|
 Robert Andersson tillbaka i SM, Jag släpper ingenting. PRESSRELEASE
Förra året blev Robert Andersson från Eskilstuna Svensk Mästare i klassen Otrimmat 2WD efter en hård kamp hela året med juniorer som Pontus Lönnström och Albin Nordh. Till årets säsong såldes den Peugeot 208 R2 som Robert och Carl-Gustaf Karlsson vann guldet med, och det såg inte ut som om regerande mästarna skulle fortsätta i SM under 2020. Men under våren inhandlades en Opel Astra för klassen Trimmat 2WD, och efter seger i sommarens Slottssprint i Katrineholm skickades en anmälan till EC Snapphanerallyt in.
– Det var inte tanken att åka SM i år när vi köpte bilen. Utan vi skulle göra ordning den inför 2021. Men sen gick det så bra i Slottssprinten så vi bestämde oss för att köra i alla fall. Det är en gammal Grupp H-bil som vi inte hunnit göra ordning helt och hållet än, så vi får ta det som det kommer, säger Robert.
Trots seger i första tävlingen med bilen i Katrineholm så känner Robert att han inte riktigt hittat hem i sin nya bil.
– Det är svårare att köra en motorstarkare bil som denna. Man får lägga om körstilen lite och tänka till och ta det försiktigt i trängre långsamma partier. Eftersom motorn är så stark är det svårt att hitta fästet när det går långsamt. Men överlag går det åka mycket hårdare med denna bilen. Det tar nog ett litet tag innan vi nyttjar den till fullo.
Klassen som Robert och Carl-Gustaf "Kapten" tävlar i, Trimmat 2WD, mönstrar ett fält på nästan 50 bilar med riktigt starka förare och kartläsare. Men Robert har höga målsättningar i SM-comebacken.
– Vi åker rally för att vinna, så är det. Men för att göra det krävs det mer förberedelser. Vi har inte ens tvättat av bilen sen Slottssprinten för en månad sedan, fortsätter Robert.
– På pappret känns det som motståndet i denna klassen är tuffare än det vi mötte förra året. Det blir nog dagsformen som avgör. Får vi samma känsla som i Slottssprinten kommer vi åka förfullt, jag släpper ingenting. Vi vill försöka hänga på Patrik Flodin i toppen.
Även om 2021 är målet för Robert och "Kapten" så hoppas man kunna fortsätta i SM under hösten.
– Går det bra kommer vi göra allt vi kan får att åka vidare. Men det är en gammal bil och mycket kan hända. Men går bilen som den ska försöker vi åka resten av SM i höst, avslutar Robert.
Robert kommer även ta poäng för Team Märkesdemo i Teammästerskapet där han hoppar in istället för Niklas Hägg.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-08-10 18:50:55
|
|
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen.
Snart smäller det - Heat Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer avgörs under lördagen med sju specialsträckor för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Nedre Norras, Stockholms och Södermanland / Västmanlands DM-serier.
Redan under onsdagen började karta & program ...Publicerad: 2025-09-04 10:53:56
Svenska Sprintserien avslutar i Hällefors, två race i helgen.
Svenska Sprintserien tar avslut med sjätte tävlingshelgen för året, Hällefors MK arrangerar i helgen en deltävling per dag. 63 av de totalt 103 anmälda går i fyra rallyklasser.
Störst är Standard med 30 bilar, bland de med A-licens Mats Palmkvist, Bjarne Sools och Roger Andersson. För B-förare Ke...Publicerad: 2025-09-04 09:02:26
|
| |