Carless Racing Fuels.   

   
Mats Bilar   

   
Gulf / GN Motorsport Sweden   

   
MaxSport   

   
Mastertrailer.   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  Rally VM - WRC
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Robert Eriksson är en av arrangörsklubbens åkare.
Eskilstuna MK med Finess EMK-Kannan laddar för succe i Svenska RallyCupen.
PRESSRELEASE

Vi jobbar på med att få till en riktigt bra rallytävling för både förare och publik. Tävlingen heter Finess EMK-Kannan och ingår i Svenska Rallycupen, DM för Södermanland/Västmanland, Stockholm och även finaltävlingen i Voc Mekonomens rikstäckande Sverigeserie.
Tävlingen är Eskilstuna MKs största rallytävling för klubben och har körts varje höst sedan 2009 med undantag för ett viloår. Vid ett flertal tillfällen har tävlingen varit Sveriges största sett till antal deltagare.

Start, mål och högkvarter kommer att vara vid Tuna Park köpcentrums norra parkering (City gross).

Tävlingen kommer att under dagen uppmärksammas inne och utanför köpcentrumet där flera olika företag kommer att vara inblandade på olika sätt.

Vi väntar oss mycket publik under dagen. En uppskattning av någonstans runt 4000 st besökare fördelat på publiksträckan i Ekeby och de resterande 3 sträckorna ute i skogen.
SS 1 Publiksträcka på Ekeby motorbana.

Vi försöker skapa ett enklare sätt att på nära håll uppleva rally på ett smidigt sätt oavsett förutsättningar. Den här sträckan passar alla då du smidigt tar dig fram till publikplats även med barnvagnar etc. God sikt över så gott som hela den ca 3km långa sträckan från publikplats. Nära till servering där mat, godis, glass, dricka finns till försäljning under dagen.

Banan ligger bara 3 km från Tuna Park och du kan åka hit kommunalt med busslinje 3 mot Hällby och 5 mot Folkesta. Båda bussarna går från Eskilstuna centrum och stannar vid busshållplatsen Ekeby ca 300 m från banan. Linje 5 går även in via Tuna Park och förbi högkvarteret.
Gratis publikparkering för er som kommer med bil finns ca 200 från området med en gångstig som leder fram till banan.

SS2 En 12km lång härlig och hård rallyväg belägen strax väster om kungsör. Sträckan startar över lite öppna fält innan bilarna försvinner in i skogen igen. Närmare mål öppnar det upp över lite gärden med god sikt igen.

SS 3 En riktig klassiker i rallysammanhang. Sträckan är belägen ca 2 mil söder om Eskilstuna.
En 15 km lång och otroligt krävande sträcka där det hela tiden växlar mellan att gå riktigt fort till att svänga så mycket att ratten knappt räcker till. Det här är en av Sveriges bästa sträckor enligt tidigare citat från förare.
Tyvärr är sträckan lite svår att nå för publiken pga brist på tillfartsvägar. Parkeringar för publik kommer endast att finnas vid start och målet på denna sträcka.

SS4. En grymt fin sträcka på 9,9km att avsluta tävlingen med. Denna fungerar även som ”power stage”. Med det menas att det i Serierna delas ut extrapoäng till de främsta här inne i respektive klass. Så lita på att det kommer att gasas!

Första halvan av SS4 har inte upplevt rally på snart 40 år medan den avslutande halvan kördes för bara några år sedan.

Här finns det fantastiska publikplatser i slutet på sträckan där bilarna kan ses en längre stund över öppna fält och genom skarpa kurvor. Här ordnas publikparkering och vi rekommenderar verkligen denna plats. Det är nog den bästa publikplatsen på hela tävlingen.

Sträckan kommer även att kallas ” Rosa sträckan ” och kommer att enbart ha tjejer som funktionärer. Ett initiativ att försöka att få fler intresserade och engagerade i rallysporten både som funktionärer och tävlande.

Dessutom har vi i samarbete med Rosa rallyrattar och Camilla Andersson, startat en insamling av pengar till Cancerforskning. Alla intäkter från SS4 och del av försäljningen av programmen går oavkortat till detta ändamål.

Tydligare information kring Publikplatser och parkeringar kommer att finnas i tävlingsprogrammet som släpps till försäljning torsdagen den 21 september.
Information kring försäljningsplatser och tider kommer att publiceras så fort allt är klart.

Välkomna till Eskilstuna och Finess EMK-kannan den 23 september.


» Pressrelease från Eskilstuna MK.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Publicerad: 2023-08-31 05:31






Finaltävling i Grus-SM för Adielsson som jagar nytt guld.
© emotorsport.sePå lördag är det dags för finaltävlingen i årets Rally-SM grussprint. Mattias Adielsson och Bosse Holmstrand leder serien inför finalen, som avgörs i Kosta. Siktet är inställt på årets andra SM-guld.
- Helt fantastiskt att vi lyckades med att vinna i Arvika förra helgen. Nu gäller det dock att ...

Publicerad: 2023-09-22 17:54


Rallyföraren Mille Johansson EM-genrepar i Slovenien med ny bil.
© Foto Modlic.Till helgen är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i det Slovenska rallymästerskapet, där han förra året inledde sin internationella karriär. I tävlingen Rally Nova Gorcia gör Mille, tillsammans med inhoppande danska kartläsaren Ditte Kammersgaard, sitt genrep inför finalen i Juni...

Publicerad: 2023-09-21 21:25


Södras RS-DM rullar vidare i Lundasprinten.
© emotorsport.seSöndags rally med Lundasprinten hos Lunds AC, där vankas tävling i Södras RS-DM genom att en sträcka körs tre gånger. Handlar om varvlopp, ett varv på 1,5km körs fyra varv per om gång.
Åtta av 12 inbjudna klasser är bemannade, totalt 37 ekipage där Rolf Grybb och Magnus Hägg kör med fyrhjulsdrift.
...

Publicerad: 2023-09-21 21:08


Finess EMK-kannan störst för helgen, närmare 150 ekipage över fyra sträckor!
© emotorsport.se Störst för helgen är Finess EMK-kannan hos Eskilstuna MK där Svenska RallyCupen är på besök, årets näst sista deltävling. På plats är också Sverigeserien för VOC som har final. Fyra sträckor på lika många mil ute på utslagsgivande sörmländska vägar för närmare 150 åkare!

Högt tempo i 4wd....

Publicerad: 2023-09-21 21:06


70-talet bilar till klassiska Finspångsrundan.
© emotorsport.seFinspångs MS arrangerar Finspångsrundan, dit kommer Klassiska RallyCupen och RM-serien för Historiska Rallybilar som tar final. Tre sträckor på 45km ska avveras under lördagen - räknar man med föråkarna är det 70 bilar till start.

Ett 50-tal bilar gör upp om klassiska och historiska serierna där ...

Publicerad: 2023-09-21 21:03


Dackefejden Rally-SM final avgörs i Kosta på lördag.
© Drive VXO Motorsport.Med Destination Kosta som nav för tävlingen avslutar Dackefejden årets Rally-SM med en tävling som är enkel för publiken att följa.

På lördag arrangerar Wäxjö Motorsällskap den sista finalen i 2023 års SM i rally. Tävlingen ingår i Rally-SMs Grussprint oh avgörs på lördag den 23 september och utl...

Publicerad: 2023-09-21 09:23


Lördagens Dackefejd avslutar Grus SM säsongen.
© emotorsport.seLördagens Dackefejden rallysprint hos Wäxjö MS innebär att Rally SM året 2023 stängs helt, sedan tidigare är Rally SM och Asfalt SM avslutat, nu görs det samma med Grus SM serien. En sträcka om 6km som körs tre gånger med basen i Kosta.

57 deltagare och alla i SM/RM klasserna där Jonas Åkesson to...

Publicerad: 2023-09-20 20:31


Dalsracet på lördag, 37 åkare på känd rallyväg.
© emotorsport.seDalsracet hos Dals MK, två SS som körs tre gånger med genomkörning före och egna anteckningar tillåtna. Totalt blir det 18km special för dagen
Tre bemannade klasser och 36 startande, Otrimmat 2wd är störst med 18 av bilarna där Gustav Johansson är A-föraren. Fredrik Bergström, Jonas Karlsson och Ma...

Publicerad: 2023-09-20 20:24


Oliver Solberg, en av tre Svenskar i höstens Roger Albert Clark Rally.
© emotorsport.seHöstklassikern Roger Albert Clark Rally fick startfältet tillspetsat när Oliver Solberg ihop med Elliot Edmondsson igår presenterade att de gör start i rallyt. Tävlingen körs 23-27:e november och det handlar om 56 mil special i England, Skottland och de Walesiska skogarna under tävlingsdagarna.

R...

Publicerad: 2023-09-20 20:21


Rally Tron, avslutning uppför Tronfjället hoppas på Svenska åkare.
© emotorsport.se Rally Tron är ett av nordens mest spektakulära rallyn, fina och krävande grusvägar men det är inte nog. Sista specialsträckan uppför Tronfjället i Alvdal där målgången sker på 1666 meter över havet gör sträckan och rallyt till en upplevelse.

Sträckan är lite av ett norskt Pike Peaks och i år kör...

Publicerad: 2023-09-20 20:13


Tidigare nyheter:
Dalsracet på lördag, 37 åkare på känd rallyväg.
Oliver Solberg, en av tre Svenskar i höstens Roger Albert Clark Rally.
Rally Tron, avslutning uppför Tronfjället hoppas på Svenska åkare.
Upplagt för supertajt final för SverigeSerien i Eskilstuna.
Svenska RallyCupen intar Tuna Park Köpcenter i Eskilstuna med Finess EMK-Kannan.
Knappt 40 bilar för Hällefors Höstsprint.
Kom och kör Pitan Sprinten, vi förlänger anmälan.
Dalsracet i Håverud på klassisk väg, 37 åkare på lördag.
Hällesta Buss Finspångsrundan på lördag, start från Eliantorpsbanan.
Rikspokalen kommer att genomföras.
Lista, här sker programförsäljning till Finess EMK-Kannan!
Melvin får R5-chans i Vedums Mästerskapet med Team Nybe.
Foto från start till mål i Rally Arvika!
Compact Dynamics väntas fortsätta som leverantör av hybridsystem till WRC serien.
Foto från Rally Arvika, lördag del 1.
Rutgersson tog hem Eklidensprinten Asfalt.
Grybb snabbast i Kanonen.
Kristensson och Johansson vann SM-finalen, Rally Arvika.
Foto från Rally Arvika, fredag!
Däckbyte i WRC-serien inför 2025, Pirelli lämnar.



Nyhetsarkiv:
[
2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]


Upplevelser från happy-day.se






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 30/09


Rally SM:
- - - - - 02-03/02


Rally VM:
Rally Chile BioBio 28-01/10


Svenska RallyCupen:
Finess EMK-kannan 23/09




Foto:
Rally Arvika, lördag del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Arvika, lördag del 1.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Arvika.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Lill-Eken.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2022.