|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Uppvärmd Tidemand refo för Rally Sweden och VM-comeback. PRESSRELEASE
När chansen dyker upp - då tar man den. Så resonerade Pontus Tidemand när han fick möjligheten att göra comeback i rally-VM, och närmare bestämt Rally Sweden, efter fem års paus från mästerskapet. I lördags stod han på pallen i North Rally Boden och nu är han mitt i uppladdningen för att ta klivet tillbaka in i rallyns finrum.
- Det här kom väldigt snabbt på, men på sätt och vis kanske det är bra. Man hinner inte tänka för mycket utan slängs rätt in i den bekanta gamla rallybubblan och när man väl är där, då är det bara att gå "all in", säger Pontus om erbjudandet han fick från Joel Christoffersson och JC Raceteknik och som är anledningen till att han nu befinner sig i Umeå och taggar upp inför helgens Rally Sweden.
Innan han tog ett steg tillbaka var han stammis i rally-VM i närmare ett decennium med många fina meriter på sitt CV, däribland ett guld i junior-VM 2013 och mästartiteln i WRC 2 från 2017, och han är dessutom den förare med flest segrar genom tiderna i WRC 2-klassen. Men oavsett hur många världsmästerskap han har gjort, så är det tveklöst den svenska deltävlingen som ligger honom varmast om hjärtat.
- Det är klart att man ska vara stolt över att vi har ett VM-rally i Sverige och det har alltid varit ett fantastiskt evenemang, årets motorsporthöjdpunkt och en riktig folkfest. När rallyt gick hemma i Värmland körde jag det tio år i rad och efter att det flyttade upp till Umeå har jag varit där och tittat varje år.
Men i år blir det alltså premiär bakom ratten i Rally Sweden på nordligare breddgrader och Pontus är taggad på VM-comeback och det har varit full fart med förberedelserna de senaste veckorna. Under den gångna helgen körde han Rally-SM:s första deltävling i Boden som ett test inför vad som väntar.
- Det gav mycket mer än ett vanligt test. Allt handlar om att få så många mil som möjligt i kroppen och att kunna få göra det i ett tävlingssammanhang är väldigt effektivt. Vi kunde känna oss för och testa oss fram och mot slutet kände vi verkligen att vi hade kommit in i det och hittat inställningar som passade oss. En perfekt genomkörare helt enkelt, berättar Pontus, som knep en tredjeplats i North Rally Boden.
Nu väntar den stora utmaningen med Rally Sweden och veckan fram till torsdagens start är fullspäckad med förberedelser. Sen börjar det roliga på riktigt och Pontus har målsättningen helt klar för sig.
- Utöver rekognoseringen analyserar och finjusterar vi, det finns alltid detaljer att jobba på. Det ska bli grymt kul att komma tillbaka till VM och jag har hört att förhållandena där ute på sträckorna aldrig har varit så bra som i år så det bådar gott. Vi har som mål att ha så roligt som möjligt och hitta en positiv känsla i bilen, då brukar det gå bra. Man är givetvis tävlingsmänniska, men också realistisk när vi tävlar mot fabriksförare som kör rally på heltid. Vi ska göra det bästa efter våra förutsättningar och kan vi genomföra det här på ett bra sätt och avsluta med en skön känsla, då känner jag att vi har gjort det vi kom hit för. Jag är otroligt tacksam för att jag fått den här chansen av JC Raceteknik och för stödet jag får av gamla såväl som nya partners, utan dem hade jag inte varit här nu, säger Pontus.
Under de här två tävlingarna har Pontus sällskap av kartläsaren Jørgen Eriksen, som startade sin resa som co-driver 2016, men redan hunnit med att skaffa sig god erfarenhet och förra säsongen lotsade han Calle Carlberg till ett silver i junior-EM.
- Rally är min passion i livet och jag älskar nya utmaningar och känslan som kommer när allt funkar. Jag och Pontus har varit kompisar i många år men inte suttit i samma bil så ofta, men vi kan lätt översätta vår vänskap till ett väl fungerande samarbete i rallybilen. Det här blir min VM-debut och man är lite spänd innan, det är mycket förberedelser och detaljer som ska klaffa, men jag känner att det var mycket som föll på plats i Boden. Den känslan tar vi med oss till Rally Sweden och vi fokuserar på att ha kul och njuta av upplevelsen. Sträcktiderna får komma allteftersom, vi känner ingen press och Pontus med sin erfarenhet har inte något att bevisa så vi kör vårt eget race, säger Jørgen.
Årets upplaga av Rally Sweden avgörs mellan den 13 och 16 februari. Eventet drar igång på klassiskt vis på torsdagen med shakedown och en centrumnära sprintsträcka - samma sträcka som avrundar tävlingen på söndagen strax efter lunchtid. Däremellan körs ytterligare 16 fullängdssträckor på drygt 30 mil sammanlagt.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-02-10 22:51:24
|
|
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Efter 14 mil asfalt i spanska Rally de Asturias Historico stod Jari-Matti Latvala och Janni Hussi igår som vinnare. Det finska Toyota Celica ekipaget tog också samtliga 11 sträcksegrar i rallyt och körde hem rallyt med 2:02 minut före Andrea "Zippo" Zivian i Peugeot 306 Maxi.
Av de för EM tävlan...Publicerad: 2025-10-19 11:50:26
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor blev tre när Central European Rally inledde söndagen, 4km in på första sträckan tog det stopp för Thierry Neuville som träffade ett broräcke och blockerade vägen.
Besättningen är oskadd men bilen behöver flyttas och bron vars räcke deformerades behöver säkras upp inför andra vändan ...Publicerad: 2025-10-19 09:03:13
Fyra sträckor kvar i Central European Rally, följ spännande söndag.
77,78km special återstår i Central European Rally, två sträckor dubbelt under söndagen - först ut Beyond Borders som korsar Tyska och Österrikiska gränsen, andra sträckan Mühltal i Österrike.
Sträckor går dubbelt - för WRC gänget är det bonuspoäng på spel, den som är snabbast över etappen får fem...Publicerad: 2025-10-19 07:10:04
Just nu guldläge för Gill i Junior WRC - bronsplats för Mille.
Junior WRC kampen närmar sig slutet, sex sträckor avverkade under lördagen. Ali Turkkan håller täten i rallyt med 36 sekunder till Taylor Gill och Mille Johansson som skiljs åt med 1,7 sekund.
När de 14 sträckorna körts har Taylor och Mille vunnit fem var och Ali en färre - bara de tre som gör up...Publicerad: 2025-10-18 19:56:14
Rovanperä och Solberg VM ledare i Central European Rally - Mille trea i JWRC.
Lördagen till mål i Central European Rally, en dag där Sebastien Ogier körde av under förmiddagen och bröt ur ledning - skulle VM poängen delats ut ikväll hade Fransmannen plötsligt legat trea i tabellen - imorgon omstart och jakt på bonuspoäng.
Rovanperä mot segern.
Andra vändan över da...Publicerad: 2025-10-18 18:34:49
Grahn snabbast genom SSRC-finalen.
Älmhults MK körde SSRC-finalen, en sträcka på 5,5km kördes dubbelt inne på Millebygden innan Svenska SprintRallyCupen kunde summera säsongen. Snabbast totalt på båda åken var Adam Grahn som efter de båda vändorna var tre sekunder före Jens Hvaal - båda åkandes Skoda Fabia RS för JC Raceteknik. Tredj...Publicerad: 2025-10-18 16:58:04
Chribbe vann Lövdansen, Jakobsson bäst av de onotade.
SMK Nyköping med Lövdansen under lördagen för Södermanland / Västmanlands DM, 7-klubbars och Finess Onotade Rallyserie. Totalt sex sträckor för dagen, två av dem användes då dubbelt. Arrangörsklubbens Christoffer "Cribbe" Haglund var snabbast totalt, men då körde han också på egna noter precis som t...Publicerad: 2025-10-18 15:37:04
Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille.
Förmiddagens vända på lördagens tre sträckor av Central European Rally avverkad, direkt fick Sebastien Ogier lämna över ledningen till Kalle Rovanperä när dagen startade.
Ogier bryter.
Nya tag för Ogier på ss2 att vänta, men 18km in understyrde han ut på hala löv, träffade ett träd hårt ...Publicerad: 2025-10-18 13:12:02
Över 200 åkare till Novemberskölden, anmälan stänger imorgon.
Anmälningslistan har passerat 200 ekipage, under fredagskvällen 201 exklusive fyra föråkare och en debutant. Det handlar om Nässjö MK´s höstklassiker, Novemberskölden som final i Bilsport RallyCup - anmälan stänger söndag kväll klockan 17:00.
Just nu bjuder Ungdomsrally på nio ekipage och 37 besä...Publicerad: 2025-10-18 10:08:23
Följ lördagens Lövdans, SSRC-final, Central European Rally och Rallye Sanremo.
Lövdansen hos SMK Nyköping med 25km på totalt sex sträckor körs med 70-talet ekipage under lördagen, det blir final för Södermanland / Västmanlands DM, 7-klubbars och Finess Onotade Rallyserie - första start redan 09:45.
Finalhelg hos Älmhults MK när SSRC-finalen körs med just Svenska SprintRally...Publicerad: 2025-10-18 06:01:47
|
| |
|
|
» TV-tablå inför helgens Central European Rally. » Neuville snabbast på shakedown - Solberg och Johansson igenom. » Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg. » Ogier i topp - Solberg leder och Mille tvåa i Junior WRC under Central European Rally. » Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille. » SM-tvåan testar motståndet i Brittiska Mästerskapet. » Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|