|
 Nu startar VOC sommarsäsong i Osby. PRESSRELEASE
VOC Mekonomen Rally drar igång sommarsäsongen med flaggan i topp. Hela 81 bilar till start i nya Rally över Gränsen, ett sammarrangemang mellan forna Rally Kong Kristian och Rally Silverratten, två jättefina rallyn sammanslagna till ett. Deltävling i såväl VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie, som SommarSerie och även ingående i Nordic West Euro Cup. Det kan inte bli annat än absolut toppklass! Knappa 7 mil fantastisk rallyväg signerat Blekinge och Småland väntar det stora startfältet. Som vanligt kommer det att bli hårda fajter och underhållande rallyåka i alla VOC Mekonomen Rallys förarklasser.
Rally över Gränsen med huvudort Osby inleder sommarsäsongen 2015 i VOC Mekonomen Rally, och det är en värdig inledning.
Det nyskapade Rally Över Gränsen kan inte bli annat än en succé, förutspår klassansvarig Roger Fransson.
VOC Mekonomen Rally hanterar rallyt lite speciellt i sina serier. Hela rallyt, för och eftermiddag är en deltävling i SverigeSerien och Nordic West Euro Cup. Medan tävlingen delas på två i SommarSerien, där alltså förmiddagen, tre sträckor fram till serviceuppehåll är en deltävling, och eftermiddagens fyra sträckor efter service är en annan.
Vinner Tom Kristensson högsta Elitklassen?
VOC Mekonomen Rally Elit A är alltid tufft. En hel rad mycket kompetenta rallyförare som alla vill kliva överst på prispallen, unga jättetalanger till rutinerade rallyrävar i en härligt utvecklande mix.
I årets sommarpremiär tror jag det blir en ung jättetalang som kliver överst. Tom Kristensson lär bli omutlig på vägar som mer eller mindre är hemma för Tom, och där han dessutom radat upp segrar de senaste åren. Ska jag utse någon huvudkonkurrent så tror jag det blir Kim Nilsson även om han går ut betydligt lägre seedad eftersom att han inte kört årets tidigare deltävlingar i SverigeSerien.
Extremt ovisst i Elit B den här säsongen
I år är VOC Mekonomen Rallys lägre elitklass mer oviss och svårtippad än någonsin. Det är en hel rad förare som har kraft att knipa segern.
Att tippa Elit B är nästan en omöjlighet. Men jag tror ändå att det blir någon av Frederick Eckhardt, Fredrik Jonasson eller Patrik Westerberg som tar hem segern. Men det kan lika gärna bli någon av de tävlande från landets sydliga regioner, dessa har så här tidigt på säsongen fördelen att redan ha hunnit köra några tävlingar på grus. Eller varför inte snabbe Per Allo som har haft en hel del otur under vintersäsongen, någon gång vänder det för gode Per.
Mycket intressanta starter i Cupklassen?
Cupklassen i VOC Mekonomen Rally bevisar sig år efter år som svenskt rallys riktiga drivhus. Här startar i stort sett alla jättetalanger i rallysporten sin resa. För några år sedan var det Pontus Tideman, så sent som 2014 Emil Bergkvist, båda idag något så unikt som svenskar med välförtjänta fabrikskontrakt.
Under vintersäsongen slog André Nygren ner som en bomb. Kom från ingenstans och dominerade. Det ska bli väldigt spännande att se vad André presterar på grus och jättesvängiga vägar i landets sydliga regioner. Per Ström är alltid ett mycket intressant namn. En lågmäld kille som kör rallybil som om det vore den naturligaste saken i världen. Att Andreas Liljeberg är riktigt snabb på grus visade han redan i fjol då han vann finaltävlingen. Vad kan han göra? Blir också spännande att följa Mattias Jacobsson som vann juniorklassen i fjol i stor stil och med det blev uttagen i ett av klassens utvecklingsprojekt nu med stöd av Jonas Banck på JB Engine och Knutte Edenholm på Knuttes Motorsport. I Osby gör Mattias efterlängtad comeback efter skada och med det seriepremiär för honom i Cupklassen. Vad kan han göra? Och vad ska södras åkare ställa till med, Jimmy Möllerström till exempel, hur långt kan han gå?
Elias Lundberg är grundtipset i juniorklassen?
Fantastiska juniorer det också det något som betecknar VOC Mekonomen Rally sedan lång tid tillbaka. I vanlig ordning kommer vi redan nu se några av svenskt rallys framtida toppnamn bland våra ungdomar.
Andraårsjunioren Elias Lundberg visade klass redan som förstaårsjunior i fjol och hann redan då med sin första seger i en riksserietävling. Imponerande! Och med det blev han föremål för klassens juniorsatsning där vi kopplar samman unga juniorer med en rutinerad mentor, i Elias fall Per Allo. Elias har också dominerat vintersäsongen i juniorklassen och får därför bära favoritskapet. Men, han är hela tiden utmanad av Rasmus Holm som också hunnit inkassera en vinterseger och av Isac Nordström som jagar. Och vad ska Andreas Elfver och Oscar Ljung hitta på? Blir jättespännande att följa de här unga talangernas kamp.
Välkomna till en härlig säsongsöppning. Och välkomna till ett riktigt fint rally. På lördag klockan 10.00 startar evenemanget.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2015-04-23 17:06
|
|
Nästa småbil, i veckan presenterades Alpine A290 Rallye.
Presentationen av nya bilar för de minsta internationella rallyklasserna duggar tätt, först Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 och nu Alpine A290 Rallye - men ingen av dem väntas ses på de Svenska grusvägarna men istället populära i Sydeuropa.
Den nya lilla Alpinen är helelektrisk i likhet med Opels...Publicerad: 2025-07-05 09:46
Nya Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 redo för rallystart i höst.
Först Lancia Ypsilon HF Rally4 och nu Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 - i veckan presenterade Lancia sitt nya tillskott till rallyvägarna, det handlar om den allra enklaste bilen utefter internationella förbundets reglemente. Rally6 handlar om den allra billigaste instegsklassen, anpassade för att j...Publicerad: 2025-07-05 09:15
Följ lördagen i Eckerölinjen Sprinten, Rally di Roma Capitale och Louna-Eesti Rally.
Följ lördagens rallyn med Svenska intressen, på Åland går Eckerölinjen Sprinten där Ålands MK arrangerar, en sträcka som körs tre gånger under dagen för de knappt 30 startande.
Rally di Roma Capitale med Mille Johansson / Johan Grönvall i Rally2 klassen - för Junior ERC Calle Carlberg / Jörgen Er...Publicerad: 2025-07-04 21:22
Avbelj toppar Rally di Roma Capitale, Grahn snabb i Rally3 och Carlberg genom i JEM-klassen.
Ynka 1,3km var ss1, sträckan SS1 Colosseo ACI Roma i centrala Rom som öppnade årets femte ERC-deltävling Rally di Roma Capitale - starten på andra halvan av EM-säsongen.
Italienare i topp.
Dubbelt Italienskt i topp efter sträckan med Bostjan Avbelj 0,4 sekund före Andrea Mabellini under m...Publicerad: 2025-07-04 21:20
Tänak toppar Louna-Eesti Rally - Arvid klasstvåa efter fredagen.
Ott Tänak leder stort i Louna-Eesti Rally, rallyts fyra sträckor avverkade där Tänak leder stort, men så kör han också Hyundai i20 N Rally1 som träning och test inför sitt hemmarallyt om ett par veckor, 1:22 minut leder han med totalt efter 15 minuters körning över tre mil.
Ralfs Sirmacis är tvåa...Publicerad: 2025-07-04 21:19
Kristoffersson, O`Donovan, Levin och Rådström vinnare i Rally Magic.
Rally Magic hos Finnskoga MK avverkat, två sträckor runt sträckan som går på rallycrossbanan, på vägar runt banan och genom campingområdena. Totalt blev det närmare 40 ekipage som gav sig iväg runt banslingan.
Totalt var det Johan Kristoffersson i VW Polo GTI R5 från GK Door Team Sweden som öppna...Publicerad: 2025-07-04 19:28
Carlberg tvåa genom shakedown - Rally di Roma Capitale går mot start.
- Det har varit lite svårt att vänja sig vid asfalt igen efter fyra månader med bara grus. Sakta men säkert kommer det, men vi är inte riktigt där än. 1,5s bakom Perez på shakedown och före alla snabba lokala Italienare. Vi kommer ha siktet inställt helt på Junior ERC denna helg då vi där är låst...Publicerad: 2025-07-04 16:00
66 bilar för Secto Rally Finland - Latvala utmanar Solberg i WRC2.
Just släpptes anmälningslistan för den finska WRC-deltävlingen, Secto Rally Finland. Rallyt visar på 66 ekipage i tävlingen, 11 bilar går för Rally1 klassen där Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä kör för Toyota Gazoo Racing. Sami Pajari i eget team och Takamoto Katsuta utanför fabrikst...Publicerad: 2025-07-03 22:14
Sainz fokuserar på Dakar, lägger ned planerna för ordförandeposten inom FIA.
Carlo Sainz har tidigare meddelat att han kan tänka sig att kandidera och ta över ordförandeposten inom FIA, det Internationella Bilsportförbundet när val för kommande mandatperiod står på spel.
Flera aktade namn inom bilsporten har gett sitt stöd till Sainz i sitt tänkta kandiderande att ta över...Publicerad: 2025-07-03 22:02
WebTV direkt från kvalet inför Rally di Roma Capitale.
Med start klockan 10:31 sänds kvalet inför Rally di Roma Capitale live i vår WebTV & Video avdelning - sträckan Fumone på 6,45km körs där Mille Johansson och övriga toppekipage i Rally2 klassen gör ett åk vars resultat sätter startpositionen.
Men redan innan, från klockan 8:00 går resultaten från...Publicerad: 2025-07-03 18:52
|
| |