|
 VOC Sverige- och SommarSerie till Värmland och Edane. PRESSRELEASE
MK Team Westom och Rally Edane klingar klassiskt i rallysverige. Såväl SommarSerien som SverigeSerien kommer på besök innan det är dags för sommar och semesteruppehåll i klassen. Stämningen är laddad. Humöret på topp. Här på klassisk rallymark som sett så många legender födas bjuds det alltid på fantastiska rallyn.
Värmland är svenskt rallys vagga och Mecka.
– Man brukar skämtsamt säga att Värmland, rally och dansmusik hör ihop som en helig treenighet. Och hur förenklat det än må vara så ligger det faktiskt en hel del i det. Rally är stort, med stort S, i Värmland det är inget tu tal om den saken. Och Arvika säger också en hel del. Per Eklund, familjen Kristoffersson, Kenny Bräck och många fler - inget mer att tillägga säger klassansvarig Roger Fransson.
Blir högsta elitklass en ren värmländsk batalj?
Att det kommer att bli en episk fajt i högsta Elitklassen i Edane råder inga tvivel. Många skulle vilja gå till sommarvila med en färsk seger in bagaget.
– Hemmaförare och toppåkare Emil Andersson är en given segerkandidat. Men, han har haft svårt att hitta riktigt rätt i sin nya bil och har på senare tid inte riktigt varit den segermaskin som vi är vana. Kanske spökar också en rejäl avåkning just här hemma i Arvikaskogarna i fjol höstas också i det undermedvetna. Därför tror jag att det blir en fajt med Kristoffer Karlsson som varit superstabil i år, kanske är det äntligen året då Kristoffer får slippa dessa ständiga stolpe ut. Patrik Fredriksson tror jag blir huvudutmanaren till segern i högsta elitklass.
En spännande comeback.
– I spåren av det MästarMöte som komma skall i samband med årets final, och som ni kunnat läsa mer om både på nyhetsplats på vår sajt liksom på NOTIS-sidan, så kommer en ”gammal” hjälte till start redan nu. Det är segraren från 2004! Mathias Gustafsson som vill prova sina ringrostiga vingar, känna på tempo och söka känslan. Och han gör det inte ”på skoj”. Hans egna CoDriver kunde inte i helgen, då sparar inte Mathias på krutet utan plockar in VM-meriterade Jonas Andersson i högerstolen. Välkommen tillbaka Mathias. Och välkommen Jonas Andersson.
Vem slår Dennis Persson i lägre Elit?
I klassen lägre elitklass har vi haft felfritt segerlokomotiv i år, Dennis Persson.
– Dennis förefaller oslagbar i årets uppsättning av Elit B och han kör för drömserie, dvs idel räknade segrar när vi summerar säsongen därför blir Dennis väldigt svårslagen även i Edane. Skulle något kasta grus i Dennis segermaskineri så tror jag att uppklassade Jacob Johannesson ät huvudutmanare. Men sedan ska vi inte glömma Magnus Lindkvist och Oscar Jansson som också står i kö för att kliva högst upp på pallen. Sannolikheten är stor att vi andra i Elit B blir statister när dessa fyra herrar gör upp om pallplatserna.
I Cupklassen spelar jag ensam Robin Bäckström på vinnare
Till Edane har VOC Mekonomen Rally sin värmlandsvana trogen en jättestor Cupklass till start, hela 23 ekipage är anmälda, nästan hälften av alla i VOC-fältet.
– Superkul att instegsklassen i rallys instegsklass, om uttrycket tillåts, är så stort även då det vankas nationell tävling. Det visar på klassens vitalitet och lovar gott även inför framtiden. Det är också något unikt i hela rallyvärlden. Klassen fyller faktiskt 30-år i år och vi VÄXER! Och precis som alla år producerar vi fortfarande toppåkare både nationellt och internationellt. Vad ska man säga? Carleric skapade något helt världsunikt när han utvecklade VOC i mitten av 80-talet. Hur unikt vet jag att inte ens han själv insåg, i alla fall inte förrän många år senare.
Men vem vinner då Cupklassen i Edane? Helt klart är att det blir otroligt spännande att följa.
– Med hela 23 förare på startlinjen i en klass där så mångas utvecklingslinje går rakt upp i taket så inser alla att det är extremt vanskligt att plocka en vinnare. Men jag hoppas att huvudutmanarna Patrik Lundberg och Joel Norkvist ursäktar mig då jag kallt vågar påstå att Robin Bäckström kommer att ta hem VOC´s Cupklass i Edane sedan Jacob Johannesson valt att klassa upp.
Och vem vinner en episk junioruppgörelse?
Om vi kallar VOC C för instegsklass så får vi i logikens namn kalla Juniorklassen för drivhuset.
– Här blir det stentuff fajt i Edane, det kan jag lova. Dessa helt orädda unga fartfantomer som utan varken körkort eller noter kör rallybil på ett sätt som gör de flesta av oss sjuka av avund. Helt enkelt, fantastiska ungdomar.
Men vem vinner?
– Tvingar du mig att försöka rangordna dessa unga supertalanger så sätter jag Oscar Östlund på vinnarplats. Men det kan precis lika gärna bli Isak Vikman eller Marcus Persson som drar det längsta strået. Oavsett vilket så kommer vi att få se bilåka i toppklass och en rejäl fajt, det är jag helt säker på.
På lördag klockan 11.00 rullar första bilarna ut från start. Det kommer att bli en fantastisk rallydag signerad VOC Mekonomen Rally.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-07-12 12:26:14
|
|
Dennis Rådström tar paus från rallytävlandet.
Efter många framgångsrika år inom rally på både internationell och nationell nivå meddelar Dennis Rådström att han tar en paus från tävlandet på obestämd tid.
Dennis, som tävlat i VM (JWRC), EM och Svenska Mästerskapet, har under sin karriär etablerat sig som en av Sveriges mest lovande rallyföra...Publicerad: 2025-10-27 17:05:43
McRae gör rallydebut som förare, med ERC 2:an Armstrong bredvid.
Fem dagars Roger Albert Clark Rally i mitten på november med 200 historiska bilar där 56 mil special ska avverkas. Flera mindre serier och tävlingar ställer upp under tävlingen och kör delar av banan.
En av dem serierna är Mini Rally Challenge - en serie för "gamla hundkojor" där småbilarna kör t...Publicerad: 2025-10-27 08:57:48
Foto från Skilling 50.
E-Cupen tog säsongsavslutning med Skillingaryds MK som arrangör, rallyt var Skilling 50 med Brännehylte som start och mål för tävlingen. Två sträckor gick dubbelt under lördagen för de närmare 60 tävlande. Snabbast totalt var Kristian Johansson tävlandes för Borås MK med Volvo 940, segern före Danie...Publicerad: 2025-10-26 21:58:40
Andervang fyra genom Rocar-Tech Twente Rally.
Holländska Rocar-Tech Twente Rally avslutade med ss12 efter klockan 17, Stan Pex i Skoda Fabia RS Rally2 återtog ledningen och vann sju sekunder före Yannick Vrielink efter att de bytt om i täten sista sträckorna.
Tredje bil in är Kevin van Deijne som tappat 1:21 minut mot täten i sin Škoda Fabia...Publicerad: 2025-10-26 17:40:47
Bilbyte för McRae gav resultat i Cambrian Rally - Kalle stark femma totalt!
Första av de sju sträckorna i Lewis & Hunter Cambrian Rally ströks, anledningen var en avåkning i klasserna före det Brittiska mästerskapet. Besättningen var ok och brittiska finalen tog fart från ss2, avgjordes i gamla VM-trakter, basen i Llandudno.
Närmare 8 mil special dit Max McRae bytt Citro...Publicerad: 2025-10-26 09:33:53
Tobias snabbast totalt i Mälarturf-Sprinten.
Taxinge MK avslutade året med Mälarturf-Sprinten, störst för helgen med sina 89 startande varav 85 kom hela vägen till mål - en sträcka gick dubbelt. Segern totalt gick till efteranmälde Tobias Johansson / Jenny Strandberg som vässar formen i Mitsubishi Mirage - körde nu ifrån R5-bilarna där Casper ...Publicerad: 2025-10-26 07:30:50
Andervang fyra efter kvällens sex sträckor i Rocar-Tech Twente Rally.
Lördagens sträckor i Holländska Rocar-Tech Twente Rally börjar ta sitt slut för ekipagen i täten, tre sträckor dubbelt gav närmare sex mil. Ut genom ss1 öppnade Stig Andervang och Sven Hakkesteeg som trea totalt, fortsatte med tredje tid innan det blev en fjärde innan service dit de kom som trea tot...Publicerad: 2025-10-25 22:32:58
Johansson vann tätt avgörande i Skilling 50.
Skilling 50 avslutade E-Cupen, Skillingaryds MK med tävlingen där två sträckor gick dubbelt för 60 bilar- ut genom ss1 öppnade Kristian Johansson bäst där Victor Karlsson och Daniel Röjsel var närmast bakom. De tre var också i topp av ss2, men då i helt omvänd ordning, in till service delade Kristia...Publicerad: 2025-10-25 20:27:28
Frändén snabbast i Kåtmyraslaget - Karlsson bäst med 2wd.
Tre åk för Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS när Hälsingeserien tog avslut, Marcus Frändén i Nissan Sunny tog segern för den fyrhjulsdrivna klassen där endast 0,4 sekund skiljde mot Jan Wikström när enskilt snabbaste åk visas, in som trea Tony Persson.
I 2wd för A-förarna satte Hampus Karlsson bästa ...Publicerad: 2025-10-25 18:34:39
Fiesta Rally3 Trophy kommer till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Efter ett års frånvaro i Sverige återvänder M-Sports egen märkescup i ERC-serien till våren. Tredje säsongen för serien som körs med Ford Fiesta Rally3 med 106´000 euro i priser ihop med en körning i Ford Fiesta Rally2 under näst sista ERC-deltävling, JDS Machinery Rali Ceredigon.
Det finns mer p...Publicerad: 2025-10-25 11:42:36
|
| |