|
 JERC ledande Emil Bergkvist inför Azorerna. PRESSRELEASE
JERC ledaren i rally Emil Bergkvist tillsammans med kartläsande Joakim Sjöberg som ingår i Opels officiella fabriksteam ADAC Opel Rally Junior Team, där dom kör en Opel Adam R2, ser fram mot första grusrallyt i årets EM serie, SATA Rallye Açores (4-6 Juni).
För att förbereda sig på bästa sätt så har ett första grustest genomförts i Österrike, där dom tillsammans med Opels professionella serviceteam jobbade med att finna rätt grus setup för bilen.
Som genrep inför Azorerna så kördes sedan Sydsvenska Rallyt ingående i SM serien, för att känna på dom inställningar vi fick till under testet, tävlingen flöt på utan några större problem och slutade med att vi var snabbaste R2 bil totalt.
Förberedelserna har fungerat utan problem och det känns som att vi hittat rätt setup för grus inför den krävande tävlingen på Azorerna, innehållande 17 sträckor av en totallängd på 226.67 km, med 24,06 km dag 1, 101,22 dag 2 och 101.39 km dag 3, fördelat på 89% grus och 11% asfalt.
Torsdag den 4 juni så börjar tävlingen med en kvalificeringssträcka på 3.22 km och sedan 3 sträckor med start första bil kl. 17,00 lokal tid, målgången sker ca 16,00 lördagen den 6 juni.
Allting känns bara bra inför tävlingen, nyckeln till framgång är att göra en noggrann rek och få till bra noter då vägarna är otroligt utslagsgivande, sedan gäller det att försöka att åka mitt på vägen för att försöka undvika punkteringar säger Emil.
Känns skönt att ha inlett säsongen med sex klassvinster i olika mästerskapstävlingar tillsammans med Opel, två av dessa har vi tagit i JERC vilket gör att vi inte känner någon press på oss inför Azorerna säger Joakim.
Vi ska köra på i vårt tempo och inte förivra oss, för att se hur långt det räcker, sedan får vi ta det därifrån för att säkra så många poäng som möjligt för totalen avslutar Emil och Joakim.
Teamet vill även passa på att välkomna vår nya samarbetspartner Maximalfönster från Åshammar, som i likhet med Emil Bergkvist Motor jobbar med tuffa men realistiska målbilder, ska bli otroligt spännande att se vad vi kan prestera tillsammans för att nå våra framtida mål.
» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nydén snabbast totalt i Heat Rally Bergslagen, fjärde deltävlingen i Svenska RallyCupen.
Vid centralt belägna Folkets Hus i Ludvika tog HEAT / Rally Bergslagen start under lördagen, bakom tävlingen stod Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som plockat fram 7 specialsträckor på över sju mil på en resa genom klassiska och nya rallyvägar.
Kim Nydén / Jonas Sandin var i diket och punktera...Publicerad: 2025-09-07 12:38:36
Dinkel snabbast totalt i Rally Kumrovec - Arvid avslutade med topptider.
Kroatiska Motul Rally Kumrovec fick dubbelt tyskt i topp efter rallyts åtta sträckor, Dominik Dinkel med Ford Fiesta Rally2 vann rallyt 27 sekunder före Hermann jun Gabner i Renault Clio Rally3. In som trea gick Antal Kovacs med Hyundai i20 N Rally2.
Till start Arvid Carlsson och David Arhusiande...Publicerad: 2025-09-07 10:56:12
Rydholm snabbast genom Dalslandssprinten. Dalslandssprinten med två sträckor dubbelt, i topp på sträckorna var Joakim Rydholm före Mattias Olsson på samtliga fyra åk över dagen - totalt 18,4 sekunder mellan dem vid dagens slut. Trea i klassen Tobias Pettersson. Rallyt ingående i Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup med Bengtsf...Publicerad: 2025-09-07 10:01:33
Många vinnare i onotad Klappjakt.
Tre sträckor med Bilsport Rally Cup, Rallyklassiker och Östergötlands DM när Ydre MK arrangerade Klappjakten. Johan Axelsson körde hem ännu en seger, totalt och i klass, när han vann östgötatävlingen.
Axelsson var dock tvåa från start, före på de två första sträckorna var SMK Valdemarsviks Johan...Publicerad: 2025-09-07 09:27:02
Tom Kristensson anmäld till jubilerande TV-Svängen i R5:a.
Tom kommer att tillsammans med klubbkamraten i SMK Hörby, internationellt meriterade co-drivern Julia Thulin, att köra hemmaklubbens traditionella tävling TV-Svängen, Tävlingen jubilerar i år jubilerar i år då den körs för 60:e gången, den 20 september.
Paret kommer att köra i högsta klassen med ...Publicerad: 2025-09-07 08:04:45
Larsen vann Rally Larvik - Grahn totaltvåa i Fiesta Rally3.
Isak Reiersen och Stefan Gustafsson inledde snabbast i Rally Larvik, deltävling i Norska mästerskapet på asfalt. Svensken på den Norska asfalten var en bra kombination, de straffade direkt Frank Tore Larsen med 2,2 sekund och Eyvind Bynildsen med 2,8 sekunder. Fjärde snabbast var Adam Grahn och Chri...Publicerad: 2025-09-07 07:04:57
Nydén åkte hem Heat Rally Bergslagen - många nöjda vinnare i långt rally.
HEAT / Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer, ett lyckat rally om 72km på sju uppskattade sträckor där Godkärra och Bockhammar var två av namnen. Tävlande för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup på p...Publicerad: 2025-09-07 00:12:04
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
|
| |