NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nygren imponerade när VOC körde i Nora.
PRESSRELEASE

Nora MK debuterade som arrangör i VOC Mekonomen Rallys nationella grusserier, Sommar- och Sverigeserien. Nora bjöd på 3,5 mil högklassigt rally på snabba vägar. Resultaten i förarklasserna var inte riktigt de vi har varit vana vid i år. Seger i högsta elitklassen togs hem av rutinerade Fredrik Menck som återkommit från några års rallydvala med besked. Största pokalen i Elit B lyftes av Mattias Andersson. I cupklassen och bland ungdomarna var det mesta dock som vanligt. Elias Lundberg och André Nygren tog var sin imponerande seger. André slog dessutom till med något så ovanligt som att totalsegra i Sverigeserien som C-förare. Imponerande!

Nora är definitivt allt annat än en nykomling på rallyscenen men det här var första gången de arrangerade en tävling för VOC Mekonomen Rallys serier. Rutinen sken igenom med en tävling som flöt bra och som bjöd på snabba vägar av högsta kvalitet.
- Nora MK har verkligen visat att de kan arrangera en tävling på den nivån våra cupdeltagare är vana vid. Idel positiva kommentarer från de tävlande, säger klassansvarig Roger Fransson.

Menck satte press i Elit A från start till mål.
Fredrik Menck har haft en paus från rallyåkandet sedan 2011 men på senare tid har suget blivit för stort. Med en införskaffad 240 satte han press på favoriten Tom Kristensson redan på dagens första specialsträcka. Inför sista sträckan skiljde det bara 1,4 sekunder till Toms fördel men Fredrik var den som drog det längre strået och kunde återigen känna på känslan att stå högst på pallen i en deltävling i SverigeSerien.
- Jag måste erkänna att jag är lite förvånad över det tempo tidigare mästare Fredrik satte upp efter så här lång bortavaro, trots att vi vet att han är mycket snabb och han kan självklart aldrig räknas bort. Tom Kristensson har ju varit minst sagt dominerande under säsongen och helt säkert känns inte en andraplats och fjärde tid totalt lika roligt för honom men det är absolut ingen anledning att stå annat än rak i ryggen inför. Dessutom tror jag vi kommer att få se en supertaggad Tom till finalen i Örebro, det blir en fantastisk finalkrydda.

Tredjeplatsen togs hem av Christer Westerdahl som hela dagen låg i en tuff fight med seniorkollegan Lars Ohlsson.

Mattias Andersson segrade i Elit B
I finaltävlingen 2014 stod Mattias Andersson högst upp på pallen och denna helg i Nora var det dags igen. Det var dock ingen självklarhet. Då Mattias och Kent-Ola Björklund hade kört de första två sträckorna skiljde det bara en sekund mellan dem, då till Kent-Olas fördel. Mattias satte dock ned foten rejält på tredje och sista sträckan och satte totalsnabbaste tid.
- Vi vet sedan tidigare att Mattias är snabb och trivs extra bra på snabba vägar. Nu är han på riktigt tillbaka med nybyggd bil efter kraschen i Osby i våras. Viktigt att notera är att Mattias också körde in på andra tid totalt i hela VOC Mekonomen Rally. Bara att lyfta på kepsen för den bedriften!

Även i denna klass pågick en tight fight mellan trean och fyran. Här var det Erik Stenberg som drog det längre strået framför Dan Rohdin.

En tyngre dag var det för årets klassdominant Frederik Eckhardt. En avåkning förstörde dagen. Inte blev det bättre av att den skedde mitt framför en samlad fanclub med flaggor, banderoller och allt. Men sett till tabellen så spelar det här lilla debaclet mindre roll. Frederik står ändå extremt stark inför finalen i Örebro senare i oktober.

Utklassning av André Nygren i Cup-klassen.
Var det jämt i toppen i Elit-klasserna så var det raka motsatsen i C-klassen. André Nygren stod tveklöst för helgens uppvisning då han passerade mållinjen som totalsnabbaste förare i hela den tuffa VOC Mekonomen Rallyklassen.
- Att totalvinna klassen som C-förare är alltid en fantastisk bedrift men att göra det i en så tuff serie som Sverigeserien är inget annat än en unik bedrift som vi sett hända väldigt sällan. Förra gången det skedde var så länge sedan som 2012, bakom ratten då satt en 18-årig Emil Bergkvist. Vad månde bli av denne värmländske jättebegåvning? Jag hoppas verkligen att André är ytterligare en talang vi kommer få se nå oanade höjder i den här sporten och VOC Mekonomen Rally har ju gång-på-gång visat sig vara en mycket bra språngbräda.

Bakom André körde Andreas Liljeberg in på en andraplats.
- Andreas har en fantastisk utveckling, och nu släppte det på riktigt. Med sin äldre 240 så bevisar han också att de bilar som är tillåtna att använda i VOC Mekonomen Rally är väldigt likvärdiga, det handlar bara om talang bakom ratten. Andreas skulle till exempel med sin tid varit fyra i Elit A. Och han är sjua totalt i hela den stenhårda VOC Mekonomen Rallyklassen. Fantastiskt!
- Sin vana trogen bjöd dock även C-förarna på strider åtskilda av tiondelar då Fredrik Hagelin knep tredjeplatsen med blott 0,9 sekunder före Daniel Torph.
- Cupklassen har verkligen färgats av strider på tiondelen den här säsongen, och så även Sverigeserietabellen. Inför finalen har vi sex förare som skiljs åt med bara sex poäng. Det kommer verkligen bli en fight in i det sista. Därtill kan vi konstatera att tempot är makalöst högt även i denna klass och jag tror vi kan tacka André Nygren för detta. Han har verkligen satt press på sina konkurrenter att vrida upp tempot. Skillnaderna mellan förarklasserna har i det närmaste har suddas ut i VOC.

Elias Lundberg stod pall för favorittrycket i juniorklassen.
Elias Lundberg tog sin sjätte seger i årets Sverigeserie efter en stabil körning från start till mål. Andraplatsen omhändertogs tryggt av Isac Nordström före trean Rasmus Holm.
- I ungdomsrallyklassen var det mesta som vanligt. Elias Lundberg som dominerat säsongen åkte hem segern. Isac Nordström jagade och gick till slut i mål 14 sekunder efter Elias. Trots dominans hela året så är ändå inte cuperna helt avgjorda, det sker inte förrän i Örebro, så tuff är juniorklassen även om det mesta förstås talar till Elias Lundbergs fördel.

Vi tackar Nora MK för en utmärkt tävling och hoppas på ett snart återseende. Det här var första gången ni körde serietävling i VOC Mekonomen Rally men för vår del så hoppas vi att det var långt ifrån den sista.

Nu laddar klassen upp för finalen i Örebro den 17/10. Då blir det hett på riktigt då segrar och pallplatser i 2015-års säsong ska få sin slutgiltiga fördelning.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan][GPS-Karta]
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2015-10-05 16:52






Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
© emotorsport.se- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.

HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...

Publicerad: 2025-05-09 20:01


Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
© emotorsport.seGötenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.

Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...

Publicerad: 2025-05-09 19:56


Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
© @World / Red Bull Content Pool.Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.

Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...

Publicerad: 2025-05-09 19:52


Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
© Patrik Hallberg Motorsport.Fredagens åtta sträckor i Italienska Targa Florio är avverkade, snabbast genom är Andrea Crugnola i Citroen C3 Rally2 som leder rallyt 13,7 sekunder före Skodaföraren Giandomenico Basso. Samma märke gäller också för Simone Campedelli, Bostjan Avbelj och Robert Dapra som är topp fem.

Patrik Hallbe...

Publicerad: 2025-05-09 19:39


WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
© emotorsport.seImorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.

Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...

Publicerad: 2025-05-08 20:23


100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
© emotorsport.seGötene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.

Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...

Publicerad: 2025-05-08 20:19


Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.

Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...

Publicerad: 2025-05-08 20:15


Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Tidigare nyheter:
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Spänning utlovas i Götenerundan.
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.