|
 Andraplats för Pontus Tidemand efter stabil insats i Polen. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand visade både imponerande hastighet och mogen körning i sin Skoda Fabia R5 i helgens deltävling i Rally-VM. Efter att ha bemästrat tävlingens 18 specialsträckor, slutade han tvåa i WRC 2 och tog därmed sin femte pallplats av fem möjliga som Skoda-förare.
Polen bjöd på årets kanske varmaste dagar när helgens VM-rally gick av stapeln. Våta och leriga vägar var inget orosmoln denna gång, men däremot gav dammridåerna tillsammans med hettan en extra prövning under de fyra tävlingsdagarna.
Efter en fin start på torsdagens inledande publiksträcka, där Pontus var näst snabbast i sin klass, väntade de första fullängdssträckorna på fredagen. Trots att han höll sig i toppskiktet, var inte Pontus helt nöjd med sin körning och fick kämpa för att hitta rätt känsla. Med åtta specialsträckor utan serviceuppehåll under dagen, gjorde han och co-drivern Emil Axelsson vad de kunde för att komma tillrätta med det. Känslan blev bättre framåt eftermiddagen men Polens snabba sträckor gör att man snabbt förlorar tid och tidsdifferensen till ledande finländaren Esapekka Lappi var uppe i 50 sekunder vid slutet av dagen. Men Pontus kunde ändå glädja sig över att ha tagit sina två första sträckvinster i WRC 2 för Skoda och även över att ha satt den tredje bästa tiden totalt på kvällens superspecial med de flesta av WRC-bilarna bakom sig.
Följande dag föll alla bitar på plats. Pontus trivdes bättre med sin körning och visade verkligen framfötterna när han utmanade sin teamkollega Lappi. Han kammade hem fem sträckvinster och plockade sekunder efter sekunder allteftersom dagen flöt på. Men faktumet kvarstod - avståndet till Lappi var lite för stort för att kunna rå på enbart genom att köra snabbt.
- Vi började dagen med ett betydligt större tidsglapp till Esapekka och realistiskt sett är det väldigt svårt att komma ikapp om inget oförutsett händer, säger Pontus. Men det är en del av sporten, det är det som gör rally både utmanande och intressant. Vi tog igen en hel del och det var det bästa vi kunde göra i situationen.
Pontus avslutade lördagen med ännu en kanontid på den tredje rundan på superspecialen på Mikolajki Arena, endast 1.9 sekunder bakom bästa WRC-tid. I WRC 2-klassen låg han då på en stabil andraplats, 37 sekunder från ledningen och med närmare en och en halv minut till estländaren Karl Kruuda på tredje plats.
Rallyts sista dag innehöll bara en sträcka som kördes två gånger och med såpass stora tidsskillnader både framför och bakom, höll Pontus fullt fokus på att lugnt och kontrollerat ta sig i mål utan misstag eller risker. Planen gick i lås och vid lunchtid på söndagen kunde han säkra andraplatsen och ta sin andra pallplats i WRC 2 för Skoda Motorsport i tillägg till hans tre toppresultat i Asia-Pacific Rally Championship.
- Vilken fantastisk helg för Skoda! Det kan inte bli mer perfekt än plats ett och två och det säger mycket om teamet och bilarna vi kör. Esapekka är värd den här vinsten samtidigt som jag absolut är nöjd med vårt resultat, även om det hade varit ännu roligare om vi hade kunnat ha en sekundfight ända till mål. Vi har fått ett ordentligt fart- och uthållighetstest med vår Fabia R5 och verkligen njutit av de snabba vägarna. I vår förra VM-tävling slutade vi trea och nu tvåa så det går ju åt rätt håll. Om den trenden håller sig bör vi vinna nästa gång, skrattar Pontus.
Nästa tävling i Pontus kalender är Rally Finland, också det en VM-deltävling som är känd för höga hastigheter, som körs mellan den 30 juli och 2 augusti.
Rally Polen WRC 2 topp 5
1. Esapekka Lappi (FIN) 2:32.02.6
2. Pontus Tidemand (SWE) +56.1
3. Karl Kruuda (EST) +2:05.3
4. Jari Ketomaa (FIN) +4:54.1
5. Armin Kremer (DEU) +5:11.9
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Armstrong ERC-vinnare i Wales - dubbelt M-Sport i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Under seneftermiddagen avslutades helgens ERC-deltävling JDS Machinery Rali Ceredigion, efter 12 sträckor stod Irländaren Jon Armstrong överst. Jon har trivts bra på asfaltvägarna i Wales, han tog över ledningen direkt lördag morgon och fortsatt i topp.
En dubbel för M-Sport då Estländaren, fjolå...Publicerad: 2025-09-07 19:49:52
Rydholms snabbast i Dalslandssprinten.
Snabba sprintvägar bjöd Bengtsfors på när SSRC intog Dalsland och fjärde deltävlingen för året. Två sträckor skulle gå två gånger och det var som tävlingsledaren Simon berättade innan tävling, ”det är en Norgekänsla”. 81 kom till start, 11 fler än förra årets deltävling i SSRC.
Totalsnabbast på s...Publicerad: 2025-09-07 18:24:05
Foto från HEAT / Rally Bergslagen.
Under lördagen stod HEAT / Rally Bergslagen för helgens största rally, ett stort startfält som skulle avverka över sju mil special på lika många sträckor. Det tävlades om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras, Stockholms, Södermanland / Västmanlands DM-serie ihop 1300 Rallycup där Kolsva MS, Fa...Publicerad: 2025-09-07 15:10:59
Nydén snabbast totalt i Heat Rally Bergslagen, fjärde deltävlingen i Svenska RallyCupen.
Vid centralt belägna Folkets Hus i Ludvika tog HEAT / Rally Bergslagen start under lördagen, bakom tävlingen stod Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som plockat fram 7 specialsträckor på över sju mil på en resa genom klassiska och nya rallyvägar.
Kim Nydén / Jonas Sandin var i diket och punktera...Publicerad: 2025-09-07 12:38:36
Dinkel snabbast totalt i Rally Kumrovec - Arvid avslutade med topptider.
Kroatiska Motul Rally Kumrovec fick dubbelt tyskt i topp efter rallyts åtta sträckor, Dominik Dinkel med Ford Fiesta Rally2 vann rallyt 27 sekunder före Hermann jun Gabner i Renault Clio Rally3. In som trea gick Antal Kovacs med Hyundai i20 N Rally2.
Till start Arvid Carlsson och David Arhusiande...Publicerad: 2025-09-07 10:56:12
Rydholm snabbast genom Dalslandssprinten. Dalslandssprinten med två sträckor dubbelt, i topp på sträckorna var Joakim Rydholm före Mattias Olsson på samtliga fyra åk över dagen - totalt 18,4 sekunder mellan dem vid dagens slut. Trea i klassen Tobias Pettersson. Rallyt ingående i Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup med Bengtsf...Publicerad: 2025-09-07 10:01:33
Många vinnare i onotad Klappjakt.
Tre sträckor med Bilsport Rally Cup, Rallyklassiker och Östergötlands DM när Ydre MK arrangerade Klappjakten. Johan Axelsson körde hem ännu en seger, totalt och i klass, när han vann östgötatävlingen.
Axelsson var dock tvåa från start, före på de två första sträckorna var SMK Valdemarsviks Johan...Publicerad: 2025-09-07 09:27:02
Tom Kristensson anmäld till jubilerande TV-Svängen i R5:a.
Tom kommer att tillsammans med klubbkamraten i SMK Hörby, internationellt meriterade co-drivern Julia Thulin, att köra hemmaklubbens traditionella tävling TV-Svängen, Tävlingen jubilerar i år jubilerar i år då den körs för 60:e gången, den 20 september.
Paret kommer att köra i högsta klassen med ...Publicerad: 2025-09-07 08:04:45
Larsen vann Rally Larvik - Grahn totaltvåa i Fiesta Rally3.
Isak Reiersen och Stefan Gustafsson inledde snabbast i Rally Larvik, deltävling i Norska mästerskapet på asfalt. Svensken på den Norska asfalten var en bra kombination, de straffade direkt Frank Tore Larsen med 2,2 sekund och Eyvind Bynildsen med 2,8 sekunder. Fjärde snabbast var Adam Grahn och Chri...Publicerad: 2025-09-07 07:04:57
Nydén åkte hem Heat Rally Bergslagen - många nöjda vinnare i långt rally.
HEAT / Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer, ett lyckat rally om 72km på sju uppskattade sträckor där Godkärra och Bockhammar var två av namnen. Tävlande för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup på p...Publicerad: 2025-09-07 00:12:04
|
| |