|
 Slår någon Elias i hans VOC-comeback då SommarSerien gästar EMK Kannan. PRESSRELEASE
Nu börjar upploppet i VOC Mekonomen Rallys SommarSerie 2017. EMK Kannan i Eskilstuna är arenan för sista tävlingen innan den obligatoriska finalen i Örebro. Ska André Nygren hålla ända in i mål i Elit A i år? Vi är många som minns och lider med hans snöpliga kopplingsras i finalen i fjol. Är det ett vågspel av Emil Andersson i Elit B att stå över Eskilstuna och lämna fältet fritt för Fredrik Alin och Isac Nordström? Ska Per Carlsson koppla grepp om SommarSeriens Cupklass? Eller ska Gustav Johansson som anslöt till serien så sent som Kil i augusti inkassera ytterligare en seger och därmed också på riktigt blanda sig i kampen om totalsegern i C? Och ska Isac Vikman vinna och med det skapa samma dramatik inför finalen i juniorklassen? Frågorna är många. På lördag får vi första delbesked. En sak är säker. Precis som det brukar är inget klart förrän säsongens sista målflagga fallit i VOC Mekonomen Rally.
Som vanligt är det ett stort startfält som står på startlinjen i Eskilstuna på lördag förmiddag.
– Vi är 44 ekipage till start och utgör med det nästan 40% av startfältet, det känns riktigt bra. Eskilstuna har skapat en högeffektiv tävling. Med ett upplägg där fyra mil av tio är specialsträcka så tror jag nästan att man har högst andel SS av landets alla större tävlingar i alla fall. Och när vi dessutom vet att nästan varje meter av denna utgörs av riktigt högoktanig rallysträcka då har vi redan innan start en riktigt fin tävling, precis som det ska vara när landets största rallyklass samlas för serietävling, säger klassansvarig Roger Fransson.
Fokus igen André Nygren i Elit A, men slår han Elias Lundberg?
Vi har sagt det tidigare men det tål att sägas igen. Vill man vinna högsta Elitklassen i VOC Mekonomen Rally så är det André Nygren man måste slå.
– Att slå André är verkligen inte det lättaste. Men toppen i Elit A är på plats mangrant i Eskilstuna och utmanarna heter som vanligt då det vankas serietävling på nationell toppnivå Daniel Torph, Oscar Larsson och Dennis Askling. Så det blir verkligen inte frågan om att bara åka till Eskilstuna och inkassera en ny trettiopoängare för André.
Trots detta så är grundtipset att ingen av dessa jättesnabba herrar vinner i EMK Kannan.
– På lördag har vi den stora glädjen att hälsa nyblivne Svenske Juniormästarna i R2, Elias Lundberg med CoDriver Jim Hjerpe välkomna tillbaka i VOC Mekonomen Rally. Elias kommer att varva sitt fortsatta tävlande i R2 med ”mängdträning” i VOC, ett mycket klokt beslut om ni frågar mig. Ihärdigt tävlande är grunden för att utvecklas och då krävs antingen en otroligt stor budget eller tävlande i en klass där kostnaderna ligger på en rimlig nivå. Elias har valt det senare. Och att det då blir i VOC, klassen som såg denne supertalang födas, är en självklarhet. Men, väl tillbaka i klassen får Elias också av naturliga skäl omedelbart bära bördan av att vara favorit till såväl klass- som totalseger. Hjärtligt välkommen tillbaka Elias!
Tar Isac Nordström sin första efterlängtade klasseger i Elit B?
Emil Andersson har i skrivande stund en ganska stabil klassledning även i SommarSerien när det gäller lägre elitklass, men på lördag eftermiddag kan mycket ha förändrats.
– Emil väljer att stå över Eskilstuna. Det öppnar för andraplacerade Fredrik Alin att knappa in ordentligt. Men inte minst öppnar det också för just nu tredjeplacerade Isac Nordström. Jättetalangen Isac har klassat upp från C under pågående säsong och har därför bara tre räknade tävlingar så här långt. Inkasserar han sin första seger utmanar han på riktigt också om slutsegern i klassen. Efter debaclet i Trollhättan senast så tror jag det är många som unnar unge Isac en första triumf. Varken Fredrik Alin eller Emil Andersson hemma i soffan tror jag av rent egoistiska skäl hör till den samlingen även om Isac, Emil och Fredrik på klassiskt VOC-manér är riktigt goda vänner utanför bilen.
Gustav Johansson eller Per Carlsson i Cupklassen?
Raffinerat också i VOC Mekonomen Rallys Cupklass.
– I SommarSeriens cupklass är det just nu Mattias Jacobsson som parkerat överst i tabellen. Men även här kan mycket se annorlunda ut på lördag eftermiddag. Mattias kommer av okänd anledning inte till start i Eskilstuna och det öppnar för Per Carlsson som idag ligger på fjärde plats. Vinner Per på lördag så övertar han serieledning inför finalen. Med det finns också en ”dark horse” i kulissen. Gustav Johansson presenterade sig i SommarSerien först efter årets semesteruppehåll med att vinna i Kil. Vinner han nu igen så finns han som genom ett trollslag också med i kampen om den totala seriesegern. Är inte det raffinerat så säg?
Blir det Isak Vikman som vinner juniorklassen?
Som lök på laxen så hettar det också till ordentligt bland ungdomarna i SommarSeriens juniorklass.
– Här har Victor Hansen hela säsongen sett ut som en överlägsen vinnare efter att han inledde med tre raka segrar. Men, Isak Vikman presenterade sig med dunder och kanoner i Kil där han omedelbart sällade sig till en exklusiv skara tidigare juniorer med namn som Emil Bergkvist, Elias Lundberg och Isac Nordström - nämligen den skara som redan som juniorer och tävlandes utan noter ändå presterade tider som också var minst sagt gångbara totalt i klassen. Så om unge herr Vikman skulle inkassera säsongens andra seger i Eskilstuna och med ens öppna för en möjlig särskiljning efter finaltävlingen så skulle i alla fall inte jag vara det minsta förvånad.
På lördag klockan 10.00 går starten ute på Ekebybanan i Eskilstuna. Välkomna till ytterligare en riktigt trevlig rallydag signerad VOC Mekonomen Rally.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-09-14 16:49:56
|
|
Larsen vann Rally Larvik - Grahn totaltvåa i Fiesta Rally3.
Isak Reiersen och Stefan Gustafsson inledde snabbast i Rally Larvik, deltävling i Norska mästerskapet på asfalt. Svensken på den Norska asfalten var en bra kombination, de straffade direkt Frank Tore Larsen med 2,2 sekund och Eyvind Bynildsen med 2,8 sekunder. Fjärde snabbast var Adam Grahn och Chri...Publicerad: 2025-09-07 07:04:57
Nydén åkte hem Heat Rally Bergslagen - många nöjda vinnare i långt rally.
HEAT / Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer, ett lyckat rally om 72km på sju uppskattade sträckor där Godkärra och Bockhammar var två av namnen. Tävlande för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup på p...Publicerad: 2025-09-07 00:12:04
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
|
| |