NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Kungen av Svenska Rallycupen, Mikael Eriksson vann både finalen och cupen i A2WD 2013.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Prinsen av Svenska Rallycupen utnämner vi Knutte Edenholm som vinner B/C2WD efter 4 segrar och 3 andraplatser.
Grym finalspänning när Svenska Rallycupen avgjordes.

Den förväntade spänningen under avgörandet av årets cupfinal infriades med råge, i flera klasser var det sista Power Stage-sträckan som fällde avgörandet.
Inför starten på tävlingen var det en tät stämning i lokalen, mycket stod på spel och teamen kände av pressen att lyckas i cupfinalen.
Fem sträckor skulle avgöras, där då sista sträckan var en Power Stage så som i Rally-VM/WRC, med extra poäng att köra om.

Västra Östergötlands MK hade letat fram några luriga och nu hösthala sträckor sydost om Mjölby till årets Marknadsnatta, som var den 49:e upplagan av den klassiska tävlingen.
I flera klasser var det också de luriga sträckorna som var det tuffaste motståndet, där en del team besökte den Östgötska naturen på ett mer handfast sätt.

4WD-klassen som haft Björn Adolfsson i topp under året, fick nu i elfte timmen en ny ledare och segrare i B-föraren Gabriel Savela som åter vann sin klass, med ett starkt facit av bl.a. fyra segrar.
Adolfsson tappade tid på sträcka två och hade ingen chans mot dagens totalsegrare i Jari Saarinen, som för övrigt tog sin femte seger i Marknadsnatta.
Tvåa i B-klassen och snabbast på Power Stage var Fredrik Åhs som därmed klättrade till tredje plats i cupen där det gick åt särskiljning med Adolfsson om andra och tredje plats i cupen 2013.

En av årets bästa prestationer har helt klart gjort av 2WD-segraren Mikael Eriksson som i finalen verkligen visade vem som är bäst i Svenska Rallycupen A2WD, fem raka sträcksegrar i finalen, ett facit under året med tre segrar och fyra andraplatser. Imponerande i cupens största och hårdaste klass!
I Marknadsnatta fick även svenske mästaren Johan Holmberg se sig besegrad av Eriksson. Holmberg blev fin tvåa före Mats Andersson, Leif Persson och Fredrik Eriksson. Fredrik Eriksson behöll sin andraplats i cupen just före Persson.
Årets prestation nr 2 går till B2WD-föraren Knutte Edenholm som nu i finalen knep andraplatsen efter Daniel Hellstadius. Edenholm har också ett grymt facit i årets cup, fyra segrar och tre andraplatser i B2WD-klassen som är ett getingbo av snabba förare. Finalsegraren Hellstadius kniper en tredjeplats i cupen 2013.
Tvåa i samma cupklass B/C2WD, blir c-föraren André Ekström som blev trea i c-klassen på finalen efter Daniel Röjsel och Christopher Sundberg.

Appendix K-klassen vanns åter av Ola Axelsson som klart vann finalen och även cupen i denna klass. Tvåa i finalen var Lars Pettersson som även lyckades behålla andraplatsen i cupen med en poäng före Gunnar Asplund.

Standardklasserna bjöd på också på stor spänning när avgörandets stund var inne. I A/B Voc blev det stort manfall i toppen av de som hade chansen att bli cupvinnare, men Mattias Andersson visade kyla på hemmaplan och "smög" in på nionde plats, men när flera konkurrenter försvann räckte det för att säkra cupsegern med två poäng före Andreas Pettersson som blev fyra i finaltävlingen. Vann finaldeltävlingen gjorde Viktor Karlsson.
C-Voc tog Rickard Gustavsson en klar seger i både finalen och totalt i cupen, bakom var det hårdare där Rasmus Lundh tog i bra och blev tvåa i tävlingen, men det räckte bara till tredje plats i cupen då Pontus Jardstedt blev finalfyra och då knep cupsilvret med tre poäng.
GrE-klassen blev en strid på kniven där 2,1 sekund avgör på Power Stage-sträckan efter ett helt års tävlande. Mattias Ledin går in som ny uppklassad B-förare och tar hem finaltävlingen, där det mot finaltvåan, Jesper Samuelsson, i cupställningen krävdes särskiljning för att kora en cupsegrare 2013, ett cupguld som hamnade hos Ledin före Samuelsson och med Tobias Isaksson på tredje efter att han bröt finalen.
Slutligen har vi Ungdomsrallyklassen där Henrik Johansson vart kungen i år, vinst i finalen och vinst i cupen med sex delsegrar. Nu är körkortet klart och C-klassen lär få det svettigt 2014.

Vi har därmed avslutat en fantastisk säsong av Svenska Rallycupen, sju deltävlingar som bjudit på fin action, spännande och välarrangerade tävlingar.
Slutklämmen blir nu den stora prisutdelningen och fest i Katrineholm den 16 november.


Svenska Rallycupen 2013 i samarbete med Öhlins Auto Norden, Pirelli, Finess, PPE/Yokohama, Tractive AB, MOCOMP, Trendab, ENEM, Racepart Sweden samt Noteriet.

Kalender 2013:
25/5 KMK-Trofén, Katrineholm
15/6 Laxå-Rallyt, Laxå
6/7 Gästabudstrofén, Nyköping
27/7 Kullingtrofén, Herrljunga
24/8 Mjölkpallenpokalen, Gnesta
21/9 Rejmessvängen, Askersund
26/10 Marknadsnatta, Skänninge

16/11 Prisutdelningsfest, Katrineholm.


Följ helgens rallyn:
Svenska Sprintserien 10:[Resultat]
Kanonen:[Resultat]
Polkatrofén:[Resultat]
Laxårallyt:[Resultat][GPS-Karta][Mellantider]
Svenska Sprintserien 9:[Resultat]
LightOn Rallyt:[Resultat]
Future SM-ralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Barum Czech Rally Zlin:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]
Lahti Historic Rally:[Resultat][Anslagstavla][Karta]

Publicerad:






Foto från Polkatrofén.
© emotorsport.seGränna MK med Polkatrofén under lördagen, två sträckor dubbelt - nya rallyvägar väntade när rallyt kördes runt Adelöv. 80 åkare kom mot starten där det bland annat tävlade för poäng till E-Cupen.

Från start till mål var arrangörsklubbens Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i topp med Mitsubishi...

Publicerad: 2025-08-17 11:24:24


Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
© @World / Red Bull Content Pool.Junior EM toppen har en strulig helg i Barum Czech Rally Zlin, rallyt är svårkört där trean Japsar Vaher körde av tidigt i rallyt och bröt helgens deltävling - Estländaren tappade därmed chansen att kriga om guldet i Junior ERC serien.

Calle Carlberg tvingades bryta lördagens etapp med trasig dri...

Publicerad: 2025-08-17 10:59:00


Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
© Lahti Historic Rally.Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.

Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...

Publicerad: 2025-08-17 09:20:28


Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
© @World / Red Bull Content Pool.Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.

En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...

Publicerad: 2025-08-17 08:57:51


Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
© emotorsport.sePolkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...

Publicerad: 2025-08-16 22:22:11


Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
© @World / Red Bull Content Pool.Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...

Publicerad: 2025-08-16 20:56:46


Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
© emotorsport.seTre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...

Publicerad: 2025-08-16 19:55:17


Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
© PatrikSandell.comJämtlands MK med Light On Rallyt under lördagen ingående i Hälsingeserien, sträckorna Furulund och klassiska I5-skogen körde dubbelt. På förhand stod Patrik Sandell med vännen och co-drivern Henrik Bolinder som storfavoriter.

Skulle det bli en tredje raka seger i hemmatävlingen, till helgen med e...

Publicerad: 2025-08-16 19:14:45


Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
© Taneli Niinimäki.Jari Liiten och Per Almqvist kör hem en total tredjeplats i Future SM Ralli, årets sjätte och näst sista deltävling i Finska Mästerskapet. Svensken försvarade placeringen från fredagens sex sträckor, lördagen innehöll endast tre sträckor.
- Efter två tuffa dagar med snabba vägar och hårda fighte...

Publicerad: 2025-08-16 18:55:45


Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.

16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...

Publicerad: 2025-08-16 09:52:57


Tidigare nyheter:
Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
SverigeSerien inleder hösten i Laxå med Laxårallyt.
4 sträckor och 80 ekipage gör upp i Polkatrofén.
WebTV direkt från kvalet inför Barum Czech Rally Zlin.
110-talet åkare för lördagens Laxårally.
Tom Kristensson med partners hjälper Carlberg mot säsongsavslutningen.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför Barum Czech Rally Zlin.
50-talet åkare i Jämtlands MK´s LightOn Rally.
35 rallyåkare ut i helgens Tractive Race.
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
» Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
» SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.