NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Calle Carlberg Motorsport.
© Calle Carlberg Motorsport.
Fjolårets Svenske mästare Calle Carlberg redo för Opel E-Rally Cup.

© Calle Carlberg Motorsport.
© Calle Carlberg Motorsport.
Calle har testat sin nya rallybil, en eldriven Opel Corsa.

© Calle Carlberg Motorsport.
© Calle Carlberg Motorsport.
På plats i garaget hos Schmack Motorsport fick Calle en första titt på bilen.
Svenske mästaren Calle Carlberg tar steget till eldrivna Opel E-Rally Cup.
PRESSRELEASE

21-årige Calle Carlberg kommer nu tillsammans med Torbjörn Carlberg i högerstolen satsa på Opel E-Rally Cup 2022. Detta är världens första elektriska rallycup och ett perfekt tillfälle för unge Carlberg att ta sitt första steg ut i Europa. Carlberg har nu skrivit kontrakt med Tyska Schmack Motorsport.

Med 7 tävlingar i 4 länder, Tyskland, Frankrike, Österrike och Nederländerna, kommer familjeteamet anta denna svåra utmaning.

- Allt är nytt, utomlands, asfalt och elbilar. Det blir en jätteutmaning att lära sig allt på så kort tid, men jag ser verkligen fram mot allt! Vi var för några veckor sedan nere och träffade teamet. Där fick jag provköra bilen. Riktigt häftig, säger Calle.

Serien körs med identiska Opel Corsa-E som är fabriksbygd av Opel Motorsport. Det finns prispengar vid varje delseger och ett slutgiltigt totalpris i cupen på 150.000kr + en fabrikssits i Opel Motorsport 2023. Något som Carlberg siktar på.
- Vi ställer inte upp i cupen för att komma tvåa. Alltså är det vinst som gäller! Däremot vet jag hur tufft detta kommer bli då jag saknar både erfarenhet utomlands och på asfalt. Dessutom är det riktiga asfaltspecialister vi har som konkurrenter, men som Gunde Svan en gång sa.. Ingenting är omöjligt, kommenterar en taggad Carlberg.

Första tävlingen är Rally Sulingen 6:e Maj men redan en vecka innan kör teamet test.
Cupen består av 16 bilar som under året kommer tampas om segrarna. Bilarna är helt eldrivna och laddas på service direkt från elnätet. Alltså försöker man göra allt så miljövänligt det går. Detta var det som intresserade Carlberg
- Jag lyckades vinna SM-guld, men såg ingen väg framåt. Att skrapa ihop budget på miljontals kronor är inte lätt. Den geopolitiska situationen gör det heller inte lättare med krig i Europa, höga bränslepriser och en pandemi. Därför blev jag intresserad när jag hörde om Opel E-Rally Cup. Många kan tycka det är tråkigt med eldrift, vilket jag förstår. Men för mig handlar det om att kunna fortsätta min karriär. Det är inom hållbar motorsport företagen är intresserade och pengarna finns. Vi går mot ett grönare samhälle och då gäller det att haka på eller försvinna. Vi är ännu inte klara med budget utan kämpar varje dag. Troligtvis kommer vi även behöva fortsätta denna kamp hela året, men vi ger oss inte.

Jag väljer istället att se det fräna i allt detta. Vi har för första gången skrivit kontrakt med ett team och ska nu ut i Europa och tävla! Hur galet häftigt är inte det? Bilen är som en gokart att köra och väldigt välbyggd. Liknande en Rally 4-bil. Nu jäklar kör vi!


» Pressrelease från Calle Carlberg.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Lill-Jumbon:[Resultat]
Skänningeknixen:[Resultat]
Svenska Sprintserien 2:[Resultat]
BDS-Sprinten:[Resultat]
Hässleholms GP:[Resultat]

Publicerad: 2022-04-01 17:00






Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult.
© emotorsport.sePå lördag är det dags för säsongens första grustävling i Rally SM när anrika Silverratten avgörs med Älmhult som start- och målplats. För Drive VXO Motorsport innebär det en efterlängtad "hemmatävling" – och teamet kommer till start med tre bilar nominerade som poängplockare i Teammästerskapet.

J...

Publicerad: 2025-05-01 05:32


Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
© emotorsport.sePå lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.

Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...

Publicerad: 2025-04-30 19:57


Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...

Publicerad: 2025-04-30 15:37


Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.

Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...

Publicerad: 2025-04-30 15:33


Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
© JembaNu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...

Publicerad: 2025-04-30 13:43


Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
© emotorsport.seFredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.

I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...

Publicerad: 2025-04-30 13:36


Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
© emotorsport.seFörsta maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.

Fyrhjulsd...

Publicerad: 2025-04-29 19:48


Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
© GK Door Team Sweden.Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.

Efter en...

Publicerad: 2025-04-28 22:36


90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
© emotorsport.seEn klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...

Publicerad: 2025-04-28 22:13


Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
© Toyota Gazoo Racing.WRC-serien går mot varmare breddgrader, då folierar Toyota Gazoo Racing om sina bilar för att minska värmen i bilarna. Det svarta blir nu silver inför sommarens varma rallyn.

Tävlingar i Portugal, Italien och Grekland brukar bli krävande för besättningarna, stekande sol ger höga temperaturer både...

Publicerad: 2025-04-28 22:06


Tidigare nyheter:
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Flodin trivs på småländska vägar, ser fram mot gruspremiären.
Solberg hittade farten på spanska asfalten.
Dags för Lill Jumbon, torsdagsrally för Mega Rally Cup.
Vilda vägar i Ryd - SSM summerar helgens rally.
WRC tabellerna efter Toyotas dominans på Kanarieöarna.
Latvala vann Historic Vltava Rallye, växellådsras för Tobias som fyra totalt.
Fyrklöverns Sprintcup inledde med söndagens BDS-Race.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Skogsavverkning vid sträckan, Morgongåvasvängen ställs in.
Grahn tog hem Hässleholms GP i Rally2-debuten.
Rovanperä ny VM tvåa efter segern i Rally Islas Canarias.
Pettersson snabbast genom Skänningeknixen.
Nattsson snabbast i Svenska RallyCupens premiär, Vilda Ryd Racet.
Tufft för Andervang - Thörnberg vann Volvo Euro Cup tävlingar i Rallye Sulingen.
Många klasser, så gick det i UppsalaFritid sprinten.
Följ sex av söndagens rallyn - Hässleholms GP, BDS-Sprinten och Skänningeknixen bland rallyna.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 02-03/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Stenbockensprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.