|
  Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt. PRESSRELEASE
Anmälan är öppen för Badhotelletrallyt och den 17 maj startar Team Skogsåkarnas 50-årsjubileumsrally vid Badhotellet som namnet antyder. Tävlingen ingår i Bilsport RallyCup, Östergötlands DM, 1300 RallyCup, Rally-RM Historisk och Rallyklassikerna.
-Vi började spåna om att göra något stort redan för ett par år sedan, vi vände och vred på vilka cuper och serier vi ville ha, säger Magnus Friman som är en av klubbens alla personer bakom rallyt.
Klubben landade i tankar om nostalgi och onotat - så som det var när klubben drog igång.
-De klassiska bilarna som körde när klubben bildades ger en skön nostalgikänsla.
Badhotelletrallyt arrangeras nu för fjärde gången och det är både nya och riktigt klassiska sträckor som utgör banan. Många av Sveriges rallyförare har just dessa vägar som favoritsträckor. Detta blir en av höjdpunkterna i Tranås centrum under våren med högkvarter i Brunnsparkskyrkan med servering och sekretariat.
Badhotelletrallyt 2025 erbjuder ett riktigt Smålandsrally med en bana bestående av fyra specialsträckor på flera klassiska Tranåsvägar. Arbetet med tävlingen flyter på bra och vi har en ambition att göra ett av Smålands bästa rally i år, säger tävlingsledningen.
Anmälningar har börjat strömma in och vi hoppas nu att riktigt många tar chansen att få uppleva klassiska, fräna och utslagsgivande vägar vid Tranås.
Samarbetspartners på sträckorna börjar bli klara och det jobbas med säkerheten och tillsätta alla funktionärer. De ansvariga kontrollerar posterna att bemanna på de olika enheterna ut med banan.
Nu är fokus på att göra programtidningen med text och annonser samt karta, dessutom skapas ett attraktivt prisbord med hjälp av viktiga samarbetspartners till de tävlande när dom kommer tillbaka till mål.
Badhotelletrallyt kördes första gången 2015 och blev succé direkt med en hel del nytänkande. Bl.a. startplats mitt i Tranås och ett bra samarbete med kommun, näringsliv. 2017 var det ett riktigt stort startfält som gästade Badhotelletrallyt och möttes av innovativt tänkande med sänkta kostnader för de tävlande och en välplanerad kompakt bana. 2019 var tävlingen en del i kommunens 100-firande.
» Pressrelease från Team Skogsåkarna.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-04-06 08:37
|
|
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.
Tre sträckor tre gånger, upplägget för Italienska Rally Adriatico som tredje deltävling i Italienska grusmästerskapet. Lördagen ägnades år rekognosering, shakedown och kval som innebar en åttonde tid, sekunden från snabbaste.
Söndagen blir tävling. Milen långa Dei Laghi, Santo Stefano på 5km och...Publicerad: 2025-05-03 23:00
Kristensson och Karlström, 4wd vinnare i Silverratten.
Om rekognosering och den officiella starten av Silverratten, årets andra Rally SM deltävling gjorde under fredagen tävlandes det bara på lördagen. Dagen inleddes med tre sträckor i snabb takt, en kortare service för att på nytt gå mot service. Eftermiddagen bjöd på tre nya sträckor, utslagsgivande o...Publicerad: 2025-05-03 22:37
Tommy vann Miniknäppen totalt.
Tjust MK och Åtvidabergs MK stod för Miniknäppen, tre sträckor dubbelt med 40 startande.
Totalt var det Tjust MK´s egen Tommy Johansson i Opel Ascona B som tog segern när han vann Trimmat 2wd. Klubbkamraten Magnus Johansson var 13 sekunder från och hade i sin tur Johan Svensson bakom sig.
Sexa ...Publicerad: 2025-05-03 21:09
Flodin och Bergsten tvingades kasta in rallyhandduken i Silverratten. Patrik Flodin och Göran Bergsten kammar för ovanlighetens skull hem noll poäng när SM-deltävlingen i rally idag kördes i Småländska Älmhult. Vägar de normalt trivs på och brukar få med sig bra resultat ifrån.
– Det hör inte till vanligheten att vi tvingas bryta. Sist var 2021 och dessförinnan var d...Publicerad: 2025-05-03 17:33
Följ Silverratten, Värmesprinten och Rally Adriatico.
Årets andra Rally SM deltävling med Älmhults MK som jubilerar med Silverratten för 60:e gången. Totalt nio sträckor där dagen inleds med tre sträckor innan service. Samma sträckor igen innan nästa service. Avslut på dagen med tre nya sträckor innan målgång sena eftermiddagen. På sex av sträckorna kö...Publicerad: 2025-05-02 21:10
Standard: JSM-premiär och rekordstartfält i fokus i Silverratten.
När Rally-SM kommer till Älmhult är det Standardklassen som står för det näst största och mest framtidsinriktade startfältet. Totalt 31 bilar är anmälda i klassen – varav hela 20 av dessa tävlar i den historiska premiären av Junior-SM Standard (JSM Standard).
JSM Standard – ny klass för framtiden...Publicerad: 2025-05-02 17:40
Mille Johansson laddad för Rally Adriatico – deltävling tre i Italienska Grusmästerskapet.
Mitt i en intensiv period med både tävling och tester är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka i Italien för deltävling tre i det Italienska Grusmästerskapet. På söndag avgörs Rally Adriatico över nio specialsträckor, efter att shakedown körts under lördagen.
...Publicerad: 2025-05-02 14:20
Badhotelletrallyt fylls på, startfält och prisbord växer.
Nu strömmar anmälningarna in, passerat 130 och nästan en vecka kvar till anmälan stänger. Ekipage från Piteå i norr till Ryd i söder och Uddevalla i väster till Gotland i öster är anmälda. Yngst är en 16 åring och äldste förare fyller 92 i höst...
Team Skogsåkarna hoppas på ett Badhotelletrallyt ...Publicerad: 2025-05-02 08:12
60:e Silverratten, 90 bilar gör upp om SM poängen under lördagen.
Älmhults MK kör Silverratten, årets andra deltävling i Rally SM och samtidigt den första på grus efter vintern i Boden. 90 bilar går ut för start under lördagens förmiddag.
Tävlande under en dag, invigning under fredagens kväll medans rallyt drar igång på lördag morgon, totalt nio sträckor i rallyt...Publicerad: 2025-05-02 07:57
90-talet bilar för Värmesprinten.
Flitiga Eskilstuna MK är nu igång med Värmesprinten, där väntar Södermanland / Västmanlands DM, 7-klubbars och Finess Onotade Rallyserie på tävlande. Två sträckor körs dubbelt, det ger 23km special för dagen och det med närmare 100 tävlande.
För Ungdomsrally är det Nathalie Jansson och Hilmer Lindb...Publicerad: 2025-05-01 22:35
|
| |
|
|
» Följ Silverratten, Värmesprinten och Rally Adriatico. » 60:e Silverratten, 90 bilar gör upp om SM poängen under lördagen. » Badhotelletrallyt fylls på, startfält och prisbord växer. » Flodin och Bergsten tvingades kasta in rallyhandduken i Silverratten. » Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult. » Standard: JSM-premiär och rekordstartfält i fokus i Silverratten. » Åndberg snabbast runt Sviestaträffen.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|