|
 Nu bara Rally Blekinge kvar innan finalen i Sydsvenska Rallycupen. PRESSRELEASE
SydSvenska RallyCupen körde sin nionde deltävling i och med Rally Småland lördagen den 12 september.
Det blev en mycket värdig och utslagsgivande deltävling. Tävlingen som har sina rötter i det anrika Smålandsrallyt anordnades i trakterna av Vetlanda och Vimmerby på det småländska höglandet. De tre arrangörsklubbarna Vetlanda RRC, Vimmerby MS och Team Skogsåkarna Tranås lyckades få till en tävling med högsta klass både på vägar, kringarrangemang och genomförande i övrigt. De sex sträckorna på sammanlagt 80 km SS höll bra för hela fältet och vann de tävlandes gillande.
Även denna tävling vanns av Stoffe Nilsson, Hässleholm och han avancerar förstås uppåt på prispottslistan.
Segerrikast under säsongen är ändå Tom Kristensen, Hörby som med sin Volvo tog ännu en seger. Det finns väl egentligen inget kvar att vinna för Tom men det är faktiskt ändå så att han inte kan känna sig säker på segern i SSRC:s Prispottslista än. Om han, i och för sig mot alla odds, skulle bryta i Rally Blekinge och Hampus Larsson, Kristianstad eller Keith Wennberg, Skillingaryd tar full pott så kan Tom bli utan de 25.000:- som är priset till segraren och få finna sig i lägre valörer.
Efter några tävlingar i nya bilen har nu Stefan Ottosson, Vetlanda får upp farten och tog en övertygande seger i R1A Grupp E. Tyvärr bröt värste konkurrenten Thobias Svensson, Hörby med kylarproblem vilket ju ofta är en följd av en avåkning.
I A-förare 2WD var det som vanligt ett veritabelt getingbo med en stor del av den svenska eliten på plats tack vara att Rally Småland också var en deltävling i Svenska Rally Cupen men inte heller deras fortåkare kunde denna dag köra ifrån de småländska och skånska förarna. Att se Pierre Fransson, Vimmerby och Magnus Johansson, Älmhult på de två första platserna är ingen överraskning men att Håkan Ståhl, Skillingaryd nu fått upp bronsfart på sin Peugeot är lite mer oväntat men desto mer välkommet. Även Thord Johansson, Hörby följer upp sin fina placering i Hörby med en sjätte plats efter en tid med mer blygsamma placeringar.
Bland B-förarna 2WD gör Viktor Karlsson, Nybro precis som vanligt, det vill säga antingen bryter eller placerar sig på pallen. Denna gång det sistnämnda i och med sin seger.
Slutligen följer vi upp även segraren i C-förare 2WD Rickard Mattisson, Karlskrona som inledde året med att bryta tre tävlingar med sin Ford men nu toppar han upp tre raka andra platser med en seger.
Nu väntar kommande helg Rally Blekinge i trakterna av Karlshamn och Olofström. Klockan 10 på lördagsmorgonen startar 150 ekipage en Blekingerunda med 63 km SS på åtta sträckor. Liksom Hörby har vägarna i Blekinge en betydligt långsammare karaktär, sällan med snittfarter över 100 km. Så kampen fortsätter om äran och prispengarna bland stenmurar och kurvor. ”Sten i innern” bör tas på största allvar.
Lite fakta om:
- prispottslistan från grundserien. Prispengar från 25.000:- till segraren, 20.000:- till tvåan och 15.000:- till trean ner till 1.000:- på fyrtionde plats. De åttio första är kvalificerade för finalen.
- finalen. Körs den 24 oktober på High Chaparral. Efter tävlingen är det prisutdelning och fest! I finalen samlas alla förarklasser inom samma bilklass och kör mot varandra på lika villkor. Segraren i finalerna vinner 15.000:-, tvåan 10.000:- och trean 5.000:-. Mer om finalen efter Rally Blekinge.
- tävlingens koefficient. Beroende på antal SS mil och om sträckor körs flera gånger utdelas olika antal poäng. För Rally Småland, 80 km SS resp Rally Blekinge 63 km, multipliceras placeringspoängen med 6 dvs en seger ger 6 x 25 poäng = 150 p.
I de listor över ställningen i cupen som finns publicerade är de som just nu är kvalificerade till finalen särskilt markerade. Se också komplett lista på www.ssrc.se
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nydén åkte hem Heat Rally Bergslagen - många nöjda vinnare i långt rally.
HEAT / Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer, ett lyckat rally om 72km på sju uppskattade sträckor där Godkärra och Bockhammar var två av namnen. Tävlande för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup på p...Publicerad: 2025-09-07 00:12:04
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen.
Snart smäller det - Heat Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer avgörs under lördagen med sju specialsträckor för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Nedre Norras, Stockholms och Södermanland / Västmanlands DM-serier.
Redan under onsdagen började karta & program ...Publicerad: 2025-09-04 10:53:56
|
| |