|
 Jämn kamp väntas i Norrköping. PRESSRELEASE
Det är öppet i samtliga klasser inför BILAM Trofén. Mats Jonsson, Forshaga MS, är förstås storfavorit och nära sitt fjortonde (!) SM-guld. Leif Peterson, Göteborg, är på väg att ta sitt första. Men frågan är om inte Jonas Wigren vinner totalt i Norrköping över Mats Jonsson - på hemmaplan och med stor revanschlusta efter den snöpliga förlusten i Hässleholm.
Och kanske att Kristian Johansson, Viskafors, får sin efterlängtade seger över Leif?
I de otrimmade klasserna är spänningen olidlig. Att Jimmy Joge, Motala, och Robin Sandberg, Växjö, håller sig på vägen är imponerande för så fort kan det inte gå att åka. Vinner Robin i Norrköping är guldet hans, annars tar Jimmy det - och precis så jämt har det varit i samtliga fyra deltävlingar.
Bland Fiestor och Clios är det om möjligt ännu värre. Två förare har exakt samma poäng: Anders Gullstrand, Kil, och Victor Henriksson, Nynäshamn. Skuggar gör sedan Andreas Sjölander, Gävle, och Fredrik Menck, Motala. Samma kvartett jagar medaljerna i Junior-SM.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2008-09-04 16:15
|