NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Badhotelletrallyt.
© Badhotelletrallyt.
Arrangören laddade för helgens Badhotelletrally.
Badhotelletrallyt startar mitt i Tranås.
PRESSRELEASE

På lördag startar Team Skogsåkarnas och Gränna MKs rally vid Badhotellet som namnet antyder. Högkvarter blir Brunnsparkskyrkan med servering och sekretariat och Tranåsborna får chans att titta närmare på rallybilarna som ställs upp där. Kl 11 går starten och bilar kör genom centrum ut ur stan mot fartsträckorna. Det blir en bana på de mycket omtyckta och utslagsgivande vägarna runt Tranås.

Starke- eller Dans-Magnus Samuelsson, kärt barn har många namn kommer till Badhotelletrallyt. Han kommer att köra föråkare och även agera prisutdelare vid tävlingen. Det blir ett kul och lite annorlunda inslag med en stor profil som lämnar över priser till de framgångsrika tävlande. Säkert en ytterligare sporre till att kämpa om topplaceringar.

Men det blir inte enbart de främsta som får pris utan det jobbas febrilt med att bygga på prisbordet med attraktiva utlottningspriser där kravet är att ha startat i tävlingen för att ha chans att vinna dessa. Bl.a. finns det spännande överraskningar till Ungdomsåkarna särskilt. Många fler trevliga överraskningar väntar rallyekipagen som startar i Badhotelletrallyt förutom den väldigt låga startavgiften, 45 km SS för bara 1500:-.

Tävlingen ingår i Svenska RallyCupen och 1300 Rallycup som näst sista deltävling. 175 ekipage är anmälda och gör upp om segern över sex specialsträckor sydost om Tranås med Serviceuppehåll med servering vid Aneby där bilarna passerar tre gånger.

Sträckorna körs en gång vardera innan första bil är tillbaka vid Badhotellet ca kl 16. Flera förare från arrangörsklubbarna deltar och det är roligt att få visa upp detta för hemmapubliken, med bra resultat som förhoppning.

Flera tänkbara vinnare finns men favoriter i några av klasser är i 1300 Rallycup Ola Strömberg, Nora och Joakim Rydin, MK Ramunder. I 2WD kommer det att stå mellan Fredrik Eriksson, Katrineholm, Emil Karlsson, Hällefors och Tomas Lången Petterson, Fagersta men kanske kan Johan Axelsson, Nässjö utmana. Dessutom finns några snabba B-förare i 2WD-klassen.

I 4WD är långväga Patrik Åkerman, Ljusdal favorit med Jimmy Olsson, Storfors som en utmanare.
I klasserna VOC/GrF och GrE är Frederik Eckhardt, Södermanland, Jan Wigertsson, Kullings MS och Stefan Ottosson, Vetlanda tänkbara vinnare.

AppK-klasserna domineras av Kenneth Tomasson, MK Ratten, Arne Bäckström, Haninge, Mats Lindvall, Valdemarsvik och Kjell Fransson, Vimmerby men säkert flera som vill utmana.

Sista veckan är det mycket arbete med tävlingen, alla bitar ska på plats och vi ser fram mot lördagen. Det är då vi får lön för mödan och vi har en ambition att göra ett av Smålands bästa rally i år, säger tävlingsledningen.

Program med karta till BADHOTELLETRALLYT innehåller texter, historik, information och startlista, kostar 100kr.

De säljs från kl 6 på Start/målplats Brunnsparkskyrkan i Tranås, Cirkle K och Preem i Tranås samt Serviceplats på Lövsta Trähus, Grännavägen 4 och från kl 8 på ICA Supermarket i Aneby.

Servering vid HK öppnar kl 6 på lördagen, och vid Serviceplatsen ca kl 9. där finns att köpa Mackor, Hamburgare, Korv, Dricka, Kaffe, Godis.


» Pressrelease från Badhotelletrallyt.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Lill-Jumbon:[Resultat]
Skänningeknixen:[Resultat]
Svenska Sprintserien 2:[Resultat]
BDS-Sprinten:[Resultat]
Hässleholms GP:[Resultat]

Publicerad: 2017-09-19 17:31






Följ resultaten från Lill Jumbon och Sviestaträffen.
© emotorsport.seTorsdag, helg och rally mitt i veckan när både Falköpings MK och Linköpings MS kör på bana. På västgötasidan är det Lill Jumbon med en 3km lång sträcka som går tre gånger med 120 anmälda i Mega Rally Cup.

För Linköpings MS med Sviestaträffen närmare 100 bilar där Östergötlands RS-DM kör deltävli...

Publicerad: 2025-05-01 05:44


Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult.
© emotorsport.sePå lördag är det dags för säsongens första grustävling i Rally SM när anrika Silverratten avgörs med Älmhult som start- och målplats. För Drive VXO Motorsport innebär det en efterlängtad "hemmatävling" – och teamet kommer till start med tre bilar nominerade som poängplockare i Teammästerskapet.

J...

Publicerad: 2025-05-01 05:32


Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
© emotorsport.sePå lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.

Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...

Publicerad: 2025-04-30 19:57


Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...

Publicerad: 2025-04-30 15:37


Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.

Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...

Publicerad: 2025-04-30 15:33


Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
© JembaNu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...

Publicerad: 2025-04-30 13:43


Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
© emotorsport.seFredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.

I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...

Publicerad: 2025-04-30 13:36


Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
© emotorsport.seFörsta maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.

Fyrhjulsd...

Publicerad: 2025-04-29 19:48


Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
© GK Door Team Sweden.Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.

Efter en...

Publicerad: 2025-04-28 22:36


90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
© emotorsport.seEn klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...

Publicerad: 2025-04-28 22:13


Tidigare nyheter:
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Flodin trivs på småländska vägar, ser fram mot gruspremiären.
Solberg hittade farten på spanska asfalten.
Dags för Lill Jumbon, torsdagsrally för Mega Rally Cup.
Vilda vägar i Ryd - SSM summerar helgens rally.
WRC tabellerna efter Toyotas dominans på Kanarieöarna.
Latvala vann Historic Vltava Rallye, växellådsras för Tobias som fyra totalt.
Fyrklöverns Sprintcup inledde med söndagens BDS-Race.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Skogsavverkning vid sträckan, Morgongåvasvängen ställs in.
Grahn tog hem Hässleholms GP i Rally2-debuten.
Rovanperä ny VM tvåa efter segern i Rally Islas Canarias.
Pettersson snabbast genom Skänningeknixen.
Nattsson snabbast i Svenska RallyCupens premiär, Vilda Ryd Racet.
Tufft för Andervang - Thörnberg vann Volvo Euro Cup tävlingar i Rallye Sulingen.
Många klasser, så gick det i UppsalaFritid sprinten.
Följ sex av söndagens rallyn - Hässleholms GP, BDS-Sprinten och Skänningeknixen bland rallyna.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 02-03/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Stenbockensprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.