|
 Längberg Motorsport summerar Supercupen i Lima. PRESSRELEASE
Vi började färden mot Lindvallen i Sälenfjällen på torsdagen, men redan efter några mil får vi punktering på släpet, då klockan börjat springa iväg hade vi tur att Roynes Däck & Reparationsservice kunde rycka ut med ett nytt däck till oss, så vi kunde fortsätta resan till Lima.
På fredagen åkte vi lite skidor med vår partner Jockes Alpinservice. Efter en god lunch åkte vi till Lima för att köra test på vägar som Sune Richardsson fixat. Vi träffade där Daniel Carlsson som hjälpte oss med stötdämparinställningar och han körde bilen några vändor med Jocke i högerstolen. Bilen blev perfekt och Jocke fick lära sig hur man gör för att åka lite fortare på vintern. Det blev 6 mil test innan vi åkte och besiktade bilen inför tävlingen, inga bekymmer, vidare till Håkan Algotssons garage, för att gå igenom hela bilen inför morgondagen. Vi var tillbaks i stugan 19.30 för lite mat och en god natts sömn.
Lördagen började med att Jocke hade feber och var inte helt på topp, men bara vi kom i bilen vart det bättre, dags för start.
SS1 29 km. Började med snabb väg, sedan gick det över till mera krokigt, men fästet skiftade väldigt mycket i svängarna, så det var lite svårkört. Tyvärr så snurrar vi i ett vägskäl, när det hugger tag i en snövall, så vi får backa och tappar ca.10-15 sekunder. Vi fick 24:e tid, Nu får vi öka tempot på nästa.
SS2 11 km. Nu fick vi bättre flyt i körningen och det Daniel lärde Jocke igår börjar fungera bra. Nu var vi 18:e på denna sträcka. Till service och på med nya framdäck.
SS3 39 km. Nu var det attack från start, vi mer eller mindre flög fram och vi litade på att det fanns fäste. Vi var inte emot en enda snövall och fick 7:e tid på sträckan. Publiken som stod på sträckan, var imponerade av Jockes körning och den fina väghållningen på bilen.
Servicen flöt på bra och vi fotsätter mot SS4, men när vi är på väg dit så blir vi bromslösa fram! Vi får vända tillbaks till servicen och fylla på bromsolja och lufta, vi hittade inget läckage, men nu fungerar det! Vi får tyvärr tidstillägg på 150 sekunder.
SS4 15 km. Nu är det inte lätt att ladda om när vi fått tidstillägget, men bra attack tills vi förlorar 5 sek i sista chikanen, där vi fastnar. Men sedan fungerar det bra, vi får en 11:e tid på sträckan.
SS5 9km. Det funkar bra, men känns lite avslaget. Vi får en 8:e tid här.
Det blir en 20:e plats, men körmässigt har vi 11:e tid.
Vi är mycket nöjda med att Jocke har hittat rätt körteknik på vintern också, vi har i vinter åkt 22 mil på test och 18 mil på tävling.
Nu är ser vi fram mot grussäsongen!
» Pressrelease från Längberg Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2008-03-09 21:30
|
|
Calle tar tredje raka Junior ERC segern - Grahn fyra i ERC3 - Mille 15:e totalt i Rally di Roma Capitale.
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen har inte satt ett hjul fel, tog kommandot från fredagens start med ss2 och haft ledningen. Kämpat med Sergi jnr Perez i inledningen och stressat Spanjoren som försökt hänga med, en dikesvisit redan under fredagen klarade Spanjoren. Idag, på söndagens tremilasträcka ...Publicerad: 2025-07-06 17:24
Carlberg leder stort i Junior ERC - tre sträckor kvar av Rally di Roma Capitale.
Förmiddagens tre sträckor i Rally di Roma Capitale avverkade, i junior ERC kampen tog dagen en vändning på den tre mil långa mittensträckan. Calle Carlberg och Jörgen Eriksen drog ifrån Spanjoren Sergi jnr Perez med 1,3 sekund innan de gick mot den över tre mil långa Canterano - Subiaco.
Tre t...Publicerad: 2025-07-06 11:41
PG, Kristoffersson, Ward, Bermingrud och Levin - stjärnspäckat i Hästkraftshelgens rallysprint.
- Fem dagar kvar till the big battle, säger Anders Fredriksson, entusiastisk tävlingsledare för Hästkraftshelgens rallysprint.
Johan Kristoffersson är tillbaka för att jaga segern, han kommer i en bil som flera kommer att höja på ögonbrynen för, menar Fredriksson. Teamkamraten i KMS-teamet...Publicerad: 2025-07-06 11:15
Crugnola leder Rally di Roma Capitale - Calle i JEM topp, Grahn femma i ERC3.
Rally di Roma Capitale avslutar första etappen, tre sträckor dubbelt under dagen där Italienarna håller till i topp. Leder rallyt gör Andrea Crugnola med Citroën C3 Rally2, han leder 3,3 sekunder före Giandomenico Basso. Trean, Polacken Mikolaj Marczyk spräcker Italienska dominansen med fem sekunder...Publicerad: 2025-07-05 18:06
Tänak tar hem Louna-Eesti Ralli, ny andraplats för Arvid och David.
Louna Eesti Ralli fortsatte med sex typiska rallysträckor vilket innebär högt tempo - en av dagens sträckor kröp snittet ned under 120km/h. Ott Tänak i en klass för sig, ende med Rally1 bil då han testade inför sitt WRC rally på hemmaplan om ett par veckor.
Tänak 4:28 minut före Kaspar Kasari i F...Publicerad: 2025-07-05 16:40
Inför service i Rally di Roma Capitale - Carlberg toppar Junior ERC, Grahn sexa och Mille 22:a.
Första halvan av lördagens etapp i Rally di Roma Capitale avverkad, tre sträckor på 6, 35 respektive 13km körda, tre sträcksegrar i Junior ERC klassen för Calle Carlberg och Jörgen Eriksen.
Svensk ledning i JERC.
Svenska besättningen hos Opel Motorsport hittade snabbt formen på asfalt och...Publicerad: 2025-07-05 13:42
Så gick det i Eckerö Linjen Sprint.
Tre åk i snabb följd på den 3,7km långa sträckan för Eckerö Linjen Sprint hos Ålands MK under lördagen för de 27 tävlande. Enskilt bästa åk utav de tre utgjorde resultatlistan.
Sex finska åkare överst i totallistan med Samuli Vuorisalo i Skoda Fabia överst, 4,6 sekund före Marko Paasonen i Toyota...Publicerad: 2025-07-05 13:27
Nästa småbil, i veckan presenterades Alpine A290 Rallye.
Presentationen av nya bilar för de minsta internationella rallyklasserna duggar tätt, först Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 och nu Alpine A290 Rallye - men ingen av dem väntas ses på de Svenska grusvägarna men istället populära i Sydeuropa.
Den nya lilla Alpinen är helelektrisk i likhet med Opels...Publicerad: 2025-07-05 09:46
Nya Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 redo för rallystart i höst.
Först Lancia Ypsilon HF Rally4 och nu Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 - i veckan presenterade Lancia sitt nya tillskott till rallyvägarna, det handlar om den allra enklaste bilen utefter internationella förbundets reglemente. Rally6 handlar om den allra billigaste instegsklassen, anpassade för att j...Publicerad: 2025-07-05 09:15
Följ lördagen i Eckerölinjen Sprinten, Rally di Roma Capitale och Louna-Eesti Rally.
Följ lördagens rallyn med Svenska intressen, på Åland går Eckerölinjen Sprinten där Ålands MK arrangerar, en sträcka som körs tre gånger under dagen för de knappt 30 startande.
Rally di Roma Capitale med Mille Johansson / Johan Grönvall i Rally2 klassen - för Junior ERC Calle Carlberg / Jörgen Er...Publicerad: 2025-07-04 21:22
|
| |