|
 Sommarsäsongen i VOC Mekonomen Rally drar i gång med SilverKongen i Älmhult. PRESSRELEASE
När det stora VOC Mekonomen Rally fältet rullar till start i Älmhult på lördag så drar sommarsäsongen i klassen i gång på allvar. Premiär för årets SommarSerie och första grustävling i SverigeSerien. SilverKongen lockar med 63 utmanade och utslagsgivande kilometer specialsträckor på fina småländska rallyvägar parat med riktigt krokiga Göinge-dito. Maximal spänning och underhållning lovar klassen som vanligt att bjuda på.
Sverige är ett avlångt land och även om våren sedan länge ankommit till landets södra regioner så är förhållandena nog mer korrekt beskrivna som vårvinter uppe i norr.
– Utmaningen i den här tidiga grustävlingen är speciell för oss från norr. Här är grusvägarna antingen mest lera eller inne i skogen till och med fortfarande frusna, det var faktiskt bara en dryg månad sedan som vi körde vinterrally på snö och is här uppe. Det är bara att lägga på sommardäcken, ställa bilen på vagnen och styra kosan söderut. Att testa och förbereda sig är inte att tänka på. Men, det är en kanontävling som SilverKongen, ett arrangemang i toppklass, verkligen värd förklarar klassansvarig Roger Fransson.
Garanterat stenhårt i högsta elitklass 2017
Det har sagts tidigare men tål att sägas igen: SverigeSerien i VOC Mekonomen Rally Elit A är alltid stenhård, kanske landets allra tuffaste klass att vinna.
– Uppklassningar från Elit B toppat med att några gamla ”fortåkare” gör comeback skapar en minst sagt intressant anrättning.
Men vem är då favorit i VOC Mekonomen Rally Elit A i SilverKongen?
– Frågan är snarare om det finns någon favorit? Toppen i klassen efter vintersäsongen är alla bra tips: Dennis Askling eller André Nygren. Eller varför inte Daniel Thorph som tagit klasseger redan tidigare i SilverKongen. Men extra stor varning vill jag ändå utfärda för comebackande Henrik Levin som nu startar sommardelen, förmodat hans bästa del, av en superseriös nysatsning. Det var många år sedan sist men jag känner på mig att takterna sitter i. Ska också bli kul att se vad Anders Hjälmeby tänker ställa till med, också han efter många års upphåll. Varning också för Frederik Eckhardt som visade sådan klass under fjolåret och som vilat sig i form under vintersäsongen.
Vem stoppar Emil Andersson i Elit B?
VOC Mekonomen Rally Elit B blir bara blir tuffare och tuffare med åren och hårdnar dessutom allteftersom att säsongen rullar på. Löpande utveckling ger helt enkelt ny fart.
– Snabba Emil Andersson i sin gamla 240 med B23 motor tror jag blir svårstoppad. Men det finns fler som vill vara med och tävla på riktigt. Vad tänker till exempel Rickard Gustafsson hitta på nu när underlaget blir av hans favoritslag? Och vad tänker Fredrik Alin och Patrik Fredriksson ställa till med. Dessutom bjuder fältet på några söderåkare som kan ställa allt på ända. Helt klart att det blir riktigt spännande att följa. Och garanterat underhållande.
I Cupklassen är det Kim Mastad man ska slå
Vem ska då vinna bland C-förarna?
– VOC Mekonomen Cupklass år 2017 tror jag ganska ofta kommer att handla om klassens ständigt glade ”svenske norrman”, Kim Mastad. Men nu när det handlar om grusunderlag så tror jag också att vi ska utfärda en stor varning för unge Isac Nordström och för den delen också för Robert Jacobsson och Robin Bäckström. Lika spännande blir det också att se vad Södra Bilsportförbundets Emil Karlsson och André Olsson tänker göra för att stoppa utmaningen från norr.
Vem är nästa stora namn i svenskt rally?
VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie är rena rama broilerfabriken för svenskt och internationellt rally. Här startade WRC aktuelle Mats Østeberg sin karriär, liksom Hennig Solberg och än mer aktuella Emil Bergkvist för att inte nämna svenskt rallys nutida stjärnskott Elias Lundberg. Vem kommer att axla manteln efter SilverKongen.
– Ingen junior från nordliga regioner har vågat sig söderut redan nu så tidigt på säsongen som till SilverKongen. Därför tror jag att SMK Hörbys Victor Hansen är ett starkt kort och det blir mitt huvudval att spela som vinnare. Men såväl Lukas Hägg som Emil Friman kommer att vilja annorlunda så någon promenadseger blir det med all sannolikhet inte. Klart är att i den här klassen danas svenskt, och i någon mån också internationellt, rallys framtid så lägg de här namnen på minnet. Dessa juniorers insatser utan körkort och utan noter är alltid extremt imponerande att skåda.
På lördag klockan 10.00 går första start i Älmhult. Välkomna till en fantastiskt start av sommarsäsongen i VOC Mekonomen Rally.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-04-20 16:50:33
|
|
Foto från HEAT / Rally Bergslagen.
Under lördagen stod HEAT / Rally Bergslagen för helgens största rally, ett stort startfält som skulle avverka över sju mil special på lika många sträckor. Det tävlades om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras, Stockholms, Södermanland / Västmanlands DM-serie ihop 1300 Rallycup där Kolsva MS, Fa...Publicerad: 2025-09-07 15:10:59
Nydén snabbast totalt i Heat Rally Bergslagen, fjärde deltävlingen i Svenska RallyCupen.
Vid centralt belägna Folkets Hus i Ludvika tog HEAT / Rally Bergslagen start under lördagen, bakom tävlingen stod Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som plockat fram 7 specialsträckor på över sju mil på en resa genom klassiska och nya rallyvägar.
Kim Nydén / Jonas Sandin var i diket och punktera...Publicerad: 2025-09-07 12:38:36
Dinkel snabbast totalt i Rally Kumrovec - Arvid avslutade med topptider.
Kroatiska Motul Rally Kumrovec fick dubbelt tyskt i topp efter rallyts åtta sträckor, Dominik Dinkel med Ford Fiesta Rally2 vann rallyt 27 sekunder före Hermann jun Gabner i Renault Clio Rally3. In som trea gick Antal Kovacs med Hyundai i20 N Rally2.
Till start Arvid Carlsson och David Arhusiande...Publicerad: 2025-09-07 10:56:12
Rydholm snabbast genom Dalslandssprinten. Dalslandssprinten med två sträckor dubbelt, i topp på sträckorna var Joakim Rydholm före Mattias Olsson på samtliga fyra åk över dagen - totalt 18,4 sekunder mellan dem vid dagens slut. Trea i klassen Tobias Pettersson. Rallyt ingående i Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup med Bengtsf...Publicerad: 2025-09-07 10:01:33
Många vinnare i onotad Klappjakt.
Tre sträckor med Bilsport Rally Cup, Rallyklassiker och Östergötlands DM när Ydre MK arrangerade Klappjakten. Johan Axelsson körde hem ännu en seger, totalt och i klass, när han vann östgötatävlingen.
Axelsson var dock tvåa från start, före på de två första sträckorna var SMK Valdemarsviks Johan...Publicerad: 2025-09-07 09:27:02
Tom Kristensson anmäld till jubilerande TV-Svängen i R5:a.
Tom kommer att tillsammans med klubbkamraten i SMK Hörby, internationellt meriterade co-drivern Julia Thulin, att köra hemmaklubbens traditionella tävling TV-Svängen, Tävlingen jubilerar i år jubilerar i år då den körs för 60:e gången, den 20 september.
Paret kommer att köra i högsta klassen med ...Publicerad: 2025-09-07 08:04:45
Larsen vann Rally Larvik - Grahn totaltvåa i Fiesta Rally3.
Isak Reiersen och Stefan Gustafsson inledde snabbast i Rally Larvik, deltävling i Norska mästerskapet på asfalt. Svensken på den Norska asfalten var en bra kombination, de straffade direkt Frank Tore Larsen med 2,2 sekund och Eyvind Bynildsen med 2,8 sekunder. Fjärde snabbast var Adam Grahn och Chri...Publicerad: 2025-09-07 07:04:57
Nydén åkte hem Heat Rally Bergslagen - många nöjda vinnare i långt rally.
HEAT / Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer, ett lyckat rally om 72km på sju uppskattade sträckor där Godkärra och Bockhammar var två av namnen. Tävlande för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup på p...Publicerad: 2025-09-07 00:12:04
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
|
| |