|
 Det blir snabbt och utmanande när SverigeSerien styr kosan till Kil tillsammans med SM. PRESSRELEASE
Kil och Rally Killingen är nästa anhalt för årets SverigeSerie i VOC Mekonomen Rally. Röster som känner omgivningarna väl och som har haft möjlighet att syna sträckorna talar om att Kils nya organisation med Mikael Gustafsson i centrum har gjort ett fantastiskt arbete med vägarna. Det talas om vägar av Finlandskaraktär och vägar som har allt. Det kommer att bli ett snabbt och utmanade rally.
Kil är nästa stopp för årets SverigeSerie. Rally Killingen har sedan länge en närmast abonnerad plats i VOC Mekonomen Rallys nationella serie men i år är det lite annorlunda då tävlingen körs tillsammans med SM.
– Det blir helt enkelt extra pådrag, extra allt är ju ett klassikt uttryck, säger klassansvarig Roger Fransson. Lite besviken är jag på antalet anmälda VOC ekipage, totalt bara 34 stycken. I ett så fint rally så borde vi vara betydligt fler. Förvisso tvingas vi köra Kil utan våra juniorer eftersom att rallyt går tillsammans med SM som inte tillåter juniorer, men det kan bara till viss del förklara det relativt svaga startfältet.
En extra krydda för VOC eliten blir att på samma sträckor kunna jämföra sig rakt av mot landets GrF elit som med sitt RM kör tillsammans med SM-fältet.
– Det blir verkligen spännande att se hur väl vi står oss som klass. Jag måste understryka att vi egentligen inte ska jämför då vi inte alls kör tävlingen på lika villkor. GrF rekognoserar sträckorna och kan göra egna tillägg och värderingar i noterna, en jättestor fördel. Vi kör som vanligt i SverigeSerien helt på arrangörsnot rakt av utan att reka. Detta för att som sig bör i en instegsklass hålla nere kostnader och inte kräva en extra dags ledigt från jobbet och en extra övernattning för teamet som det blir om man ska reka. Sedan har ju homologerade GrF ett betydligt friare reglemente också som framförallt öppnar för lättare bilar, och vikt är ju en tävlingsbils värsta fiende. Trots detta sticker jag ut hakan och vågar tro att våra toppförare även med dessa handikapp kommer att stå sig mycket väl i konkurrensen.
Som klassanvarig brukar du i dessa inför reportage också våga tippa, hur går det då i tävlingen?
– Ja, jag brukar tippa och jag sticker ut hakan igen och säger att jag dessutom brukar ha bra utfall på mina tips. I högsta Elitklass så tror jag att en grymt revanschsugen Kristoffer Karlsson efter avåkningen senast blir svårslagen. Men Emil Andersson som vann i Flen och därför är toppseedad kommer att göra allt för att plocka en andra raka seger. Patrik Fredriksson är ytterligare en som trivs på snabba vägar och som inte kommer att lägga ens ett dasspapper under gaspedalen. Det kommer att blir fajt hela vägen, och det kommer att bli väldigt spännande att följa.
– I Elit B drog jag ett oväntat kort innan Flen … och fick rätt. Därför tror jag återigen att det blir på Robin Bäckström som drar det längsta strået. Magnus Lindkvist tror jag blir hans tuffaste utmanare följt av Magnus Westman som med sitt stora, goa leende lyckades bärga andraplatsen i Violenrallyt.
– I Cupklassen tror jag också att det blir en rejäl batalj. Jonas Karlsson visade vinnartakter i början av Violenrallyt och jag tipsade alla om att lägga hans namn på minnet. Jag tror han blir en segeraspirant redan nu i Kil. Men just i Kil har också vinnaren från Flen, Daniel Jonsson redan tidigare med eftertryck visat vilken fantastisk rallyförare han är så vem av dessa som drar längsta strået vågar jag inte sia om. I ämnet ska jag också säga att det finns några namn som jag inte har så bra koll på i startfältet, så det kan visa sig att jag tippat helt fel.
Välkomna till en fantastisk rallydag i Kil.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-08-13 20:18:51
|
|
Nydén åkte hem Heat Rally Bergslagen - många nöjda vinnare i långt rally.
HEAT / Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer, ett lyckat rally om 72km på sju uppskattade sträckor där Godkärra och Bockhammar var två av namnen. Tävlande för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup på p...Publicerad: 2025-09-07 00:12:04
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen.
Snart smäller det - Heat Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer avgörs under lördagen med sju specialsträckor för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Nedre Norras, Stockholms och Södermanland / Västmanlands DM-serier.
Redan under onsdagen började karta & program ...Publicerad: 2025-09-04 10:53:56
|
| |