NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Mats Slaastad Birkelund.
© Mats Slaastad Birkelund.
Jörgen och Pontus summerar helgens Rally Sweden.
Tidemand tar med sig erfarenheten och blickar framåt.
PRESSRELEASE

Tidemand tar med sig erfarenheten och blickar framåt efter Rally Sweden
I helgen gjorde Pontus Tidemand inte bara comeback i Rally-VM, utan även premiär i Rally Swedens Umeå-version. Med tanke på att det var fem år sen han senast gjorde ett VM-rally, var han ödmjuk i sina förväntningar inför tävlingen. Målet var att ha kul, köra sitt eget race och kunna knyta ihop det med en positiv känsla.

Pontus och co-driver Jørgen Eriksen hade en fenomenal inledning på helgen. På torsdagens shakedown var de snabbast i klassen och med samma sköna känsla satte de näst snabbaste tid på rallyts första sträcka i Umeås kvällsmörker, endast dryga sekunden bakom ledande Oliver Solberg.

Resten av helgen blev dock något av en utmaning med både understyrning och en kamp för att grepp i det till stor del lösa underlaget.
- Jag kom hit utan förväntningar på resultat, det kan jag inte göra där jag befinner mig just nu, och det gjorde att jag inte kände någon som helst press. Sen att man alltid vill prestera sitt bästa och vara med i fighten, det är en annan femma. Vi var där i toppmixen den första dagen, med en bra shakedown och en snabb tid på den första sträckan. Men vi var förberedda på att förutsättningarna skulle förändras under helgen och vi kunde inte göra så mycket annat än det bästa av det vi hade. Man kan analysera och gå in på detalj men det förändrar ingenting, så jag föredrar att se till det positiva. När det var snabba sträckor med is och vi hade grepp så hängde vi med, vilket vi ser tydligt på splittiderna på vissa sträckor eller vissa sektioner där vi till och med varit snabbast ibland. Men så fort underlaget blev löst halkade vi omkring som en smörklick i en het stekpanna, berättar Pontus.

Nu blickar han framåt och är redan sugen på en fortsättning:
- Vi kom hit med målsättningen att ha kul, njuta av ett av världens bästa rallyn och få med oss en positiv känsla och det tycker jag vi har. Rally Sweden är ett fantastiskt välordnat event och får vi komma tillbaka nästa år har vi erfarenheten med oss och kan säkert göra betydligt bättre ifrån oss. Dessutom vore det jätteroligt att köra EM-rallyt i Värmland framåt sommaren, så vi får se. Jag vet i alla fall att den här helgen gav mersmak och jag är tacksam att jag fick chansen så jag vill verkligen passa på att tacka teamet, JC Raceteknik, för ett proffsigt jobb, min kartläsare Jørgen Eriksen som gjorde ett kanonjobb i sin första VM-tävling, och såklart gamla såväl som nya partners som gör det här möjligt.


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Lill-Jumbon:[Resultat]
Skänningeknixen:[Resultat]
Svenska Sprintserien 2:[Resultat]
BDS-Sprinten:[Resultat]
Hässleholms GP:[Resultat]

Publicerad: 2025-02-16 15:48






Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
© emotorsport.sePå lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.

Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...

Publicerad: 2025-04-30 19:57


Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...

Publicerad: 2025-04-30 15:37


Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.

Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...

Publicerad: 2025-04-30 15:33


Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
© JembaNu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...

Publicerad: 2025-04-30 13:43


Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
© emotorsport.seFredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.

I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...

Publicerad: 2025-04-30 13:36


Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
© emotorsport.seFörsta maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.

Fyrhjulsd...

Publicerad: 2025-04-29 19:48


Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
© GK Door Team Sweden.Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.

Efter en...

Publicerad: 2025-04-28 22:36


90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
© emotorsport.seEn klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...

Publicerad: 2025-04-28 22:13


Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
© Toyota Gazoo Racing.WRC-serien går mot varmare breddgrader, då folierar Toyota Gazoo Racing om sina bilar för att minska värmen i bilarna. Det svarta blir nu silver inför sommarens varma rallyn.

Tävlingar i Portugal, Italien och Grekland brukar bli krävande för besättningarna, stekande sol ger höga temperaturer både...

Publicerad: 2025-04-28 22:06


Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.seEfter en vinter som tog slut lite väl tidigt, mildväder som slog till redan i slutet på februari så var stunden äntligen inne för Sukkagänget att få lufta sina varvvilliga 1300 maskiner på fina grusvägar i småländska Ryd.

Joakim Rydin verkade ha ätit bäst frukost för han vinner SS1 och inleder S...

Publicerad: 2025-04-28 21:59


Tidigare nyheter:
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Flodin trivs på småländska vägar, ser fram mot gruspremiären.
Solberg hittade farten på spanska asfalten.
Dags för Lill Jumbon, torsdagsrally för Mega Rally Cup.
Vilda vägar i Ryd - SSM summerar helgens rally.
WRC tabellerna efter Toyotas dominans på Kanarieöarna.
Latvala vann Historic Vltava Rallye, växellådsras för Tobias som fyra totalt.
Fyrklöverns Sprintcup inledde med söndagens BDS-Race.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Skogsavverkning vid sträckan, Morgongåvasvängen ställs in.
Grahn tog hem Hässleholms GP i Rally2-debuten.
Rovanperä ny VM tvåa efter segern i Rally Islas Canarias.
Pettersson snabbast genom Skänningeknixen.
Nattsson snabbast i Svenska RallyCupens premiär, Vilda Ryd Racet.
Tufft för Andervang - Thörnberg vann Volvo Euro Cup tävlingar i Rallye Sulingen.
Många klasser, så gick det i UppsalaFritid sprinten.
Följ sex av söndagens rallyn - Hässleholms GP, BDS-Sprinten och Skänningeknixen bland rallyna.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 02-03/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Stenbockensprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.