|
 Stort startfält och gott om favoriter. PRESSRELEASE
När anmälningstiden avslutades i onsdags hade sammanlagt 178 tävlingsekipage anmält sig till Kolsvarundan. Det är många klasser och många olika bilar i rallysporten och därför finns det också många favoriter att hålla ögonen på.
Huvudklasserna i Svenska Rallycupen är ju A-förare 4 WD och A-förare 2 WD. Efter fyra av sex deltävlingar i cupen leds sammandraget i 4 WD av Björn Adolfsson, KAK på 53 poäng följd av Jimmy Olsson, Storfors med 36 poäng och båda är anmälda till Kolsvarundan på lördag. Men det är också Eddie Hörbing, Laxå, och det var han som vann förra deltävlingen efter en formidabel spurt på sista sträckan! Kolsvas Ronnie Jacobsson finns också med i den nio bilar stora klassen. Ronnie har hemmavägar och kan säkert ge de tre favoriterna en match om totalsegern.
Den tvåhjulsdrivna A-förarklassen är den största i Kolsvarundan med 30 st anmälda. Den leds av Fredrik Eriksson, Katrineholm med 53 poäng. Jens Branteström, Rasbo skuggar med 52 poäng och Daniel Wall, Mjölby har 50 poäng. Wall var anmäld men har tyvärr tvingats stryka sig ur startlistan. Men de ledande kommer att möta stenhårt motstånd från Tomas ”Lången” Pettersson, Grangärde, Johan Svensson, Valdemarsvik och Johan Eriksson, Ludvika. Två snabba Ford Fiestaförare som tidigare inte kört i Svenska Rallycupen är Jacob Jansson, Kopparberg och Mikael Jirvelius, Fjugesta och de måste också räknas in bland favoriterna i klassen.
I Klassiska rallycupen noterar vi två intressanta förare: Jimmy Joge, Finspång i Volvo Amazon och Bengt ”Rullar´n” Karlsson, Fagersta i en likadan bil. Båda är ju gamla ”storfräsare” bakom ratten och de har inte tävlat på många år. Karl-Bertil Ling, Kolsva i sin stora Ford Falcon och vår norske gäst Helge Menkerud tillhör motståndarna i klassen.
De historiska rallybilarna som är några år yngre är populära och samlar många deltagare. I Kolsvarundan är det så många som 37 förare anmälda! Som favoriter får hållas Tony ”Roten” Jansson, Almunge i Ford Escort samt Kjell Fransson, Vimmerby i en vass VW 1300. Lars-Ove ”Biffen” Olsson, Forshaga, Mikael Wisti, Fagersta och Ola Axelsson, Västerås är huvudfavoriterna i den största historiska klassen.
Arrangörsklubbens Janne Sellholm, Peter Thume och Håkan Huggare deltar i andra historiska klasser, och Johan Ackesten gör en comeback bland A-förarna i 2 WD-klass.
Elias Lundberg från Sala är en ung lovande rallyförare som med sin stora Volvo 940 har vunnit det mesta i C- och B-förarklasserna. Han är självklart en storfavorit i sin klass för 2 WD-bilar. Det är också Kolsvas Martin Jacobsson som kör i B-förarnas 4 WD-klass i sin Mitsubishi. Han får motstånd bl.a. av två vassa Subaru Impreza-bilar rattade av Philip Ahlstrand, Vara och Michael ”McRae” Karlsson, Kolsva MS. Mikaels Subaru Impreza blir kanske tävlingens mest uppmärksammade bil. Det är en av Colin McRae´s gamla träningsbilar och den är lackad precis som Colins tävlingsbil såg ut 1996 när denne blev världsmästare i rally!
Kolsvarundan omfattar c:a 15 mil totalt och har 5 st specialsträckor på sammanlagt 4,5 mil. Första start ifrån porten vid Kohlswa Jernverk kl. 10 och första bil i mål vid Kolsva Folkets Park c:a 14.30.
Program säljes fr. o m. onsdag e.m. 14/9 hos OK/Q8 i Kolsva, Köping, Kungsör och Arboga(Sätra). Program finns också i Fagersta (Statoil, Fårbo och Frendo, Oti), i Fellingsbro (Motorbolaget), i Lindesberg (Statoil) och i Skinnskatterberg (Din-X).
» Pressrelease från Kolsva MS.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-09-11 17:37:28
|
|
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen.
Snart smäller det - Heat Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer avgörs under lördagen med sju specialsträckor för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Nedre Norras, Stockholms och Södermanland / Västmanlands DM-serier.
Redan under onsdagen började karta & program ...Publicerad: 2025-09-04 10:53:56
Svenska Sprintserien avslutar i Hällefors, två race i helgen.
Svenska Sprintserien tar avslut med sjätte tävlingshelgen för året, Hällefors MK arrangerar i helgen en deltävling per dag. 63 av de totalt 103 anmälda går i fyra rallyklasser.
Störst är Standard med 30 bilar, bland de med A-licens Mats Palmkvist, Bjarne Sools och Roger Andersson. För B-förare Ke...Publicerad: 2025-09-04 09:02:26
|
| |