|
 EVO Challenge laddar för Snapphanerallyt. PRESSRELEASE
* Andra grustävlingen för 2011 lockar 13 Evolution Challenge-team
*Jimmy Joge siktar på att ta fjärde raka segern, medan konkurrenterna laddar för att sätta stopp för hans dominans så här långt.
Deltagarna i Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden återvänder till skogarna den här helgen, efter tio veckors uppehåll efter South Swedish Rally i juni. Tretton av arton regisrerade Mitsubishi-team kommer till start i Snapphanerallyt, som körs i trakterna runt Hässleholm. Tävlingen ingår även i Rally-SM, vilket gör att startfältet håller mycket hög klass.
För Jimmy Joge har säsongen så här långt varit perfekt. Han har vunnit samtliga tre deltävlingar tillsammans med sin co-driver John Stigh, och de är favoriter även i helgen. Men de är också det team som alla vill slå, både i Evolution Challenge och i SM. För i den tredje deltävlingen var de inte bara bästa Mitsubishi, utan de vann totalt.
Joge/Stigh kan heller inte räkna hem någon enkel, fjärde seger i förväg. Speciellt inte som andraplacerade Patrik och Jesper Johansson pressade de hårt senast, och det är bara en tidsfråga innan de tar sin första seger för säsongen.
Efter ett uppehåll på nästan ett år kom Andreas Magnusson tillbaka i en Evo till South Swedish Rally. Nu har han hunnit förbereda sig bättre, och tillsammans med Henrik Hulterskog är de ett annat ekipage att hålla ögonen på.
Jocke Nyman tvingades bryta på grund av sjukdom förra gången. Nu är han kurerad och åksugen som aldrig förr. Tillsammans med Bo Holmstrand har också han möjlighet att vinna den fjärde deltävlingen i mästerskapet. En annan fortåkare är Cemoni Ohlsson/Göran Lönnmark som efter diverse tekniska bekymmer är värda att nå resultat den här gången.
Bättre tur den här gången hoppas också Ramona Karlsson/Mirian Walfridsson på. De problem de hade med sin nya Evolution X i förra deltävlingen har de nu lagt bakom sig. I South Swedish Rally var Hans-Erik Weng fyra, ett resultat han gärna upprepar i Hässleholm – eller rent av förbättrar!
Nästa två i startlistan kör ofta väldigt jämt: Anders Jonasson/Jörgen Lindahl och Kristian Johansson/Fredrik Livh, Evo IX respektive Evo X. Precis bakom de kommer Joachim Carlström/Jörgen Norman, och de ska som vanligt pressa sin Evo VII så hårt de kan för att hålla samma tempo som de nya bilarna.
Johan Rudengren/Christer Johansson följer därnäst, liksom Daniel Johansson/Stefan Ahl och Christian Larsson/Jonas Sandberg.
Snapphanerallyt startar i centrala Hässleholm, där första bil lämnar torget 18.00 på fredag för att köra två asfaltssträckor på ett industriområde precis utanför stan. Tävlingen fortsätter sedan på lördagen med ytterligare åtta sträckor. Totalt ska de tävlande köra 87 km i fullfartstempo, och första bil beräknas återvända till målrampen på torget klockan 16.00.
2011 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Mitsubishi Motors Sweden, Pirelli däck, Sunoco bränslen, Öhlins stötdämpare, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Drenth växellådor, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart, RPM Promotions och Raceconsulting rally resultat service.
Evolution Challenge Sweden
Startande i fjärdje deltävlingen (i startnummerordning)
1 Jimmy Joge (Tjällmo)/John Stigh (Skänninge)
5 Patrik Johansson (Växjö)/Jesper Johansson (Ryd)
6 Andreas Magnusson (Skeppshult)/HenrikHulterskog (Stensjön)
9 Jocke Nyman (Östersund)/Bo Holmstrand (Herrljunga)
11CemoniOhlson (Österbymo)/GöranLönnmark (Stjärnhov)
12 Ramona Karlsson (Falköping)/Miriam Walfridsson (Torsby)
13 Hans-Erik Weng (Säffle)/
14 Anders Jonasson (Växjö)/JörgenLindahl (Ryd)
15 Kristian Johansson (Viskafors)/Fredrik Livh (Forserum)
16 Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
20 Daniel Johansson (Stockholm)/Stefan Ahl
17 Johan Rudengren (Eskilstuna)/Christer Johansson
22 Christian Larsson (Gamleby)/Jonas Sandberg
Championship positions after round 3
Drivers
1 Jimmy Joge 36
2 Patrik Johansson 28
3 Jocke Nyman 18
4 Anders Jonasson 14
5= Kristian Johansson 12
5= Hans-Erik Weng 12
7 Daniel Johansson 9
8= Joachim Carlström 8
8= Andreas Magnusson 8
10= Niclas Hägg 7
10= Ramona Karlsson 7
12 Jan-Erik Folkesson 6
13 Jennie-Lee Hermansson 4
14 Christian Larsson 3
15 Johan Rudengren 2
Co-drivers
1 John Stigh 36
2 Jesper Johansson 28
3 Bo Holmstrand 18
4 Jörgen Lindahl 14
5 Henrik Hulterskog 13
6 Fredrik Livh 12
7 Stefan Ahl 9
8 Jörgen Norman 8
9= Miriam Walfridsson 7
9= Matthias Andersson 7
11 Marie Andersson 6
12 Emil Eklund 5
13 Ola Persson 4
14= Morgan Ohlsson 2
14= Stefan Ottosson 2
14= Christer Johansson 2
17 Jonas Sandberg 1
» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2011-08-10 15:56
|
|
Mille Johansson sjua i känslosamt EM-rally i Polen.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm, och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika, körde i helgen in som sjua i huvudklassen av FIA European Rally Championship vid Rally Poland – efter en tuff tävlingshelg både sportsligt och känslomässigt.
Tävlingen inleddes i sorg efter att Mil...Publicerad: 2025-06-15 21:45
Svenskarna hänger på i ERC tabellerna - Reiersen fyra - Carlberg toppar dubbelt!
Rally Poland innebar halvtid i ERC-serien, fjärde av totalt åtta deltävlingar där det nu är asfalt som gäller resten av året. Efter Polen blev det åter ledarskifte i tabellen sedan tidigare ledaren Roope Korhonen lagt bilen på taket, istället Mikolaj Marczyk ny EM ledare 16 poäng före Mads Östberg.
...Publicerad: 2025-06-15 20:58
50-års jubilerande Säffle MotorClub laddar för rallyfest 28:e juni.
Den 28:e juni går Seffle Citymotorchallenge av stapeln i centrala Säffle, sträckan är känd från Asfaltsprint-SM 2022 och var väldigt uppskattad av både förare och publik.
Sträckan mäter dryga 2,5 km och körs tre gånger med målgång precis utanför stadshuset i centrala Säffle!
Serviceplatsen är oc...Publicerad: 2025-06-15 20:31
Foto från Borås Bil Rallysprint.
Toarps MK hade plockat fram två sträckor som gick dubbelt när Svenska Sprintrallycupen kom på besök, fullt med 80-talet startande som tävlade i stekande sommarsol under lördagen. Segern totalt tog Kristian Johansson i VW Golf som bakom sigh ade Tobias Pettersson i Mitsubishi Lancer som 4wd vinnare. ...Publicerad: 2025-06-15 20:28
Ackesten snabbast totalt i GuttstaSprinten. Efter tre åk på Norsabanan tog GuttstaSprinten målgång, deltävling för Historiska Sprint & Back Cupen med svalt intresse med bara tio gammelbilar.
Snabbast av dem åkte Jörgen Jansson i Opel Ascona B där Tommy Dahlgren i VOlvo 142 var tvåa, 12 sekunder bakom. Robert Asp i Tooyta Starlet och Lars G...Publicerad: 2025-06-15 20:21
Carlberg kör hem Junior ERC klassen, rycker i mästerskapet!
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen kunde slå av på tempot mot slutet när marginalen var stor, 2:23 minuters marginal till britten Ioan Lloyd som då plockade in 12 sekunder på avslutningen där Calle tog det lugnt och säkrade segern för Opel Motorsport. En bra pott med poäng för Svensken när Junior EM ...Publicerad: 2025-06-15 17:25
Sesks kör hem Rally Poland, Reiersen fyra och Johansson sjua!
- Som jag sagt tidigare, alltid trevligt att vara tillbaka i Polen och i MRF-kostymen, så konstaterar Martins Sesks sin minutseger i Rally Poland, årets fjärde ERC deltävling. Lettländaren hade ett moment i början av fredagen som tog tid och kunde kostat rallyt, tempot hölls högt även restera...Publicerad: 2025-06-15 17:03
Tight i Volvo Euro Cups Standardklasser.
Så då är tabellerna klara efter cupens femte deltävling som gick i helgen i Norska Björkelangen med Rally Aurskog-Höland. Entävling med 9 SS på riktigt snabba grus sträcker med inslag av asfalt och stundtals riktigt tekniskt. Det blev norsk seger i både VEC1 & VEC2 där det nu börjar bli tight i båda...Publicerad: 2025-06-15 13:44
Reiersen och Carlberg sträcksnabbast - tre sträckor kvar i Rally Poland.
Söndagens tre första sträckor i ERC Rally Poland avverkade där Isak Reiersen, Jon Armstrong och Martins Sesks toppat sträckorna. På andra sträckan lade rallytvåan Roope Korhonen bilen på taket och bröt rallyt.
Sesks kan efter Korhonens rullning gå lugnare mot segern, Lettländaren nu 41,4 sekunder...Publicerad: 2025-06-15 11:25
Booth vann Southern Ohio Forest Rally - kylproblem stoppade Svensk Volvoseger.
Amerikanska Southern Ohio Forest Rally avslutat med Ryan Booth i Skoda Fabia RS Rally2 som vinnare efter de 20 specialsträckorna. En tävling på 18 mil grusvägar med inslag av asfalt som avgjordes i 33 gradig värme och väldigt hög luftfuktighet som satte besättningarna på prov i de stekheta bilarna.
...Publicerad: 2025-06-15 11:03
|
|
Tidigare nyheter:
Booth vann Southern Ohio Forest Rally - kylproblem stoppade Svensk Volvoseger.
Ny triumf för Brynildsen, sekundfight till mål i Aurskog-Høland Rally.
Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
Grahn körde hem Bresontrofén.
Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Stort intresse för Skilling 500.
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna. » Ogier och Solberg snabbast på Sardinien. » Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2. » 21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland. » Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint. » Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare. » 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|