|
 Äntligen dags för SverigeSerie premiär, Vännäs bjuder på vintertävling av bästa snitt. PRESSRELEASE
I helgen ska äntligen 2020-års säsong i VOC Mekonomen rally få ta fart på riktigt, nästan en månad senare än normalt till följd av den osannolikt varma vintern. Men när den nu tar fart i Vännäs så blir det närmast magiska förutsättningar, SM-arrangerande klubb på SM-meriterade vintervägar där underlaget är av absolut högsta kvalitet.
Vintern har spelat många arrangörer vådliga spratt i år och en hel rad tävlingar har tvingats ställa in. Men uppe i norr har förhållandena för att bygga vinterrallyväg istället var i det närmaste helt perfekta. Vägarna har tjockt med is och den senaste veckan har dessutom snön kommit på riktigt så det kommer också att bli ordentliga plogvallar.
– Min hemmaklubb Vännäs är ett närmast stående inslag i vår SverigeSerie i år är inget undantag och det kommer att bli en kanontävling. Så här dagarna innan när detta skrivs så varnar SMHI med lätt snöfall under tävlingsdagen, inget som på något sätt kommer att påverka tävlingen, men eftersom att det i stort sett aldrig kommer någon nederbörd på SverigeSerien så får vi väl avvakta och se om det verkligen blir någon snö.
Lite färre startande än normalt.
– Tyvärr är vi lite färre startande än på en normal vintertävling. Det normalt så stora gänget från Värmland har nästan helt uteblivet. Självklart har det varit svårt, eller nästan omöjligt att förbereda sig då det inte funnits vintervägar hemmavid i hela mellersta och södra Sverige. Det är också en lång resa upp till seriens nordligaste deltävling. Men kanske finner vi den huvudsakliga förklaringen i att det är svårt att uppfordra riktig inspiration för att köra vintertävling då gräsmattorna utanför fönstret är höstgröna. Det kommer i alla händelser att bli en tuff, rättvis och utslagsgivande tävling och en riktigt spännande inledning av säsongen.
Vem ska slå klassens nya gigant Kristoffer Karlsson i högsta Elit A?
Att Elit A i VOC Mekonomen Rally är ett extremt getingbo, det vet alla.
– Efter den rakt igenom imponerande säsongen i fjol så måste Kristoffer Karlsson vara klar favorit även i Vännäs. Men jag tror att han kommer att få stenhårt motstånd från lokalt håll, då tänker jag främst på Mats Ulander som loggat segrar i Vännäs tidigare men också på norrbottningen Alexander Pettersson. I det lokala utmanargänget så hittar vi också come-backande flerfaldiga distriktsmästaren Anders Nilsson. Han sitter dessutom numera i en extremt välmeriterad bil gamla gula TCZ som rattas av Nils Fransson (numera Östgård) till massor med segrar, senast i Finland sist vi var där.
Det finns också en rad andra intressanta förare med seger- och pallplatsambitioner.
– Vi har ett gäng unga tuffa uppklassade förare som det blir intressant att följa. Dennis Persson, Oscar Jansson och Jacob Johannesson kanske räcker till för storverk redan nu.
Lika svårtippat i Elit B.
I säsongsinledningen så är Elit B precis lika svårtippat.
– Tvingar du mig att välja någon i mitt eget Elit B så säger jag Simon Erlandsson. Han vann VinterSerien i klassen i fjol och har uppvisat storform i lokala tävlingar. Men det kan lika gärna bli Magnus Lindkvist som dagen till ära kommer i helt nybyggd bil. Eller supersnabba Robin Bäckström som nu klassat upp från C, bäva månde vi övriga i lägre elitklass. Vi har också två namn från Ilsbo som vi inte sett i SverigeSerien på ett tag, Patrik Lundberg och Henrik Palm. Boende i Ilsbo så har dom ju druckit samma vatten som Patrik Flodin och bara det torde säkra farten i skogen tänker jag. Men utanpå det så har dom ju haft riktig vinter i sina trakter och har kunnat testa ordentligt.
Daniel eller Tobias i Cupklassen?
I den lite mindre cupklassen torde det i huvudsak handla om två förare.
– Ja, här borde det i rimlighetens namn vara en affär mellan mitt absolut huvudtips Daniel Jonsson och Tobias Pettersson Nordwall. Daniel kom ju in som en virvelvind under senare delen av fjolårssäsongen, hade inte riktigt stabiliteten men loggade däremellan in absoluta topptider även totalt i klassen. Tobias är en stabil förare även om vi sett lite av honom på vinterunderlag ännu så länge.
Välkommen nästa generation Banger i juniorklassen, välkommen Gabriel.
I juniorklassen så kommer tyvärr bara en förare till start i Vännäs, men det är ändå högintressant.
– Vi har bara en junior till start i årets första tävling. Men namnet är högintressant av flera olika skäl. Efternamnet Banger förpliktigar, en av klassens Stora-Profiler-Genom-Tiderna är pappa Anders, ni vet ”håll-fullt-över-krön-det-kan-vara-rakt-Banger” som förvisso gjort sig känd för flera vådliga krascher men som också är en otroligt kompetent rallyförare och som ju faktisk vann SverigeSeriens högsta elitklass 2009. Dessutom finns rallyblodet också ytterligare en generation upp, farfar heter Benny Persson och är också välmeriterad rallyåkare.
Yngst av alla någonsin!
– En riktig sinkadus är att Gabriel garanterat är den yngsta rallyförare som någonsin startat i ett svenskt rally, det vet jag tvärsäkert. Man kan ju tävla i ungdomsrally från och med att man fyller 16 år och minsann det gör Gabriel på lördag, han gör alltså tävlingsdebut på sin födelsedag något som alltså är oslagbart. Grattis Gabriel från klassansvariga som sedan länge räknar dig som en av ”våra killar” även privat det vet du. Och hjärtligt välkommen i klassen. Rykten föregår dig och skvallrar också om att du redan nu är riktigt snabb.
På lördag klockan 12.00 så går första bil ut från HQ mitt i Vännäs. Senare på eftermiddagen kan vi byta spekulation mot faktisk kunskap. Välkommen till en ny säsong i VOC Mekonomen Rally, den trettioförsta i ordningen.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-01-31 16:48:39
|
|
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.
Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...Publicerad: 2025-10-23 11:14:30
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Hälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.
Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...Publicerad: 2025-10-23 09:01:10
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
M-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.
En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...Publicerad: 2025-10-23 05:57:06
Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
Svenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.
Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...Publicerad: 2025-10-22 18:31:41
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...Publicerad: 2025-10-22 08:55:19
Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
Svenska Sprintserien körs på banor med rally och rallycrossbilar, serien släppte i släppte i helgen kalendern för 2026 års serie. Det blir som tidigare sex tävlingshelger med en deltävling per dag - totalt 12 deltävlingar.
Konceptet med tre åk på tid, först ett träningsåk följt av två i tävling...Publicerad: 2025-10-22 05:53:33
|
| |