NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Starkt startfält öppnar Rally-SM i Hälsingerallyt.
PRESSRELEASE

Lördag den 20 januari står SMK Hälsinge värd för premiären i årets Rally-SM. Klubben har inte kört SM sedan 1987, och senaste vintertävlingen i SM var 1982. När Hudiksvall och Hälsingland åter gör intåg i Rally-SM är det med ett mycket starkt startfält på 73 bilar.

Internationella 4WD
I den högsta klassen, Internationella 4WD, ses 15 ekipage anmälda till premiären i Hälsingland. Regerande mästarna, och hemmaföraren, Patrik Flodin tillsammans Göran Bergsten återvänder för GK Door Team Sweden i sin VW Polo R5. I år får dom sällskap i klassen och teamet av tidigare JVM-vinnarna Dennis Rådström och Johan Johansson, även dom i VW Polo.

"Det ska bli sjukt häftigt. Jag hade aldrig trott att viskulle få en SM-tävling här. Jag har inte kört tävling på någon av sträckorna, men känner till vägarna och de är brutalt häftiga. Målsättningen är att försvara guldet i år, men det kommer bli svårt med extremt bra motstånd. Vi ska köra test och tävling i Torsby nästa vecka för att komma så bra förberedda som möjligt," säger Patrik Flodin.

Samtliga tre medaljörer från fjolåret i klassen finns på plats när SM-serien inleds i Hudiksvall. Småländska Team Nybe mönstrar tre Skoda Fabia R5 med fjolårets silvermedaljörer Albin Nordh och Christoffer Bäck, Jonas Åkesson som tog brons förra året och Fredrik Åhlin med ny kartläsare i form av Maja Bengtsson.

Juniorvärldsmästaren från 2020, Tom Kristensson, kommer tillbaka till Rally-SM efter att ha kört EM i fjol. Tom och kartläsaren Andreas Johansson sitter i en fabriksny Skoda Fabia RS Rally2. I en likadan bil kommer Isak Reiersen ochLukas Karlsson, som förra året tog SM-guld i Internationella 2WD och nu kliver upp i högsta klassen.

Mattias Adielsson och Bosse Holmstrand, som tog hem guldet i Nationella 2WD förra året, följer i Reiersens fotspår och återvänder till 4WD i en Skoda Fabia. Patrik Sandell, Juniorvärldsmästare 2006, gör SM-comeback tillsammans med legenden Staffan Parmander.

Hemmaförare i klassen är Jari Liiten, vars föräldrahem ligger längs en av sträckorna, som åker ihop med kartläsaren Mikael Johansson.

"Självklart ska det bli extra kul att få köra en SM-tävling på hemmavägarna, där man känner igen en hel del. Särskilt roligt ska det bli med sträcka fem som går förbi huset där jag vuxit upp. Jag är extremt taggad på 2024 med detta startfält i Internationella 4WD. Jag och Mikael har åkt in oss lite mer i bilen. Vi har kört en del tester och förbereder oss meden liten förtävling nästa helg i Skutskär. Vi känner oss mer än redo för årets SM-säsong," säger Jari Liiten.

Nationella 4WD
I den Nationella klassen för fyrhjulsdrivna bilar saknas fjolårsmästaren Robert Andersson. Men med 14 bilar anmälda bjuder Hälsingerallyt på ett mycket konkurrenskraftigt startfält.

Kim Nydén och Jonas Sandin tog silver förra året, och är ett av flera ekipage ien Mitsubishi Mirage som har höga ambitioner. Likaså Sandvikens Oskar Sundell och Joakim Söderqvist, som gjorde en mycket stark debut i klassen i förra årets SM-final.

Tävlingens enda internationella ekipage återfinns i Nationella 4WD genom österrikaren Karl Rumpler, ihop med danska kartläsaren Jeanette Kvick.

Hemmaförare i klassen är Tomas Bergman ihop med Ida Lidebjer Granberg, som har flera framskjutna placeringar i SM senaste åren.

"Det ska bli riktigt skoj, och dessutom ovanligt bekvämt, att köra ett Rally-SM på hemmaplan. Jag har senaste veckorna upplevt ett stort intresse i stan bland folk, som annars inte ofta pratar om rally. Många vill ta chansen och ta sig ut och titta. Av någon anledning brukar det också gå bättre för mig, ju närmare hemmet tävlingarna körs. Lokalkännedomen bidrar till ett mentalt lugn som gör att man kan koncentrera sig på att köra tävlingen på ett annat sätt, när man kan släppa lite fokus på allt runtomkring," säger Tomas Bergman.

2WD
Den tvåhjulsdrivna klassen är den absolut största i Hälsingerallyt, med över 35 bilar på startlinjen den 20 januari. Med den regerande mästaren Mattias Adielsson i en fyrhjuldriven bil i år, kommer klassen att se en ny mästare.

Den dubbla Juniorvärldsmästaren PG Andersson, tillsammans med Anders Fredriksson, har vunnit SM-guld i Internationella 4WD säsongerna2020 till och med 2022. Nu gör Årjängsduon en nysatsning i en tvåhjulsdriven Toyota Corolla.

Hemmaföraren Niklas Hägg vann SM-guld på SM-veckan i Umeå förra året. I en nybil ska nu Hägg i par med Östgöten Toni Sundkvist tackla hemmatävlingen i Hälsingland.

"Att få köra Rally-SM på hemmaplan kommer att bli en otroligt häftig upplevelse. Jag och Toni ser mycket fram emot att få starta Hälsingerally, med en bil som känns helt kanon. Jag har nog aldrig haft en bättre tvåhjulsdriven bil. Det återstår att se om vi har någon fördel att starta sträckorna på hemmaplan. Nervositeten kanske kickar in. Vi hoppas på mycket publik ute på sträckorna", säger Niklas Hägg.

Emil Karlsson från Hällefors har tagit tre raka SM-silver, och gör 2024 en nysatsning i en BMW 1M efter 12 säsonger i en Volvo 940. Kartläsare är sambon Jessica Larsson.

Den tvåhjulsdrivna klassen mönstrar många starka juniorer. Patrik Hallberg och John Stigh tog silver i JSM-förra året, och går för guld med start i Hudiksvall. Bronsmedalj i JSM förra året var Liam Berg, som fortsätter i sin Ford Fiesta i år. Hugo Carlberg från Fagersta tog körkort sent under fjolåret, och gör SM-debut i Hälsingerallyt. Elliot Sjögren och Dennis Norén tar klivet upp i 2WD från Standardklassen.

Standard
I klasen för standardbilar kommer närmare 10 bilar till start i SM-premiären.

Hemmaföraren Daniel Jonsson med Emma Hägg blir starka utmanare i klassen, där de bland annat möter Jan Johansson som tog hem silvret under 2023.
"Det ska bli riktigt roligt att starta SM-säsongen här på hemmaplan. Vi gör det i en ny bil, och på riktigt fina vägar här i Hälsingland. Vi är förväntansfulla. Detta ska bli riktigt häftigt," säger Daniel Jonsson.

Andreas Hovind från Enköping är tillbaka i Rally-SM efter två år i Backe-SM, som bland annat resulterade i ett SM-silver.

Tävlingens enda helkvinnliga ekipage återfinns i standardklassen genom Madicken Swärdh och Maria Nykvist från Katrineholm.

Stort intresse bland hemmaåkarna att köra Hälsingerallyt
Hela sex personer med hemvist i arrangörsklubben SMK Hälsinge kommer till start inför hemmapubliken i Hudiksvall. Därtill är det ett stort antal ekipage med hemvist i närområdet, som kör Hälsingerallyt.


» Pressrelease från Rally SM.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rikspokalen:[Resultat][Tidsplan][GPS-Karta][Mellantider]
Wez-Mek Pokalen:[Resultat][Rallyradio]
Rally Hedemarken:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
TV-Svängen:[Resultat]
Rally Midtsjælland:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Falerumsbacken:[Resultat]
Runt Mjölkpallen Pokalen:[Resultat]
Overmountain Rally Tennessee:[Resultat]
McRae Rally Challenge:[Resultat]
Rally Cesis:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]

Publicerad: 2024-01-07 20:06:00






Startskott för Rally Sweden 2026 - ansökan för sträckor lämnades i veckan.
© Toyota Gazoo Racing.Måndagen den 15 september lämnar Rally Sweden in det första utkastet på de planerade sträckorna för VM-rallyt 2026 till Länsstyrelsen i Västerbotten. Därmed tas det första officiella steget i arbetet med att skapa nästa stora vinterrallyfest.

2026 blir femte året som VM-tävlingen genomförs i Umeå...

Publicerad: 2025-09-20 11:25:01


Rikspokal, TV-Sväng, Wez-Mek och Mjölkpallspokal bland rallyna att följa - Resultat, Radio och tracking.
© emotorsport.seÅter en fullmatad tävlingshelg, en bit över 440 åkare ute på vägarna genom sex tävlingar, de flesta kör resultaten live, några har radio och andra tracking för att följa de tävlande. Störst med närmare 120 bilar är TV Svängen där de tävlande kör om Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och...

Publicerad: 2025-09-20 05:55:35


Sesks leder Rally Cesis - Carlsson 3:e 2wd totalt.
© Sports Racing Technologies.Två sträckor i Lettiska Rally Cesis avverkade under kvällen, en sträcka på 14,85km gick dubbelt. Inte helt oväntat Martins Sesks i topp totalt, åker då en av SRT-teamets Skoda Fabia SRT Proto, 40 sekunder bakom i liknande bil är estländaren Karl Martin Volver.

Ralfs Sirmacis i en nationellt trimm...

Publicerad: 2025-09-19 21:01:30


Stjärnorna samlas för McRae Rally Challenge - familjen McRae, Blomqvist och Solberg bland gästerna.
© emotorsport.seTredje upplagan av McRae Rally Challenge från Knockhill Racing Circuit under helgen, tävling och uppvisning över 62km special på grus och asfalt över totalt tio sträckor, fem per dag. I år var det 30 år sedan Colin vann sin VM titel - för några dagar sedan var det 18 år sedan Colin omkom i en heliko...

Publicerad: 2025-09-19 19:19:19


Missa inte Enköpings 100-års jubiluem, 4,5 mil över åtta sträckor i Hundraåringen!
© Enköpings MK.I år fyller Enköping MK 100 år, och det firar vi med en riktigt fin rallytävling - Hundraåringen den 4:e oktober.

Ett nationellt rally som ingår i 1300 Rallycup, VOC Mekonomen Sverigeserien, Supercupen och Upplands DM. Tävlingen bjuder på 5 unika SS, där tre av dem körs två gånger – totalt 8 SS p...

Publicerad: 2025-09-19 10:55:11


Närmare 120 bilar för jubilerande TV Svängen.
© emotorsport.seSMK Hörby kör på med TV-Svängen, nu för 60:e gången när klubben tar emot tävlande från Södras & Smålands DM serier, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup. Jubileum och klubben har plockat fram nytt material och en lång sträcka på 16km, det ger sex olika sträckor på fem mil vilket lockar närmare...

Publicerad: 2025-09-19 09:00:37


Klassiskt och modernt i Gnestas Runt Mjölkpallen Pokalen.
© emotorsport.seGnesta MK kör Runt Mjölkpallen Pokalen där Klassiska & Historiska Rallycupen, RM för Historiska Rallybilar och Finess Onotade Rallyserie kör om poäng under lördagen. Där väntar 35km special som är fördelat på två sträckor som går dubbelt.

Ett 50-tal ut genom Appendix K klasserna, klassen 1962-196...

Publicerad: 2025-09-19 05:55:02


SMK Örebro inför helgens Rikspokal.
© Nils-Brage Pettersson.På lördag den 20 september återkommer Rikspokalen i SMK Örebros regi efter 1 års timeout. Cirka 75 ekipage kommer att ge sig ut på fyra specialsträckor, varav en körs två gånger. Årets tävling är också final i Västra Bilsportförbundets distriktsmästerskap.

Start- och målplats är Nordkalk i Glansh...

Publicerad: 2025-09-18 20:53:19


70-talet åkare ut på Rikspokalens fyra sträckor.
© emotorsport.seKlassiska Rikspokalen hos SMK Örebro körs som final i Västras DM som haft en tuff höst med tätt om tävlingar kör med tunt startfält. Tre mil special med totalt fyra sträckor, tre olika under lördagen för de 75 startande.

Totalt elva åkare för 4wd genom tre klasser, endast Mitsubishi i A-klassen d...

Publicerad: 2025-09-18 18:35:54


Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
© emotorsport.seSupercupen och Upplands DM kör Wez-Mek Pokalen hos MK Tierp, 37km special fördelat på fyra sträckor under lördagen för de 70-talet tävlande.

Närmare tio för 4wd klasserna där Fredrik Grahn, Stig Andervang och Anders Lundkvist möts i R5-klassen, för de äldre bilarna Magnus Proos, Björn Jacobson oc...

Publicerad: 2025-09-18 12:45:52


Tidigare nyheter:
70-talet åkare ut på Rikspokalens fyra sträckor.
Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
Dubbla race uppför Falerumsbacken i helgen - 70 bilar i lördagens tävling.
Tunt i utökat TEAB Race hos Orust BSK.
Tre sträckor dubbelt, så körs Henkas Grus & Betong Rallyt 4/10.
Fullmatad rallyhelg, 434 ekipage ute i lördagens rallyn.
Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Croatia Rally 03-05/10


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Marknadsnatta 27/09




Foto:
South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

HEAT / Rally Bergslagen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.