NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Toyota Gazoo Racing.
© Toyota Gazoo Racing.
Oliver är rallyvärldens favorit vart i världen han reser, femteplats efter punkteringo ch tekniska problem stärkte hans position i VM tabellen, nu på bronsplats.
Oliver Solberg närmar sig VM-ledning efter kaosartat WRC Rally Paraguay.
PRESSRELEASE

Regnet skulle skapa kaos under lördagen och söndagen i Paraguay. Men det var stenar och däckkaos under fredagen som avgjorde rallyt. Oliver Solberg tappade fyra minuter efter problem med startmotorn och ett hjulbyte.

Före Rally Paraguay pratade alla om regnet som skulle göra vägarna såphala under lördagen och stormen som skulle ställa till stora problem sista dagen. Och visst kom det en storm men det ställde mest till oreda på serviceplatsen. Vägarna förblev torra hela helgen.

Och när alla förarna satsade på att genomföra en lugn fredag i väntan på kaoset hamnade de istället i hetluften direkt. Punkteringarna haglade och däcken slets sönder av de vassa stenarna ovanpå den röda leran i Paraguay.

Oliver Solberg inledde starkt men fick problem redan mellan den andra och tredje sträckan. Vid ett hjulbyte ville inte bilen starta och Oliver och helgens födelsedagsbarn, 32 år, Elliott Edmondson tvingades att knuffa igång bilen. Och problemet visade sig kosta tid även inne på sträckan.

Inför en chikan stannade motorn och stoppet orsakade mindre motorbroms och Oliver fick stopp stående på tvären strax efter vänsterkurvan. Då startmotorn var trasig kunde han inte själv vända runt bilen utan behövde hjälp av publiken att vända och knuffa igång bilen igen.

En miss som I vanliga fall kostar ett par sekunder kostade nu närmare två minuter. Och efter bara några kilometer tvingades Oliver byta hjul efter en punktering. Totalt tappade Oliver drygt fyra minuter på den tredje specialsträckan.
Det var inte den helgen vi hade hoppats på men det finns ändå positiva saker att ta med sig härifrån, säger Oliver Solberg.
Första dagen var tuff och vi hoppades att det skulle komma lite regn som rörde om lite. Men det kom aldrig så vi behövde vara fokuserade och köra med de förutsättningar vi hade. Det var många nya sträckor för oss.

Men jakten på viktiga VM-poäng fortsatte och Oliver körde upp sig till en femteplats under lördagen. Den förväntade regnet, som kunde gett en chans att köra in mycket tid, kom aldrig så närmare än två minuter och 57 sekunder till ledningen kom aldrig Oliver. På snustorra vägar fanns det inte en chans att köra in mer än några sekunder här och där.

Som så ofta förr fick Oliver satsa allt på söndagens fem sträckor. Fem som blev fyra när japanen Takamoto Katsuta kraschade rejält på den näst sista sträckan. Sträckan ströks och förarna fördes till sjukhus för rutinkontroll.

Oliver Solberg vann Power Stage och var exakt lika med Sébastien Ogier i Super Sunday. Men Ogier gavs segern eftersom han vann söndagens första sträcka.
Oliver är nu den förare som tagit flest söndagspoäng, 76 jämfört med Elfyn Evans 72. Oliver har också tagit flest poäng på Power Stage, 37 vilket är en mer än Evans.
Farten fanns där och strategin var rätt men ibland är det några små saker som inte går vår väg, säger Oliver Solberg.

Sami Pajari klarade sig utan större däckproblem och trots en vattenläcka som tvingade finländaren att köra försiktigt under fredagen lyckades han ta ledningen, bland annat efter att Sébastien Ogier kraschat och punkterat.

För Pajari var det tredje raka VM-delsegern och Pajari närmar sig Elfyn Evans i VM-tabellen.

Pajari vann före Hyundai-duon Hayden Paddon och Adrian Fourmaux med Elfyn Evans fyra och Oliver femma.

Evans, som lider av att få starta först varje fredag, leder på 216 poäng. Sami Pajari är nu bara 20 poäng bakom. Oliver Solberg fortsätter också att ta in poäng på Evans och efter Katsutas krasch tar Oliver över tredjeplatsen, 41 poäng bakom Evans.

Det återstår tre VM-deltävlingar där det går att få maximalt 35 poäng per tävling så VM-fighten lever i allra högsta grad och det ser ut att stå mellan de här tre förarna. Sébastien Ogier erkände efter sin fredagskrasch att hans chanser på en tionde VM-titel nu i praktiken är över.


» Pressrelease från Oliver Solberg.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2026-08-31 09:05:41






Finalhelg väntar i oktober, 101-åringen för DM, VOC och Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seDen 3:e oktober är det dags för 101-åringen hos Enköpings MK, stor finalhelg för Upplands DM, VOC Sverigeserien och Onotade Rallyserien.

Rallyt bjuder tre sträckor som går dubbelt vilket ger runt 2,5mil special och för de som åker notat görs dem av Jörgen Joons med hjälp av Jemba-systemet.

Jus...

Publicerad: 2026-09-16 19:45:51


Tvåmilasträcka väntar i Rikspokalen, nya och gamla vägar för Rallyklassiker & 1300 Rallycup.
© emotorsport.seSMK Örebro arrangerar traditionsenligt tävlingen Rikspokalen den 3:e oktober.
- Arbetet med tävlingen pågår för fullt. Det erbjuds 3 SS, varav ena på ca 2mil, totalt drygt 4 mil!

Vägarna är gamla, välkända men också med helt nya partier. Karaktären är allt från fina byvägar till utmanand...

Publicerad: 2026-09-16 17:51:02


Andervang & Jidflo till helgens Eurol Hellendoorn Rally - 16 mil asfalt och grus i Holland.
© Stig Andervang.Hollandsäventyr väntar Stig Andervang i helgen, 44:e Eurol Hellendoorn Rally avverkas med 70-talet bilar. Vid 18-tiden rullar de första bilarna ut från starten på fredagen, tre sträckor dubbelt ger 58,6km för kvällen innan målgång vid 23-tiden för de första.

Mitt på lördagen rullar man igång andr...

Publicerad: 2026-09-16 13:07:15


Tre svenska ekipage till lördagens norska Rally Hedemarken.
© emotorsport.seSvenska inslag i Norska Rally Hedemarken hos NMK Hamar, utan Norska Mästerskapet kör man en kortare bana om 37km med fyra sträckor.

Ett 60-tal ekipage för rallyt, vi ser Håkan Nord / Niklas Haag i Renault Clio samt Kent Larsson / Sofie Sjöberg Karlsson i den trimmade 2wd klassen från Svenska sida...

Publicerad: 2026-09-16 11:01:51


Block, Tänak och Semenuk favoriter i helgens Overmountain Rally Tennessee.
© emotorsport.seI USA går Overmountain Rally Tennessee med drygt 10 mil special på 13 sträckor i helgen, fredagen inleder med två sträckor dubbelt som ger fyra mil. Lördagen med nio sträckor, två av dem går tre gånger, en annan dubbelt och så en kort publiksträcka som avslutning.

Tävlingen är den som väntas ses ...

Publicerad: 2026-09-16 09:01:33


Kankkunen; Inga teamorder - Evans, Pajari och Solberg får göra upp på sträckorna.
© Toyota Gazoo Racing.Inga teamorder väntas i Toyota Gazoo Racing inför de avslutande två deltävlingarna, det finns 70 poäng att tävla om - 35 poäng per helg. Mellan de tre i topp, Elfyn Evans, Sami Pajari och Oliver Solberg skiljer endast 21 poäng!

Konstruktörstiteln är säkrad för Toyota och nu kan de tävlande gå fri...

Publicerad: 2026-09-16 05:54:01


Imorgon stänger anmälan, missa inte Marknadsnattas kurviga vägar.
© emotorsport.seFinalen närmar sig för Svenska RallyCupen, anrika Marknadsnatta som även i år utgår från Boxholm tar final som alltid - i år går man åter på Boxholms skogars vägar.
- Det blir krokigt som vanligt, konstaterar tävlingsledare Tommy Andersson som just nu kan räkna in ett 100-tal ekipage - men d...

Publicerad: 2026-09-15 18:52:13


Ydre MK ser fram emot fartfylld rallyfest - klassiskt och modernt i Klappjakten.
© emotorsport.seLördagen den 19 september är det dags för rallyfest i Österbymo och skogarna runt omkring. Drygt 120 rallybilar från hela landet kommer att delta.
Jätteroligt! Den här rallytävlingen betyder mycket för klubben. Det är ett stort arrangemang för oss, säger Ydre MK:s tävlingsledare Tomas Joha...

Publicerad: 2026-09-15 17:57:40


Biljetterna släppta för Motorsportsalongen, årets Svenska Mästare ska hyllas, uppträdande & motorkändisar.
© emotorsport.seTiden går fort, Motorsportsalongen står runt hörnet - som en ny säsongsavslutning arrangeras Motorsportsalongen - efter två år i Karlstad flyttade man till Örebro och Conventum förra året.

I år blir andra året på Conventum och i början på månaden släpptes biljetterna. Ett VIP-paket som innehåller...

Publicerad: 2026-09-15 08:50:08


Emil, Emil och Robin klara Sydsvenska Mästare.
© emotorsport.seLördagen den 4 september kördes Rally Blekinge, den femte deltävlingen i årets Sydsvenska Mästerskap. Karlshamn och Stillerudshamnen var basen för tävlingen och lördagen innebar åtta varierande specialsträckor på sammanlagt 64 kilometer som alla fick högsta betyg av de knappt 100-talet ekipage som l...

Publicerad: 2026-09-15 05:54:47


Tidigare nyheter:
Tre svenska ekipage till lördagens norska Rally Hedemarken.
Block, Tänak och Semenuk favoriter i helgens Overmountain Rally Tennessee.
Kankkunen; Inga teamorder - Evans, Pajari och Solberg får göra upp på sträckorna.
Imorgon stänger anmälan, missa inte Marknadsnattas kurviga vägar.
Ydre MK ser fram emot fartfylld rallyfest - klassiskt och modernt i Klappjakten.
Biljetterna släppta för Motorsportsalongen, årets Svenska Mästare ska hyllas, uppträdande & motorkändisar.
Emil, Emil och Robin klara Sydsvenska Mästare.
18´000 i böter för Solberg i Chile, lättade på handskarna för tidigt.
Dubbla rallyn i Vrigstad den 24:e oktober.
Klappjakten klar för Bilsport Rally Cup 2027 - fyra deltävlingar i klara.
WRC tabellerna efter Rally Chile BioBio - Solberg närmar sig täten!
Sverigeserien summerar South Swedish Rally.
Oliver Solberg vann Rally Chile - jagar VM-titeln.
Solberg vinner Rally Chile BioBio, tog på ryggskydd för att säkra maximala bonuspoäng - Toyota mästare!
Andersson snabbast i Brukssvängen.
Två sträckor körda, Solberg leder - just nu tid för fyra bonuspoäng!
Fyra sträckor kvar, bonuspoäng i siktet - följ Solbergs väg mot segern i Rally Chile BioBio.
60 bilar till WRC Rally Italia Sardegna - Solberg och Andersson på svensk flagg.
Ungdomsåkare snabbast i Sverigeserien under South Swedish Rally.
Mästarna korade i Sekurab Rally SM efter finalen i South Swedish Rally.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
18´000 i böter för Solberg i Chile, lättade på handskarna för tidigt.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Chile BioBio.
»
Katsuta överlägsen på shakedown - Solberg och Carlberg sparade däck.
»
WRC final utan Toyota, Hyundai och M-Sport?
»
SM brons till Flodin & Bergsten, nu läggs hjälmen på hyllan.
»
Henning Solberg gör B-Zero debut i rallyskogen - instegsklassen växer i Norge.
»
Oliver Solberg har inte gett upp kampen om VM-titeln.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
»
Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.