NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Team Slirej; Inför Rally-SM i Hässleholm.
PRESSRELEASE

Allt var packat och klart och Tommy var på väg ner mot Jönköping för att tillbringa några dagar på Lastbil 2008, innan han åkte vidare mot Kil och helgens SM tävling. Då ringer telefonen och det står klart att man tvingats ställa in tävlingen pga det myckna regnandet, som gjort vägarna mjuka.

- I det läget så rinner all lust ur en att än en gång så har moder natur ställt till det för rallysäsongen 2008. De enda positiva med det var att jag kunde tillbringa hela 4 dagar med bilen utställd i vår monter på mässan istället. Så det blev i alla fall bra reklam för våra sponsorer med ca 40 000 besökande personer under mässan, säger Tommy

Under onsdagen kommer nästa dråpslag i att man på bara 24 timmar hittat en ersättningstävling i Snapphanerallyt i Hässleholm den 30 augusti. Direkt på plats insåg Tommy att chansen för Team SLIREJ att delta var minimal.

-Ja jag har väldigt mycket att göra på jobbet, två av mina servicekillar var borta. Att jag sedan länge varit anmäld för en nära väns bröllop gjorde det inte lättare, det är inte något man bara ställer in. Jag till och med meddelade mina killar att vi fick inse att SM säsongen var förlorad och det kändes meningslöst att köra vidare, säger Tommy och fortsätter.

–Vi får hoppas att man från förbundet snart inser att vi måste ha fasta reservdatum redan innan säsongen drar igång så man vet att då kan det bli en tävling. Det gör ju det enklare för arrangörerna och att ha en andra chans.

Nu har i alla fall allt löst sig och Tommys vän blir gift ändå. Så på Lördag morgon så står man beredd att göra allt man kan för att slås om topplaceringarna i rally-SM s 3: e deltävling. Det kommer att bli ett högt tempo från start tror Tommy.

- Ja när det är en så pass kort tävling så finns det absolut inga marginaler att ta det lugnt alls. Så vi står på för fullt från start. Vi får hoppas att vi kommer in i dom noter vi får tillhanda och som jag har ganska liten erfarenhet att köra efter, då vi vanligtvis skriver om dom. Men det är lika för alla, säger Tommy.

Så klockan 12 går första bilen iväg från Torget i Hässleholm och man beräknar att första bil går i mål ca 15:00. Tommy kommer att uppdatera bloggen på sin hemsida under helgen.


» Pressrelease från Team Slirej - Tommy Vestlund.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Lill-Jumbon:[Resultat]
Skänningeknixen:[Resultat]
Svenska Sprintserien 2:[Resultat]
BDS-Sprinten:[Resultat]
Hässleholms GP:[Resultat]

Publicerad: 2008-08-25 18:19






Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult.
© emotorsport.sePå lördag är det dags för säsongens första grustävling i Rally SM när anrika Silverratten avgörs med Älmhult som start- och målplats. För Drive VXO Motorsport innebär det en efterlängtad "hemmatävling" – och teamet kommer till start med tre bilar nominerade som poängplockare i Teammästerskapet.

J...

Publicerad: 2025-05-01 05:32


Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
© emotorsport.sePå lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.

Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...

Publicerad: 2025-04-30 19:57


Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...

Publicerad: 2025-04-30 15:37


Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.

Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...

Publicerad: 2025-04-30 15:33


Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
© JembaNu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...

Publicerad: 2025-04-30 13:43


Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
© emotorsport.seFredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.

I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...

Publicerad: 2025-04-30 13:36


Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
© emotorsport.seFörsta maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.

Fyrhjulsd...

Publicerad: 2025-04-29 19:48


Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
© GK Door Team Sweden.Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.

Efter en...

Publicerad: 2025-04-28 22:36


90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
© emotorsport.seEn klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...

Publicerad: 2025-04-28 22:13


Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
© Toyota Gazoo Racing.WRC-serien går mot varmare breddgrader, då folierar Toyota Gazoo Racing om sina bilar för att minska värmen i bilarna. Det svarta blir nu silver inför sommarens varma rallyn.

Tävlingar i Portugal, Italien och Grekland brukar bli krävande för besättningarna, stekande sol ger höga temperaturer både...

Publicerad: 2025-04-28 22:06


Tidigare nyheter:
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Flodin trivs på småländska vägar, ser fram mot gruspremiären.
Solberg hittade farten på spanska asfalten.
Dags för Lill Jumbon, torsdagsrally för Mega Rally Cup.
Vilda vägar i Ryd - SSM summerar helgens rally.
WRC tabellerna efter Toyotas dominans på Kanarieöarna.
Latvala vann Historic Vltava Rallye, växellådsras för Tobias som fyra totalt.
Fyrklöverns Sprintcup inledde med söndagens BDS-Race.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Skogsavverkning vid sträckan, Morgongåvasvängen ställs in.
Grahn tog hem Hässleholms GP i Rally2-debuten.
Rovanperä ny VM tvåa efter segern i Rally Islas Canarias.
Pettersson snabbast genom Skänningeknixen.
Nattsson snabbast i Svenska RallyCupens premiär, Vilda Ryd Racet.
Tufft för Andervang - Thörnberg vann Volvo Euro Cup tävlingar i Rallye Sulingen.
Många klasser, så gick det i UppsalaFritid sprinten.
Följ sex av söndagens rallyn - Hässleholms GP, BDS-Sprinten och Skänningeknixen bland rallyna.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 02-03/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Stenbockensprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.