar totalt även om vi har bilar med ett striktare reglemente än GrF. Gång-på-gång kan vi konstatera, konkurrens fungerar. Hård konkurrens som det med automatik blir i en klass som samlar mer än 800 bilar formar snabba förare och co-drivers.

Nu tar SverigeSerien och även vi i organisationen lite sen semester. Vi återkommer igen inför en härlig tävling i Laxå 26 augusti. Väl mött!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2023-07-19 06:45:06






Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
© emotorsport.seBack SM ihop med Historiska Sprint & Back Cupen i klassiska Röforsloppet där SMK Arboga står för arrangemanget. Back SM åker en deltävling per dag uppför backen, för de historiska bilarna är det deltävling under lördagen.

90-talet åkare under lördagen där 70-talet är rallyåkare, närmare 30 bilar ...

Publicerad: 2025-08-20 11:09:51


75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
© PRL/NBF.Norska Mästerskapet kör vidare med Rally Grimstad, som arrangör KNA Aust-Agder och där väntar 10 specialsträckor på 75km och allt på asfalt. På plats är också Volvo Euro Cup för tävlande vilket ger en rad extra startande.

Totalt 75 ekipage varav nio går i Rally2-klassen där Eyvind Brynildsen, Fra...

Publicerad: 2025-08-20 09:01:48


Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
© Helin Motorsport.Danska Mästerskapet kör på med Rally Juelsminde där Motorsport Nordjylland arrangerar under helgen, årets andra deltävling av fyra för säsongen med 50-talet bilar.

Tävlande drar igång lördag morgon, tre sträckor följt av en kortare service innan dem går igen. Timmans service mitt på dagen innan d...

Publicerad: 2025-08-20 06:03:38


Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
© emotorsport.seMålet för resan var Laxå och ärendet Laxårallyt när SverigeSerien inledde höstdelen av årets serie. Ett som vanligt fantastiskt fint organiserat rally på rallyvägar som klassens utövare bara hade positivt att säga om. Vägar som hade allt var omdömet. Tack Laxå MK och högsta betyg med vidhängande gul...

Publicerad: 2025-08-19 18:45:44


Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
© Flat-out media.Det blev en utmanande helg i Tjeckien för 20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika när Rally-EM gästade klassiska Barum Czech Rally Zlín. Med hela EM-eliten på plats och svårkörda asfaltssträckor kämpade den svenska duon sig till en tiondeplats i högsta kl...

Publicerad: 2025-08-19 17:05:00


42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
© Oliver Solberg Rally.WRC-serien på gång till Paraguay i månadsskiftet innan de styr mot Chile för Rally Chile Bio Bio den 11-14:e september. Idag släpptes anmälningslistan för rallyt med totalt 49 ekipage varav 42 tävlar i VM-klasser.

Elva åkare i Rally1.
Elva bilar i Rally1-klassen med Elfyn Evans, Kalle Rov...

Publicerad: 2025-08-19 13:17:35


Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
© emotorsport.seFör första gången någonsin har Ludvika MS, Kolsva MS och Fagersta MK slagit sig samman för att arrangera en rallytävling. Och nu är Heat Rally Bergslagen, en deltävling i Svenska RallyCupen, mindre än 20 dagar bort. Lördag den 6 september är det dags.

När de tre klubbarna bestämde sig för ett för...

Publicerad: 2025-08-19 06:03:25


Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
© emotorsport.seFör första gången körs en fullvärdig deltävling i Rally SM i samband med SM-veckan – där den direktsända SM-sprinten också utgör Power Stage i SM-deltävlingen i Karlstad under juni 2026.

Tävlingen blir en ordinarie deltävling i Rally-SM 2026, som avgörs på klassiska värmländska grusvägar. Power S...

Publicerad: 2025-08-18 16:53:08


Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
© emotorsport.seIdag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.

Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...

Publicerad: 2025-08-18 09:02:31


ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
© @World / Red Bull Content Pool.ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...

Publicerad: 2025-08-18 05:06:36


Tidigare nyheter:
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen.
Foto från Polkatrofén.
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
SverigeSerien inleder hösten i Laxå med Laxårallyt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
» Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
» SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.