|
 Snart dags för Midnattssolsrallyt! PRESSRELEASE
På onsdag, 28 juni, går starten på ett av norra Europas största historiska rallyn – KAK Midnattssolsrallyt och den totalt 83 mil långa tävlingen avslutas med ett intensivt dygn på serviceplatsen Vimmerby med en ständig ström av rallybilar.
Det är andra året som Midnattssolsrallyt körs med Vimmerby som centralort, och tävlingen startar med invigningen på Stora Torget i Vimmerby onsdagen den 28 juni, följt av en publikvänlig sträcka i Hultsfred.
Torsdagens sträckor går söderut med lunchuppehåll i Oskarshamn och fredagens sträckor körs västerut med lunchuppehåll i Eksjö och en passerkontroll i Kisa.
– Därefter börjar ett intensivt dygn på serviceplatsen i Vimmerby. Från fredag eftermiddag till målgången på lördag eftermiddag kommer det att vara en ständig ström av rallybilar, påpekar Lars Jonsson, KAK Midnattssolsrallyt.
De som startar sist lämnar serviceplatsen ungefär samtidigt som de första startande kommer tillbaka. Räkna därför med liv och rörelse utöver det vanliga och en riktig folkfest inte bara på sträckorna utan även på serviceplatsen.
Det stora intresset för tävlingen 2016 gjorde att antalet startande utökades till omkring 200 i år och i tävlingen deltar den svenska eliten inom historiskt rally, kryddat med en stor portion utländska förare. I startfältet finns 20-30 deltagare som har en ärlig chans på segern
– Mats Jonsson och Patrik Flodin är några av förhandsfavoriterna, men räkna även med förare som Mats Thorszelius, Harri Joki och kanske även argentinaren Jorge Perez-Companq.
– Men det är tävling på alla nivåer och förare som Hans-Åke Söderqvist, BMC Cooper S, finska Markku Taipele, Ford Escort, och Gunnar Fredriksson, Saab V4, kommer att kämpa om segern i sina respektive klasser – räkna med rallyåkande på riktigt hög nivå genom hela startfältet, säger Lars Jonsson, KAK Midnattssolsrallyt.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-06-25 14:28
|
|
Följ resultaten från Lill Jumbon och Sviestaträffen.
Torsdag, helg och rally mitt i veckan när både Falköpings MK och Linköpings MS kör på bana. På västgötasidan är det Lill Jumbon med en 3km lång sträcka som går tre gånger med 120 anmälda i Mega Rally Cup.
För Linköpings MS med Sviestaträffen närmare 100 bilar där Östergötlands RS-DM kör deltävli...Publicerad: 2025-05-01 05:44
Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult.
På lördag är det dags för säsongens första grustävling i Rally SM när anrika Silverratten avgörs med Älmhult som start- och målplats. För Drive VXO Motorsport innebär det en efterlängtad "hemmatävling" – och teamet kommer till start med tre bilar nominerade som poängplockare i Teammästerskapet.
J...Publicerad: 2025-05-01 05:32
Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
På lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.
Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...Publicerad: 2025-04-30 19:57
Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
En av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...Publicerad: 2025-04-30 15:37
Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
En av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.
Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...Publicerad: 2025-04-30 15:33
Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
Nu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...Publicerad: 2025-04-30 13:43
Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
Fredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.
I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...Publicerad: 2025-04-30 13:36
Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
Första maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.
Fyrhjulsd...Publicerad: 2025-04-29 19:48
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.
Efter en...Publicerad: 2025-04-28 22:36
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
En klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...Publicerad: 2025-04-28 22:13
|
| |