|
 Nyheter i årets Snappahanerally. PRESSRELEASE
Årets upplaga av AM-tryck Snappahanerally, i regi av Hässleholms Motorklubb, som körs lördagen den 14 augusti med start och mål på Hässleholmsgården, lovar att bli en kompakt och lättöverskådlig rallyfest med flera nya och intressanta ingredienser. Rallyt har i år ingen SM-status men i stället ingår en deltävling i den kampanj där FIA, det internationella bilsportförbundet, ger unga förare från olika länder chansen att kvalificera sig till en final där förstaplatsen är start i sex VM-tävlingar kommande säsong med allt, utom personliga kostnader betalt! AM-tryck Snapphanerally blir uttagningstävling för Norra Europa i denna Pirelli Star Driver Shootout.
Fem specialsträckor kommer rallyt att innehålla och ytterligare en nyhet är att två av dessa är nya och oprövade. Ovanpå detta serverar HLMK nyheten att man presenterar en ny tävlingsledare: Martin Holm kommer att hålla i trådarna för årets AM-tryck Snapphanerally sedan C G Wilke valt att ”stiga ner” och bli ställföreträdande tävlingsledare.
Första start i rallyt blir från Hässleholmsgården klockan 11.00 på lördagsförmiddagen och tre och en halv timme senare räknar man med att första bil skall vara i mål. Det blir alltså en mycket komprimerad tävling denna gång och ändå har man fått ihop ett rekordstort antal anmälda: 190 stycken. Faktiskt så många att man tvingades stänga fönstret för anmälningar en vecka i förtid.
- Vi hade helt enkelt inte möjlighet att ta emot fler, säger tävlingsledare Martin Holm, som också framhåller att man till årets rally försökt att tänka i lite nya banor och utveckla nya idéer kring rallyt. Sålunda har till exempel den traditionella Hovdalasträckan fått ett nytt utseende och en utökad distans.
AM-tryck Snapphanerally kommer att omfatta Sydsvenska Rallycupen, Sydsvenska Klassiska Rallycupen och PR-Tryck Rallycup (även den med klassiska bilar). Vidare DM för Södra distriktet med B- och C-förarcupen. Även Sverigeserien i Volvo Original förlägger en deltävling till Hässleholm – för första gången. Till detta kommer en deltävling i Copenhagen Rally Cup och, som sagt, FIA/Pirelli-uttagningen för Norra Europa. – Med Fredrik Åhlin, son till Susanne Kottulinsky, som svensk deltagare.
Förare från sex länder ( Tyskland, Irland, England, Norge, Finland och Sverige) har möjlighet att starta i deltävlingen i Hässleholm. De kör sitt ”rally i rallyt” och poäng ges för sträckplaceringar och inte för totaltid. Detta för att riktigt snabba förare inte skall riskera sin plats i finalen på grund av tekniska problem, punkteringar eller liknande.
AM-tryck Snapphanerally av år 2010 kommer att omfatta totalt 120 km. Av dessa är 46 km specialsträckor. Tittar man till hemmafavoriter till totalsegern går det naturligtvis inte att gå förbi ”Stoffe” Nilsson i Subaru, men Kalle Green i sin VW Golf vill säkert också ha ett ord med i laget. En intressant start gör nykomlingen Johannes Haraldsson. Han är 19 år, gick rallyförarkurs i våras, har startat i en handfull tävlingar sedan dess och tagit två andraplatser i sin klass. Någon favorit till segern i AM-tryck Snapphanerallyt är han kanske inte men han är en av dem i HLMK som satsar hårdast för närvarande och han gör nu en intressant debut i den klassiska tävlingen.
Som kuriosa kan också nämnas att Hässleholms Motorklubb har tre franska medlemmar! Och såväl bröderna Olivier och Phlippe Hugla och den senares son, David Hugla, finns med bland de anmälda till årets rally.
» Pressrelease från Hässleholms MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2010-08-07 18:24
|
|
65 ERC ekipage till Rally Hungary, fyra Svenska bilar i rallyt.
Klockan 14 släpptes anmälningslistan för Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling som körs 9-11:e maj runt Veszprem med 13 sträckor på 19 mil grusvägar. Totalt ses ett 90-tal ekipage för rallyt, 67 för den internationella delen och 65 för EM-poäng.
29 ekipage i Rally2 klassen med Andrea Mabellin...Publicerad: 2025-05-01 15:21
Internationella 4WD: Tungviktsmöte i GK Door Team Sweden.
Med ett tiotal bilar på startlinjen är Internationella 4WD en klass att se fram mot i Silverratten, inte minst tungviktsmötet mellan Dennis Rådström och Tom Kristensson – båda i GK Door Team Sweden.
Rådström i mästerskapsledning – gör grusdebut med Toyota.
Efter segern i vinterns premiär i Boden...Publicerad: 2025-05-01 13:51
Fullt startfält väntar i Miniknäppen, tre sträckor dubbelt.
Miniknäppen där Tjust MK tillsammans med Åtvidabergs MK arrangerar, tre sträckor går dubbelt vilket ger 18km special på fina grussträckor. Till start inkluderat föråkare ses maximala 40 ekipage och enkelt med bara fyra klasser.
20 deltagare genom Trimmat 2wd med Johan Svensson, Peter Hålling, Tom...Publicerad: 2025-05-01 06:11
Publikinformation inför Värmesprinten på lördag!
På lördag kör vi i Eskilstuna MK Värmesprinten i rallyskogarna runt Eskilstuna. Tävlingen ingår i Finess onotade rallyserie, 7 klubbars serien samt DM för Södermanland-Västmanland.
Två fina vägar ska köras två gånger vardera av de cirka 90 anmälda ekipagen.
Karta och Program kommer att finnas ...Publicerad: 2025-05-01 05:59
Följ resultaten från Lill Jumbon och Sviestaträffen.
Torsdag, helg och rally mitt i veckan när både Falköpings MK och Linköpings MS kör på bana. På västgötasidan är det Lill Jumbon med en 3km lång sträcka som går tre gånger med 120 anmälda i Mega Rally Cup.
För Linköpings MS med Sviestaträffen närmare 100 bilar där Östergötlands RS-DM kör deltävli...Publicerad: 2025-05-01 05:44
Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult.
På lördag är det dags för säsongens första grustävling i Rally SM när anrika Silverratten avgörs med Älmhult som start- och målplats. För Drive VXO Motorsport innebär det en efterlängtad "hemmatävling" – och teamet kommer till start med tre bilar nominerade som poängplockare i Teammästerskapet.
J...Publicerad: 2025-05-01 05:32
Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
På lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.
Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...Publicerad: 2025-04-30 19:57
Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
En av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...Publicerad: 2025-04-30 15:37
Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
En av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.
Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...Publicerad: 2025-04-30 15:33
Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
Nu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...Publicerad: 2025-04-30 13:43
|
| |
|
|
» Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult. » Följ resultaten från Lill Jumbon och Sviestaträffen. » Publikinformation inför Värmesprinten på lördag! » Internationella 4WD: Tungviktsmöte i GK Door Team Sweden. » Fullt startfält väntar i Miniknäppen, tre sträckor dubbelt. » 65 ERC ekipage till Rally Hungary, fyra Svenska bilar i rallyt.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|