|
  Optimism hos Calle Ward inför Karlskronapokalen. PRESSRELEASE
Efter oturen i årets första SM-rally i Ljungby för två veckor sedan är Calle Ward, Torsby, fullt fokuserad inför nästa stopp på kalendern - Karlskronapokalen.
Endagstävlingen, som redan har lockat över 80 deltagare till start, avgörs under lördagen den 7 juni och beräknas genomföras under närmast optimala väderleksförhållanden. För Calle Ward representerar helgens tävling en ny chans att på allvar etablera sig i toppskiktet av mästerskapstabellen för trimmade tvåhjulsdrivna bilar, när han på nytt rattar sin för säsongen helt nya Renault Clio R3.
- Revanschlusten är stor efter vad som hände i Ljungby och jag tänker ge allt direkt från start, säger Calle Ward. Konceptet med en endagstävling gör att det händer något hela tiden, vilket i kombination med väderleksprognosen borde ge publiken en riktigt spännande och fartfylld dag med mycket underhållning. Jag är optimistisk inför helgens SM-rally, som blir en höjdare för alla inblandade. Den senaste tiden har varit mycket hektisk för Ward, som förutom SM-premiären för två veckor sedan också spenderade föregående helg i motorsportens tecken
när han tog en klasseger i ICA-Varvloppet, en deltävling i den så kallade Supercupen för rally. Calle var snabbast av alla med tvåhjulsdrivna bilar på fyra av sex specialsträckor, och formen börjar definitivt infinna sig.
- Det är alltid kul att få vinna - oavsett vilken tävling det handlar om, avslutar Calle Ward. Huvudsaken är att jag fick chansen att ytterligare förfina vissa rent körtekniska detaljer inför helgens viktiga arrangemang i Karlskrona, och det ska bli intressant att se hur mycket bilen har utvecklats sedan sist. Vi har fortfarande en bit kvar innan chassiet är helt utsorterat, men jag är ändå övertygad om att vi har en mycket bra helg framför oss.
» Pressrelease från Calle Ward, www.calleward.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen.
Snart smäller det - Heat Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer avgörs under lördagen med sju specialsträckor för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Nedre Norras, Stockholms och Södermanland / Västmanlands DM-serier.
Redan under onsdagen började karta & program ...Publicerad: 2025-09-04 10:53:56
Svenska Sprintserien avslutar i Hällefors, två race i helgen.
Svenska Sprintserien tar avslut med sjätte tävlingshelgen för året, Hällefors MK arrangerar i helgen en deltävling per dag. 63 av de totalt 103 anmälda går i fyra rallyklasser.
Störst är Standard med 30 bilar, bland de med A-licens Mats Palmkvist, Bjarne Sools och Roger Andersson. För B-förare Ke...Publicerad: 2025-09-04 09:02:26
|
| |