|
  Gruspremiär i VM för Kristensson i Rally de Portugal. PRESSRELEASE
Efter en månads uppehåll sen förra tävlingen är det tid för nästa VM-tävling för Tom Kristensson och David Arhusiander i sin Ford Fiesta Fiesta Mk II för M-Sport i WRC2-klassen. Tävlingen är Vodafone Rally de Portugal, som har sin utgångspunkt från Porto i norra Portugal.
Från fredag morgon till söndag eftermiddag skall man avverka 20 specialsträckor på totalt 33,7 mil, varav de flesta körs två gånger.
Underlaget är grus och tävlingen är en ny bekantskap för Tom, den ingick inte i JWRC de två åren som Tom körde i det mästerskapet. Sträckorna är både tekniska och tidvis snabba, och populära bland förarna, trots att stora delar är lös sand och kan vara ganska uppkörda vid andra rundan. Den mest berömda sträckan Fafe, som körs som Power Stage sista sträckan på söndag. Den kördes första gången 1973 och har ett spektakulärt hopp strax före mål.
Första tävlingen i Kroatien gick ju inte som Tom och David hoppats på då man fick bryta efter en avåkning, men nu är bilen återställd och de är redo för nya tag, eller som Tom säger:
– Kroatien var ett stort äventyr och mycket nytt för oss att ta in, men jag är mycket nöjd och glad över vad vi presterade på de sträckor vi körde. Det kändes verkligen bra, och det är ren njutning att jobba med ett så professionellt team, allt runt omkring var fantastiskt, och det känns mycket bra att vara tillbaka igen.
– Nu vill jag passera mållinjen på den sista sträckan, det skulle betyda allt för mej. Jag kommer inte att tänka på tiderna, utan fokusera på att hitta ett bra och snabbt tempo, som vi känner oss bekväma med, och att skaffa mer erfarenhet. Jag var i en dröm i Kroatien fram till avåkningen, då blev det en mardröm, och nu vill jag komma in i drömmen igen, säger Tom.
WRC2 har 12 anmälda, nästan dubbelt så många som i Kroatien.
Dock kommer inte klassledaren Andreas Mikkelsen till start då han drabbats av Covid 19. Flera starka namn med WRC-erfarenhet har tillkommit, bl.a. Esapekka Lappi, Eric Camilli, Ole Christian Veiby, Martin Prokop och inte minst Toms landsman Oliver Solberg som gör sin första tävling i WRC2 för året. Dessutom finns segraren från Kroatien Mads Östberg och Toms teamkamrat i M-Sport Teemu Suninen med. Man kan lugnt säga att det är ett oerhört tufft motstånd som Tom och David har att tampas med.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2021-05-19 19:32:18
|
|
Armstrong ERC-vinnare i Wales - dubbelt M-Sport i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Under seneftermiddagen avslutades helgens ERC-deltävling JDS Machinery Rali Ceredigion, efter 12 sträckor stod Irländaren Jon Armstrong överst. Jon har trivts bra på asfaltvägarna i Wales, han tog över ledningen direkt lördag morgon och fortsatt i topp.
En dubbel för M-Sport då Estländaren, fjolå...Publicerad: 2025-09-07 19:49:52
Rydholms snabbast i Dalslandssprinten.
Snabba sprintvägar bjöd Bengtsfors på när SSRC intog Dalsland och fjärde deltävlingen för året. Två sträckor skulle gå två gånger och det var som tävlingsledaren Simon berättade innan tävling, ”det är en Norgekänsla”. 81 kom till start, 11 fler än förra årets deltävling i SSRC.
Totalsnabbast på s...Publicerad: 2025-09-07 18:24:05
Foto från HEAT / Rally Bergslagen.
Under lördagen stod HEAT / Rally Bergslagen för helgens största rally, ett stort startfält som skulle avverka över sju mil special på lika många sträckor. Det tävlades om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras, Stockholms, Södermanland / Västmanlands DM-serie ihop 1300 Rallycup där Kolsva MS, Fa...Publicerad: 2025-09-07 15:10:59
Nydén snabbast totalt i Heat Rally Bergslagen, fjärde deltävlingen i Svenska RallyCupen.
Vid centralt belägna Folkets Hus i Ludvika tog HEAT / Rally Bergslagen start under lördagen, bakom tävlingen stod Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som plockat fram 7 specialsträckor på över sju mil på en resa genom klassiska och nya rallyvägar.
Kim Nydén / Jonas Sandin var i diket och punktera...Publicerad: 2025-09-07 12:38:36
Dinkel snabbast totalt i Rally Kumrovec - Arvid avslutade med topptider.
Kroatiska Motul Rally Kumrovec fick dubbelt tyskt i topp efter rallyts åtta sträckor, Dominik Dinkel med Ford Fiesta Rally2 vann rallyt 27 sekunder före Hermann jun Gabner i Renault Clio Rally3. In som trea gick Antal Kovacs med Hyundai i20 N Rally2.
Till start Arvid Carlsson och David Arhusiande...Publicerad: 2025-09-07 10:56:12
Rydholm snabbast genom Dalslandssprinten. Dalslandssprinten med två sträckor dubbelt, i topp på sträckorna var Joakim Rydholm före Mattias Olsson på samtliga fyra åk över dagen - totalt 18,4 sekunder mellan dem vid dagens slut. Trea i klassen Tobias Pettersson. Rallyt ingående i Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup med Bengtsf...Publicerad: 2025-09-07 10:01:33
Många vinnare i onotad Klappjakt.
Tre sträckor med Bilsport Rally Cup, Rallyklassiker och Östergötlands DM när Ydre MK arrangerade Klappjakten. Johan Axelsson körde hem ännu en seger, totalt och i klass, när han vann östgötatävlingen.
Axelsson var dock tvåa från start, före på de två första sträckorna var SMK Valdemarsviks Johan...Publicerad: 2025-09-07 09:27:02
Tom Kristensson anmäld till jubilerande TV-Svängen i R5:a.
Tom kommer att tillsammans med klubbkamraten i SMK Hörby, internationellt meriterade co-drivern Julia Thulin, att köra hemmaklubbens traditionella tävling TV-Svängen, Tävlingen jubilerar i år jubilerar i år då den körs för 60:e gången, den 20 september.
Paret kommer att köra i högsta klassen med ...Publicerad: 2025-09-07 08:04:45
Larsen vann Rally Larvik - Grahn totaltvåa i Fiesta Rally3.
Isak Reiersen och Stefan Gustafsson inledde snabbast i Rally Larvik, deltävling i Norska mästerskapet på asfalt. Svensken på den Norska asfalten var en bra kombination, de straffade direkt Frank Tore Larsen med 2,2 sekund och Eyvind Bynildsen med 2,8 sekunder. Fjärde snabbast var Adam Grahn och Chri...Publicerad: 2025-09-07 07:04:57
Nydén åkte hem Heat Rally Bergslagen - många nöjda vinnare i långt rally.
HEAT / Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer, ett lyckat rally om 72km på sju uppskattade sträckor där Godkärra och Bockhammar var två av namnen. Tävlande för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup på p...Publicerad: 2025-09-07 00:12:04
|
| |