|
 Tuff men lärorik dag för Sandell. PRESSRELEASE
Redan innan starten av Rally Tyskland sa Patrik Sandell och Emil Axelsson att de var där för att lära snarare än att vinna. Och det blev en tuff start på VM-rallyt för de regerande juniorvärldsmästarna. Både oflyt i körningen och en del tekniska problem gjorde att de redan tidigt hamnade en bit bakom täten. Men mot slutet av dagen började det att stämma.
”Det här rallyt betraktas av många förare som den svåraste av årets VM-deltävlingar, just för att det är så oförutsägbart. Det är olika sorters asfalt i olika kurvor, så underlaget skiftar hela tiden. Ena sekunden är det bra grepp för att i nästa inte vara något grepp alls nästan. Där spelar det ingen roll vad du heter, det går inte att åka fort. Det är det som är grejen med asfalt, att lära sig hantera det” säger Patrik Sandell.
Efter fyra problemfyllda sträckor var killarna nere på åttonde plats. Sen började de hitta rytmen. Från att ha varit 2-3 sekunder långsammare per kilometer jämfört med de rutinerade asfaltsåkarna, var de mot slutet av dagen bara sekunden efter. Det innebar att de på de sista sträckorna klättrade flera placeringar. När de nu går till kvällsvila efter första dagen ligger de på en femteplats.
”De sista tre sträckorna började vi hitta rytmen. Vi har lärt oss hur och var vi ska attackera. Jag känner att min kunskap just nu gentemot i morse är som natt och dag” säger Patrik.
Dag 1 Rallye Deutschland:
1. Prokop 1.22.25,5
2. Aava +1.00,6
3. Rautenbach +2.06,1
4. Burkhart +3.39,2
5. Sandell +4.04,3
6. Bonato +4.19,4
7. Beres +4.23,1
8. Mölder +4.48,7
14. Pinomäki +8.17,6
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2007-08-17 21:25
|
|
Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
Nästa deltävling för SSRC, Svenska Sprintrallycupen körs hos Toarps MK i Borås, den 14:e juni körs Borås Bil Rallysprint, 15km special med två sträckor dubbelt.
Borås Bil Rallysprint med fyra sträckor, handlar om fina västgötavägar. Det är två sträckor med dryga 7km grusvägar av blandad karaktär,...Publicerad: 2025-05-09 20:16
Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.
HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...Publicerad: 2025-05-09 20:01
Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
Götenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...Publicerad: 2025-05-09 19:56
Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.
Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...Publicerad: 2025-05-09 19:52
Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
Fredagens åtta sträckor i Italienska Targa Florio är avverkade, snabbast genom är Andrea Crugnola i Citroen C3 Rally2 som leder rallyt 13,7 sekunder före Skodaföraren Giandomenico Basso. Samma märke gäller också för Simone Campedelli, Bostjan Avbelj och Robert Dapra som är topp fem.
Patrik Hallbe...Publicerad: 2025-05-09 19:39
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
Imorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.
Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...Publicerad: 2025-05-08 20:23
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Götene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.
Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...Publicerad: 2025-05-08 20:19
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.
Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...Publicerad: 2025-05-08 20:15
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.
Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...Publicerad: 2025-05-08 18:56
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.
36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...Publicerad: 2025-05-07 22:17
|
| |