|
 Azorerna nästa stopp i Junior-EM för Adielsson. PRESSRELEASE
På torsdag startar den tredje deltävlingen, SATA Rallye Azores, i junior-EM i rally för Mattias Adielsson från Göteborg och kartläsaren Christoffer Bäck från Hedemora. Det är på den portugisiska ön Azorerna som tävlingen kommer att avgöras. Tre tävlingsdagar och 22 mil specialsträckor på grusunderlag väntar under helgen.
- Vilken underbar natur det är här, vilka vyer. Det här landskapet blir riktigt häftigt att köra rally i, är det första Mattias Adielsson rapporterar från Azorerna.
- Vi hade lite problem i senaste tävlingen med inledande motorstörningar men när vi kom till rätta med de problemen gick det riktigt bra. Vi kom dock inte i mål utan på sista dagen fastnade vi i en Irländskhäck, bilen var oskadd men funktionärerna tillät inte publiken att hjälpa oss upp på vägen igen. Reglerna var på det sättet då de tidigare har drabbats av publikolyckor, säger Mattias Adielsson.
SATA Rally Azores avgörs på 17 specialsträckor som tillsammans mäter 22 mil. Under torsdagen är det en kort etapp med tre specialsträckor. Fredagen och lördagen är 10 mil vardera och det fördelas över totalt 14 specialsträckor. Adielsson startar som bil nummer 30 och juniorfältet uppgår till hela 14 st tävlande.
- Eftersom vi bröt förra deltävlingen blir vårt fokus på att komma i mål. Det här blir tredje deltävlingen på lika många olika underlag, vi började på snö sedan asfalt och nu grus. Jag tror det gynnar oss att det är grus nu när vi fick en riktigt bra genomkörare i South Swedish Rally för några veckor sedan. Vi kommer att försöka hänga med så bra vi kan utan att behöva ta för stora risker, avslutar Mattias Adielsson.
Tidsplan SATA Rallye Azores (Lokal tid)
Torsdag 4 Juni
Rallyt startar med den första sträckan klockan 17,00. Efter tre sträckor är det dags för nattuppehåll klockan 19,00
Fredag 5 Juni
Den första av fredagens åtta specialsträckor börjar klockan 10,00 och fredagen avslutas med SS 11 klockan 16,00
Lördag 6 Juni
Den sista dagen innehåller sex specialsträckor med start klockan 10,00 och vid klockan 19,00 ska segraren hyllas på målrampen.
» Pressrelease från Mattias Adielsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2015-06-02 19:40
|
|
Avbelj toppar Rally di Roma Capitale, Grahn snabb i Rally3 och Carlberg genom i JEM-klassen.
Ynka 1,3km var ss1, sträckan SS1 Colosseo ACI Roma i centrala Rom som öppnade årets femte ERC-deltävling Rally di Roma Capitale - starten på andra halvan av EM-säsongen.
Italienare i topp.
Dubbelt Italienskt i topp efter sträckan med Bostjan Avbelj 0,4 sekund före Andrea Mabellini under m...Publicerad: 2025-07-04 21:20
Tänak toppar Louna-Eesti Rally - Arvid klasstvåa efter fredagen.
Ott Tänak leder stort i Louna-Eesti Rally, rallyts fyra sträckor avverkade där Tänak leder stort, men så kör han också Hyundai i20 N Rally1 som träning och test inför sitt hemmarallyt om ett par veckor, 1:22 minut leder han med totalt efter 15 minuters körning över tre mil.
Ralfs Sirmacis är tvåa...Publicerad: 2025-07-04 21:19
Kristoffersson, O`Donovan, Levin och Rådström vinnare i Rally Magic.
Rally Magic hos Finnskoga MK avverkat, två sträckor runt sträckan som går på rallycrossbanan, på vägar runt banan och genom campingområdena. Totalt blev det närmare 40 ekipage som gav sig iväg runt banslingan.
Totalt var det Johan Kristoffersson i VW Polo GTI R5 från GK Door Team Sweden som öppna...Publicerad: 2025-07-04 19:28
Carlberg tvåa genom shakedown - Rally di Roma Capitale går mot start.
- Det har varit lite svårt att vänja sig vid asfalt igen efter fyra månader med bara grus. Sakta men säkert kommer det, men vi är inte riktigt där än. 1,5s bakom Perez på shakedown och före alla snabba lokala Italienare. Vi kommer ha siktet inställt helt på Junior ERC denna helg då vi där är låst...Publicerad: 2025-07-04 16:00
66 bilar för Secto Rally Finland - Latvala utmanar Solberg i WRC2.
Just släpptes anmälningslistan för den finska WRC-deltävlingen, Secto Rally Finland. Rallyt visar på 66 ekipage i tävlingen, 11 bilar går för Rally1 klassen där Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä kör för Toyota Gazoo Racing. Sami Pajari i eget team och Takamoto Katsuta utanför fabrikst...Publicerad: 2025-07-03 22:14
Sainz fokuserar på Dakar, lägger ned planerna för ordförandeposten inom FIA.
Carlo Sainz har tidigare meddelat att han kan tänka sig att kandidera och ta över ordförandeposten inom FIA, det Internationella Bilsportförbundet när val för kommande mandatperiod står på spel.
Flera aktade namn inom bilsporten har gett sitt stöd till Sainz i sitt tänkta kandiderande att ta över...Publicerad: 2025-07-03 22:02
WebTV direkt från kvalet inför Rally di Roma Capitale.
Med start klockan 10:31 sänds kvalet inför Rally di Roma Capitale live i vår WebTV & Video avdelning - sträckan Fumone på 6,45km körs där Mille Johansson och övriga toppekipage i Rally2 klassen gör ett åk vars resultat sätter startpositionen.
Men redan innan, från klockan 8:00 går resultaten från...Publicerad: 2025-07-03 18:52
Närmare 30 bilar för lördagens Eckerölinjen Sprinten på Åland.
Lördagsrally på Åland när Eckerölinjen Sprinten hos Ålands MK avverkas, grussträckan på 3,7km körs två eller tre omgångar beroende på antalet startande.
Knappt 30 ekipage genom listan i en mängd klasser, Svenska och Finska. Ur fyrhjulsdrivna finskt genom Aarni Mertanen, Harry Nieminen och Samuli ...Publicerad: 2025-07-03 18:48
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Sträckan Fumone på 6,45km används som shakedown inför Rally di Roma Capitale, vid klockan 8:00 släpps Rally2 åkarna ut för att testa sträckan och inställningarna, vid 10:31 är de tillbaka för att köra kval som utgör startordning. Med asfalt som underlag är det snabbaste tid som går ut först när rall...Publicerad: 2025-07-03 17:44
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Efter en stark prestation under SM-veckan, där Patrik och John tog hem silvermedaljen i rallysprint, är det nu dags att snabbt växla fokus – nästa stopp: Rally di Roma Capitale i Italien!
Till helgen återvänder de till det italienska asfaltsmästerskapet, där de ställer upp i en av årets mest pre...Publicerad: 2025-07-02 22:33
|
| |