|
  Dennis Rådström redo för VM-comeback i Kroatien. PRESSRELEASE
Imorgon fredag startar Kroatiens VM-rally. På plats finns Dennis Rådström och kartläsare Johan Johansson i den tvåhjulsdrivna klassen för IKsport Racing i en Ford Fiesta Rally4. Det är Dennis och Johans första tävling tillbaka i VM efter senaste framträdandet i Svenska Rallyt förra året, som de vann i tvåhjulsdrivna klassen. Medan deras huvudmål för säsongen, SM i Sverige i högsta klassen, inte startar förrän senare i år kör de VM-tävlingen för att få viktiga mil bakom ratten, och visa upp sig i VM-sammanhang.
Under torsdagen har sista fullfartstestet, shakedown, inför tävlingen körts. Dennis och Johan var näst snabbast i klassen, och känner sig redo inför rallyt.
– Vi har gjort två vändor på shakedown och bilen känns riktigt bra. Det är verkligen superkul att komma ut på sträckorna igen och få köra VM. Det var även lite publik ute i skogen, vilket gör det extra kul, säger Dennis.
Kroatiens VM-rallyt, som körs på asfalt, är också den första tävlingen i Junior-VM. I JWRC kör de tävlande i likadana Ford Fiesta Rally4 som Dennis och Johan, vilket innebär ett tufft motstånd i kampen om att bli bästa tvåhjulsdrivna bil. Men trots tufft motstånd hoppas Dennis att han och Johans fart ska räcka till för att vara snabbaste tvåhjulsdrivna bil.
– Allt känns superbra och vi är redo för rallyt. Vi får se vad vädret blir till starten imorgon, det är väldigt krävande sträckor här i Kroatien. Men vi ska ge allt vi har så får vi se hur långt det räcker.
Tävlingen avgörs med 20 sträckor, och tävlingen startar imorgon fredag. Tävlingen utgår från Zagreb och rallyt körs enbart på asfalt. Dennis och Johan har tidigare säsonger tävlat i Junior-WRC, men kör denna gång inte om poäng i JWRC. De tävlar dock i samma bilklass som Junior-VM för tvåhjulsdrivna bilar, som kallas RC4
» Pressrelease från Rådström Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-04-22 18:58:20
|
|
Armstrong ERC-vinnare i Wales - dubbelt M-Sport i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Under seneftermiddagen avslutades helgens ERC-deltävling JDS Machinery Rali Ceredigion, efter 12 sträckor stod Irländaren Jon Armstrong överst. Jon har trivts bra på asfaltvägarna i Wales, han tog över ledningen direkt lördag morgon och fortsatt i topp.
En dubbel för M-Sport då Estländaren, fjolå...Publicerad: 2025-09-07 19:49:52
Rydholms snabbast i Dalslandssprinten.
Snabba sprintvägar bjöd Bengtsfors på när SSRC intog Dalsland och fjärde deltävlingen för året. Två sträckor skulle gå två gånger och det var som tävlingsledaren Simon berättade innan tävling, ”det är en Norgekänsla”. 81 kom till start, 11 fler än förra årets deltävling i SSRC.
Totalsnabbast på s...Publicerad: 2025-09-07 18:24:05
Foto från HEAT / Rally Bergslagen.
Under lördagen stod HEAT / Rally Bergslagen för helgens största rally, ett stort startfält som skulle avverka över sju mil special på lika många sträckor. Det tävlades om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras, Stockholms, Södermanland / Västmanlands DM-serie ihop 1300 Rallycup där Kolsva MS, Fa...Publicerad: 2025-09-07 15:10:59
Nydén snabbast totalt i Heat Rally Bergslagen, fjärde deltävlingen i Svenska RallyCupen.
Vid centralt belägna Folkets Hus i Ludvika tog HEAT / Rally Bergslagen start under lördagen, bakom tävlingen stod Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som plockat fram 7 specialsträckor på över sju mil på en resa genom klassiska och nya rallyvägar.
Kim Nydén / Jonas Sandin var i diket och punktera...Publicerad: 2025-09-07 12:38:36
Dinkel snabbast totalt i Rally Kumrovec - Arvid avslutade med topptider.
Kroatiska Motul Rally Kumrovec fick dubbelt tyskt i topp efter rallyts åtta sträckor, Dominik Dinkel med Ford Fiesta Rally2 vann rallyt 27 sekunder före Hermann jun Gabner i Renault Clio Rally3. In som trea gick Antal Kovacs med Hyundai i20 N Rally2.
Till start Arvid Carlsson och David Arhusiande...Publicerad: 2025-09-07 10:56:12
Rydholm snabbast genom Dalslandssprinten. Dalslandssprinten med två sträckor dubbelt, i topp på sträckorna var Joakim Rydholm före Mattias Olsson på samtliga fyra åk över dagen - totalt 18,4 sekunder mellan dem vid dagens slut. Trea i klassen Tobias Pettersson. Rallyt ingående i Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup med Bengtsf...Publicerad: 2025-09-07 10:01:33
Många vinnare i onotad Klappjakt.
Tre sträckor med Bilsport Rally Cup, Rallyklassiker och Östergötlands DM när Ydre MK arrangerade Klappjakten. Johan Axelsson körde hem ännu en seger, totalt och i klass, när han vann östgötatävlingen.
Axelsson var dock tvåa från start, före på de två första sträckorna var SMK Valdemarsviks Johan...Publicerad: 2025-09-07 09:27:02
Tom Kristensson anmäld till jubilerande TV-Svängen i R5:a.
Tom kommer att tillsammans med klubbkamraten i SMK Hörby, internationellt meriterade co-drivern Julia Thulin, att köra hemmaklubbens traditionella tävling TV-Svängen, Tävlingen jubilerar i år jubilerar i år då den körs för 60:e gången, den 20 september.
Paret kommer att köra i högsta klassen med ...Publicerad: 2025-09-07 08:04:45
Larsen vann Rally Larvik - Grahn totaltvåa i Fiesta Rally3.
Isak Reiersen och Stefan Gustafsson inledde snabbast i Rally Larvik, deltävling i Norska mästerskapet på asfalt. Svensken på den Norska asfalten var en bra kombination, de straffade direkt Frank Tore Larsen med 2,2 sekund och Eyvind Bynildsen med 2,8 sekunder. Fjärde snabbast var Adam Grahn och Chri...Publicerad: 2025-09-07 07:04:57
Nydén åkte hem Heat Rally Bergslagen - många nöjda vinnare i långt rally.
HEAT / Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer, ett lyckat rally om 72km på sju uppskattade sträckor där Godkärra och Bockhammar var två av namnen. Tävlande för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup på p...Publicerad: 2025-09-07 00:12:04
|
| |