|
 VOC Sverige- och SommarSerie till Värmland och Edane. PRESSRELEASE
MK Team Westom och Rally Edane klingar klassiskt i rallysverige. Såväl SommarSerien som SverigeSerien kommer på besök innan det är dags för sommar och semesteruppehåll i klassen. Stämningen är laddad. Humöret på topp. Här på klassisk rallymark som sett så många legender födas bjuds det alltid på fantastiska rallyn.
Värmland är svenskt rallys vagga och Mecka.
– Man brukar skämtsamt säga att Värmland, rally och dansmusik hör ihop som en helig treenighet. Och hur förenklat det än må vara så ligger det faktiskt en hel del i det. Rally är stort, med stort S, i Värmland det är inget tu tal om den saken. Och Arvika säger också en hel del. Per Eklund, familjen Kristoffersson, Kenny Bräck och många fler - inget mer att tillägga säger klassansvarig Roger Fransson.
Blir högsta elitklass en ren värmländsk batalj?
Att det kommer att bli en episk fajt i högsta Elitklassen i Edane råder inga tvivel. Många skulle vilja gå till sommarvila med en färsk seger in bagaget.
– Hemmaförare och toppåkare Emil Andersson är en given segerkandidat. Men, han har haft svårt att hitta riktigt rätt i sin nya bil och har på senare tid inte riktigt varit den segermaskin som vi är vana. Kanske spökar också en rejäl avåkning just här hemma i Arvikaskogarna i fjol höstas också i det undermedvetna. Därför tror jag att det blir en fajt med Kristoffer Karlsson som varit superstabil i år, kanske är det äntligen året då Kristoffer får slippa dessa ständiga stolpe ut. Patrik Fredriksson tror jag blir huvudutmanaren till segern i högsta elitklass.
En spännande comeback.
– I spåren av det MästarMöte som komma skall i samband med årets final, och som ni kunnat läsa mer om både på nyhetsplats på vår sajt liksom på NOTIS-sidan, så kommer en ”gammal” hjälte till start redan nu. Det är segraren från 2004! Mathias Gustafsson som vill prova sina ringrostiga vingar, känna på tempo och söka känslan. Och han gör det inte ”på skoj”. Hans egna CoDriver kunde inte i helgen, då sparar inte Mathias på krutet utan plockar in VM-meriterade Jonas Andersson i högerstolen. Välkommen tillbaka Mathias. Och välkommen Jonas Andersson.
Vem slår Dennis Persson i lägre Elit?
I klassen lägre elitklass har vi haft felfritt segerlokomotiv i år, Dennis Persson.
– Dennis förefaller oslagbar i årets uppsättning av Elit B och han kör för drömserie, dvs idel räknade segrar när vi summerar säsongen därför blir Dennis väldigt svårslagen även i Edane. Skulle något kasta grus i Dennis segermaskineri så tror jag att uppklassade Jacob Johannesson ät huvudutmanare. Men sedan ska vi inte glömma Magnus Lindkvist och Oscar Jansson som också står i kö för att kliva högst upp på pallen. Sannolikheten är stor att vi andra i Elit B blir statister när dessa fyra herrar gör upp om pallplatserna.
I Cupklassen spelar jag ensam Robin Bäckström på vinnare
Till Edane har VOC Mekonomen Rally sin värmlandsvana trogen en jättestor Cupklass till start, hela 23 ekipage är anmälda, nästan hälften av alla i VOC-fältet.
– Superkul att instegsklassen i rallys instegsklass, om uttrycket tillåts, är så stort även då det vankas nationell tävling. Det visar på klassens vitalitet och lovar gott även inför framtiden. Det är också något unikt i hela rallyvärlden. Klassen fyller faktiskt 30-år i år och vi VÄXER! Och precis som alla år producerar vi fortfarande toppåkare både nationellt och internationellt. Vad ska man säga? Carleric skapade något helt världsunikt när han utvecklade VOC i mitten av 80-talet. Hur unikt vet jag att inte ens han själv insåg, i alla fall inte förrän många år senare.
Men vem vinner då Cupklassen i Edane? Helt klart är att det blir otroligt spännande att följa.
– Med hela 23 förare på startlinjen i en klass där så mångas utvecklingslinje går rakt upp i taket så inser alla att det är extremt vanskligt att plocka en vinnare. Men jag hoppas att huvudutmanarna Patrik Lundberg och Joel Norkvist ursäktar mig då jag kallt vågar påstå att Robin Bäckström kommer att ta hem VOC´s Cupklass i Edane sedan Jacob Johannesson valt att klassa upp.
Och vem vinner en episk junioruppgörelse?
Om vi kallar VOC C för instegsklass så får vi i logikens namn kalla Juniorklassen för drivhuset.
– Här blir det stentuff fajt i Edane, det kan jag lova. Dessa helt orädda unga fartfantomer som utan varken körkort eller noter kör rallybil på ett sätt som gör de flesta av oss sjuka av avund. Helt enkelt, fantastiska ungdomar.
Men vem vinner?
– Tvingar du mig att försöka rangordna dessa unga supertalanger så sätter jag Oscar Östlund på vinnarplats. Men det kan precis lika gärna bli Isak Vikman eller Marcus Persson som drar det längsta strået. Oavsett vilket så kommer vi att få se bilåka i toppklass och en rejäl fajt, det är jag helt säker på.
På lördag klockan 11.00 rullar första bilarna ut från start. Det kommer att bli en fantastisk rallydag signerad VOC Mekonomen Rally.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-07-12 12:26:14
|
|
Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
Supercupen och Upplands DM kör Wez-Mek Pokalen hos MK Tierp, 37km special fördelat på fyra sträckor under lördagen för de 70-talet tävlande.
Närmare tio för 4wd klasserna där Fredrik Grahn, Stig Andervang och Anders Lundkvist möts i R5-klassen, för de äldre bilarna Magnus Proos, Björn Jacobson oc...Publicerad: 2025-09-18 12:45:52
Dubbla race uppför Falerumsbacken i helgen - 70 bilar i lördagens tävling.
I Falerumsbacken åker Åtvidabergs MK deltävling i Östergötlands RS-DM under lördagen, backen på 1,2km körs tre gånger. Söndagen bjuder på ny tävling, då som lagtävling med samma upplägg. Närmare 70 bilar går för lördagens tävling medans det är 20 bilar som går för söndagens race - flera som då dubbl...Publicerad: 2025-09-18 11:02:18
Tunt i utökat TEAB Race hos Orust BSK.
TEAB Racet hos Orust BSK lockade dåligt, men arrangören vill köra och gör om, en lokaltävling och fyra åk istället för tre för dem som kommer till rallyts två sträckor.
Tunt med nio anmälda ännu, Heidi Ryrlén och Urban Andersson går för 4wd - till 2wd kommer Bjarne Rutgersson. Lennart Söderqvist,...Publicerad: 2025-09-18 10:11:40
Tre sträckor dubbelt, så körs Henkas Grus & Betong Rallyt 4/10.
Efter fjolårets succé för sprinttävling så har Rönne MK uppgraderat till en vanlig och större rallytävling. Namnet på tävlingen är Henkas Grus & Betong Rallyt. Den körs 4:e oktober med 3 sträckor som körs 2 gånger, 34km special. Ett samarbete med MK Ran har gjort att vi kan använda Tyckebanan som st...Publicerad: 2025-09-18 08:58:42
Fullmatad rallyhelg, 434 ekipage ute i lördagens rallyn.
Likt maj är också september fullmatad med tävlingar, en intensiv period som självklart tar på de tävlande och skapar mindre startfält under perioderna, sju tävlingar kommande helg där sex av dem går under lördagen och många slåss i samma upptagningsområde.
Trots det kastar sig 434 tävlande ut i l...Publicerad: 2025-09-18 06:01:28
Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
Final väntar i Norska Mästerskapet med Rally Hedemarken hos NMK Hamar för de knappt 60 tävlande. Åtta sträckor på nästan lika många mil, fyra kända sträckor går dubbelt, sist i loopen Rokosjøen med utmanande Engseth hoppet och de efterföljande lyften in mot mål.
Åtta bilar ut i internationella 4w...Publicerad: 2025-09-17 14:11:06
Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
Final för Svenska RallyCupen den 27:e september, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK med start & mål i Boxholm. Ikväll klockan 18:00 stänger anmälan för tävlingen, det tävlas också för Östergötlands DM, Smålands DM, Gotlands DM och Stockholms DM.
Kom ihåg några av punkterna ur reglerna infö...Publicerad: 2025-09-17 11:48:32
Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
60 års jubilerande TV-Svängen avgörs på lördag 20/9, runt om i Mellanskåne med 120 startande ekipage för Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup.
Första start kommer ske klockan 10:00 från Nya Torg i Hörby, innan sex unika specialsträckor i trakterna av Stehag/Röstånga,...Publicerad: 2025-09-17 10:42:33
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Rally Midtsjælland är fjärde deltävling i Danska mästerskapet, rallyt inleds lördag morgon med två sträckor dubbelt med service mellan varven. En längre service mitt på dagen innan tre nya sträckor går dubbelt, avslutning fram mot 18-tiden - det ger drygt 11 mil special.
Med nummer 20 av de närma...Publicerad: 2025-09-17 09:01:12
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
Lettiska Rally Cecis till helgen, åtta sträckor på 105km ska avgöras mestadels på grus. Ett 70-tal ekipage för rallyt som ingår i nationella mästerskapet och Tour European Rally. Fredag kväll går en sträcka på 14,7km dubbelt. Omstart lördag förmiddag dä totalt sex sträckor körs innan målgången vid 1...Publicerad: 2025-09-17 06:01:13
|
|
Tidigare nyheter:
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.
Listan för klassiska Safarirallyt släppt - flera Svenskar i vinterns rally.
Favoritsegrare i YRC-Sprinten.
Andervang femma i Holländska Eurol Hellendoorn Rally, nu väntar Svenskt grus.
Ogier vinner i Chile och tar VM ledning - Solberg klar WRC2 mästare.
Solberg och Edmondson mästare, körde just hem Rally Chile Bio Bio.
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Foto från South Swedish Rally, del 1.
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |