NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Hanhela Motorsport summerar Rejmes Svängen.
PRESSRELEASE

Hanhela Motorsport var på plats i Askersund i lördags, för att köra den näst sista deltävlingen i Svenska Rallycupen. Målet var som sist en topp 5 placering. Fem stycken specialsträckor väntade på 5,3 mil.
SS1. Dagen började med ett litet publikprov på knappa kilometern. På en tillgjord bana precis i anslutning till huvudstarten. Vi bestämde oss för att inte satsa något, utan enbart komma i mål.10:e tid i klassen 1,8s från sträckseger.
SS2. Nu började rallyt på allvar. 1,2 mil i skogen på bitvis dåliga partier, där vägkaraktären var "gräs-i-mitten". Mycket sten i vägkanterna som gjorde att minsta lilla misstag kunde ha slutat i förödelse. Stefan tyckte det var halt bitvis och att bilen understyrde. Ändå hittade vi ett hyggligt tempo, som räckte till en 7:e tid i klassen och 13,8 s bakom sträcksegraren.
SS3. Återigen en ganska lång sträcka. 1,3 mil denna gång. Före start fick vi till och med skriva under, på att vägen skulle vara "grymt" dålig under ett visst parti på sträckan. Detta var dock inget vi märkte så mycket utav utan vi körde på. Stefan tyckte även här att bilen understyrde lite väl i vissa kurvor och att det var halt. En 10:e tid, 16,8 s efter sträcksegraren i klassen.
Nu blev det service och vi bestämde oss för att byta framhjulen . Då upptäckte vi även att en bussning i framvagn glappa, så den fick också bytas.
SS4. Andra kortsträckan för dagen. 6,6 kilometer på en fin byväg med snabb karaktär. Tyvärr hittade vi inte riktigt rytmen här och gjorde en liten miss i ett vägbyte. Detta resulterade i att tiden blev en 7:e i klassen, 9,4 s från sträckseger. Vi låg nu 8:a inför dagens sista sträcka.
SS5. Dagens kraftprov här skulle allt avgöras. 2 mil lång på en väg, som skiftade i karaktär och tempo ofta. Vi hittade ett bra tempo och tänkte att nu skulle motståndarna få bekänna färg. Känslan i bilen var kanon och vi fick en tid, som till och med fick personalen i målet att säga att den var bra. Ekipagen efter oss hittade tydligen också tempot och presterade lika bra tider. Resultatet visade på en 8:e tid på sträckan, 24,5 s efter segraren på sträckan.
Totalt hamnade vi nu på en 8:e plats i klassen och 15:e totalt. 58,4 s kom att fattas för att vinna klassen. Vi är trots detta väldigt nöjda med dagen och tävlingen. Vi känner att vi är på uppåtgång och att vi börjat åka aggressivare mot materialet. Vi siktar nu framåt, för att om 2 veckor komma till start finalen av Rally SM i Uppsala. Väl mött då!


» Pressrelease från Hanhela Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Andervang i lördagens tyska ADMV Rallye Kurstadt Bad Schmiedeberg.
© emotorsport.sePå lördag avgörs tyska ADMV Rallye Kurstadt Bad Schmiedeberg, på plats är Stig Andervang med co-driver Natalie Solbach-Schmidt i Hyundai i20 N Rally2. Tre sträckor dubbelt ger 66km special för dagen på grus och asfalt, start vid 13-tiden och målgång för de första vid 18:30.

100-talet ekipage i l...

Publicerad: 2025-09-03 20:56:24


Svenskar till helgens asfaltkörning i Rally Larvik.
© emotorsport.seRally Larvik ingår i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship, som arrangör NMK Larvik som plockat fram fem sträckor som går dubbelt som ger 86km special. Tätt med tävlingar på hösten och asfalt som underlag ger svalare intresse med totalt 40-talet bilar.

Sex ekipage i Rally2 klassen där...

Publicerad: 2025-09-03 13:24:21


Stort intresse för Heat Rally Bergslagen, helgens deltävling i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seSamarbete mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS innebär Svenska RallyCupens tredje deltävling Heat Rally Bergslagen - start & mål i Ludvika. En heldag med sju specialsträckor på 72km väntar de tävlande under lördagen.
Närmare 170 deltagare till start där Kim Nydén och Håkan Rönnebring är top...

Publicerad: 2025-09-03 11:55:17


Lancia Ypsilon Integrale Rally2 i rally test på asfalt, ny utmanar i klassen väntar..
© UgoRallye38I våras kom Lancia Ypsilon HF Rally4, den tvåhjulsdrivna rallyversionen som blev populär och fabriken fick skruva upp produktionen för att leverera bilar i önskad takt. Redan nu ses en försmak av kommande rallybil från det ikoniskas märket.

Lancia vänta gå för Rally2 klassen med Ypsilon Integrale...

Publicerad: 2025-09-03 08:54:33


26 ERC-ekipage i helgens JDS Machinery Rali Ceredigion - inga Svenskar i rallyt.
© emotorsport.se18,5 mil special väntar över 12 sträckor i Wales under helgen, årets näst sista deltävling i EM/ERC-serien är JDS Machinery Rali Ceredigion. Rallyt avgörs på asfalt, fredag förmiddag är det träning, kval och shakedown - rallystart under eftermiddagen med en kort publiksträcka.
Lördagen innebär tre ...

Publicerad: 2025-09-03 06:04:49


Klappjakten på gång i Kisa - tre sträckor på lördag.
© emotorsport.sePå lördag 6/9 arrangerar vi vår rallytävling Klappjakten med start/mål vid Fröjds Åkeri utmed Vimmerbyvägen i Kisa.

Tävlingen består av tre tävlingssträckor som körs i skogarna utanför Kisa.

Tävlingsprogram med karta över sträckorna säljs från och med lördag morgon (07:00) vid start/mål, där d...

Publicerad: 2025-09-02 20:13:25


Rally mitt i veckan, Mittsverigesprinten SMK By Night 3 på gång.
SMK Sundsvall kör Mittsverigesprinten SMK By Night 3, en kvällstävling på Mittsverigebanan där alla deltagare kör en sprintsträcka på ca 2,9km minst två gånger, kanske ett tredje beroende på antal tävlande.

Fyra åkare i rallyklasser där Mikael Persson och Peter Mullaart tävlar med trimmade 2wd bi...

Publicerad: 2025-09-02 14:23:41


TV-tablå för helgens ERC deltävling JDS Machinery Rali Ceredigion.
© emotorsport.seNäst sista deltävling i ERC-serien är JDS Machinery Rali Ceredigion - från Aberystwyth i Wales sker start och mål, 12 specialsträckor på 18,5 mil under helgen på asfalt.

Inga Svenska namn bland de 26 ekipagen om EM-klasserna, inte heller bland de nationella klasserna för brittiska mästerskapet oc...

Publicerad: 2025-09-02 11:17:34


Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
© Oliver Solberg Rally.Tio deltävlingar avverkade i WRC serien - flör huvudklassen är allt enkelt i tabellen. Mer invecklat blir det i WRC2 serien där de tävlande får välja ut sju deltävlingar under året varav de sex bästa resultaten räknas.

Om vi tar en titt på topp tio och även 13:e placerade Nikolay Gryazin ser läge...

Publicerad: 2025-09-02 09:05:17


Över 500 svenska rallyekipage ute och tävlar till helgen.
© emotorsport.seEn fullmatad rallylördag och helg väntar, totalt väntas 461 svenska rallyekipage ute och tävla, plus ett gäng föråkare genom landet. Störst är Heat Rally Bergslagen med 165 tävlande genom listan, strax bakom är Klappjakten på 139 bilar i listan.

Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC ställer 81 bila...

Publicerad: 2025-09-02 06:01:00


Tidigare nyheter:
26 ERC-ekipage i helgens JDS Machinery Rali Ceredigion - inga Svenskar i rallyt.
Klappjakten på gång i Kisa - tre sträckor på lördag.
Rally mitt i veckan, Mittsverigesprinten SMK By Night 3 på gång.
TV-tablå för helgens ERC deltävling JDS Machinery Rali Ceredigion.
Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
Över 500 svenska rallyekipage ute och tävlar till helgen.
WRC tabellerna, Evans & Solberg toppar WRC-mästerskap efter Paraguay.
Otrolig upphämtning förde Oliver Solberg till seger.
Ogier kör hem segern i Paraguay - tvåan Evans leder mästerskapet.
Solberg vinner WRC2-klassen i Ueno Rally del Paraguay.
Kristiansson totalsnabbast i Lundasprinten.
Så gick det i söndagens Brukssväng.
Solberg leder WRC2 i Paraguay, två sträckor kvar.
Solberg flyger fram, tvåa i WRC2 - Ogier leder rallyt totalt.
Bäcklund körde hem Strömkarlsrallyt.
Åkerman totalsnabbast i Engh Mek-rallyt.
Så gick det uppför Hammarbacken.
Unik chans att träffa WRC-vinnare Oliver Solberg när Rally Sweden släpper biljetterna för 2026.
Söndagsrally med Lundasprinten.
Flera rallyn att följa under lördagen, bl.a. Engh Mek Rallyt och Strömkarlsrallyt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
» Över 500 svenska rallyekipage ute och tävlar till helgen.
» Stort intresse för Heat Rally Bergslagen, helgens deltävling i Svenska RallyCupen.
» Klappjakten på gång i Kisa - tre sträckor på lördag.
» TV-tablå för helgens ERC deltävling JDS Machinery Rali Ceredigion.
» Lancia Ypsilon Integrale Rally2 i rally test på asfalt, ny utmanar i klassen väntar..
» Svenskar till helgens asfaltkörning i Rally Larvik.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.