NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© VOC / Lotta Holmkvist
© VOC / Lotta Holmkvist
VOC´s Roger Fransson fick nöjet att coacha Rachele Somaschini i vinterrallykörning.
Rally Sweden vecka med specialuppdrag för klassansvarig, vintertränade Somachini.
PRESSRELEASE

Att sammanfatta Rally Sweden 2025 är enkelt. Fantastiskt väder. Lika fantastiska sträckor. Otroligt fint underlag. Massor med folk. Glada miner på både aktiva och funktionärer. Helt enkelt rakt igenom ett fantastiskt rally. Under den veckan hade klassansvarig ett minst sagt hedersamt specialuppdrag, att inviga WRC2 tävlande Rachele Somachini i vinterrallykörningens dolda hemligheter. Arenan var Fransson Rally Range, en testsajt för vinterrally i absolut toppklass.

Rachele Somachini är säkert ett känt namn för en stor del av svenska rallyälskare. Hon är den stentuffa tjejen som gång-på-gång trotsar sin allvarliga, medfödda sjukdom Cystisk Fibros. Först med en framgångsrik racingkarriär och nu sedan några år tillbaka har hon växlat till rally. I år maxas rallykarriären med att köra VM i en Citroén C3 WRC2-R5. En grym tjej. I en grym bil. Med en grym och hedvärd mission: Att öka medvetenheten och samla in forskningspengar till Cystisk Fibros kallad Correre Per Un Respiro - Racing for a Breath.

Äventyrets WRC-kapitel började med supersvåra Monte Carlo Rallyt. Nu fortsatte det med snabba och utmanande Rally Sweden. Rachele saknade innan äventyrsveckan här i Sverige helt erfarenhet av att köra vintersträckor på snö och is. Hon har kört italienska Ice Challenge men det går på isbana och med eventdäck, inte på rallysträcka på riktiga vinterrally däck så det är inte alls jämförbart med riktigt vinterrally.

Vilken ära det var att få ta mig an Rachele. Innan vi går in på rallyt så måste jag först säga några ord om hennes sjukdom så att alla förstår vilken hjältinna hon är. Cystisk Fibros är en kronisk genetisk sjukdom som drabbar inre organ och som förvärras över tid. Inte minst lungorna är utsatta som förhindrar henne att andas helt normalt. Det finns inget riktigt botemedel bara specialträning och regelbundna sjukhusbesök för att i någon mån bromsa sjukdomens härjande i kroppen, berättar VOC´s klassansvarige Roger Fransson.

Du Roger lider ju själv av ganska svår Astma och har till och med tvingats till sjukhusvård med akut syrebrist vid några tillfällen.
Jag brukar sällan ens nämna min Astma. Tillåt mig travestera ett citat av en av mina idoler Börje Salming när han förklarade för sin dotter Bianca hur han hanterade att spela skadad ”jag brukar bara skita i det”. Jag har en sjukdom där det numera finns bra mediciner och som är hanterbar, jag har inte som Rachele närmast ohanterbar Cystisk Fibros. Att nämna Astma i samma mening som Cystisk Fibros det är närmast löjligt även om Rachele brukade säga att hon hade svår Astma när hon var liten för att det var lättare för omvärlden att förstå. Jämfört med Cystisk Fibros är Astma som att varje dag är glass och ballonger. Med den liknelsen så kanske alla verkligen förstår vilken hjältinna, ja till och med lejoninna Rachele är. Jag är så imponerad av tjejen.

En enorm utveckling efter bara en enda dags utbildning och träning
Vi lämnar ”fråga doktorn” och fokuserar istället på Rally. Hur gick det för Rachele i rallyspåret?
Man hinner inte allt på en enda dag. Vi började med att göra saker rätt och fokusera säkerheten i körningen. Kunde omedelbart på första diagnostiska genomkörningen konstatera att Rachele hade väldigt bra bilkontroll, ett riktigt bra grund att bygga ifrån. Rachele var en fantastisk adept som lyssnade med stora öron och tog till sig det mesta tämligen omedelbart. Jättekul! Jag är övertygad om att hon också kommer att ha stor nytta av det vi tränade på även när underlaget blir grus senare på säsongen.

En närmast osannolik förbättring.
På den 3,5 kilometer korta sträcka vi började dagen så kapade Rachele närmast ofattbara 16 sekunder, ja ni läste rätt … sexton sekunder … före och efter mina inspel. Det vill säga körde 16 sekunder snabbare efter att vi korrigerat några saker i körningen. Och för att använda hennes egna ord verifierade senare av hennes superrutinerade CoDriver Nico Arena: ”I go a lot faster but it feels a lot safer” (jag kör mycket snabbare men det känns mycket säkrare). Jag kunde bara verifiera: ”Jo, det är mycket säkrare när du gör rätt”. Och det är ju hon och inte jag som gör jobbet. Det är hennes förbättring, hennes utveckling, hennes framgång.

Väldigt roligt att konstatera att träningen också gjorde konkret nytta i tävlingen
Vi hann egentligen inte fokusera nästa steg. Det vill säga att växla in lite av den den nyfunna tryggheten och numera lite för stora marginalen i körningen till högre fart i de snabba sektionerna. Trots detta så är förbättringen i tävlingen också remarkabel. I Monte använde Rachele 136% av vinnarens tid. I Rally Sweden så räckte det med 120% trots att det är just i snabba sektioner som vi primärt har att jobba med. Och det är massor av snabb sektioner i Rally Sweden.

All denna utveckling trots att inte träning med inriktning på fart inte riktigt hanns med.
Även Racheles stora satsning har budgetbegränsningar. Från början fanns en tanke på två dagars test och utbildning men budgeten gjorde att det fick begränsas till en dag. Det är varken jag som coach eller hyran av sträckorna som är den stora kostnaden utan helt enkelt det faktum att det kostar cirka 40€, cirka 450 kronor per kilometer eller 4 500:- per mil att driva en WRC2 bil även när man äger den, dvs har köpt den för de 3-4 miljoner som den kostar inklusive all kringutrustning som man behöver för att kunna tävla den i WRC.

Här pratar vi alltså om en R5, en WRC2 bil det är en bit från VOC.
Det kan man verkligen säga. Rackarns vilken rallybil. Vilken körbarhet. Vilken fjädring. Vilka underbara diffar. Vilka bromsar. Oj vad jag skulle vilja ha råd att ha en sån här! Hur konstigt det kanske än låter så hade jag en hel del att tillföra Rachele. Jag har en ansenlig mängd timmar i diverse häftiga bilar på olika underlag på mitt samvete. Jag brukar också snabbt hitta bilens själ och hur den vill bli körd och med den erfarenheten kände jag mig faktiskt omedelbart hemma i WRC2 Cittran. Både teamet och jag siktar faktiskt på ett härligt steg två nästa år.

Hoppas att alla följer Rachele, Nico och teamet under WRC säsongen. Och att alla hejar lite extra på den stentuffa lejoninnan från Milano.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Lill-Jumbon:[Resultat]
Skänningeknixen:[Resultat]
Svenska Sprintserien 2:[Resultat]
BDS-Sprinten:[Resultat]
Hässleholms GP:[Resultat]

Publicerad: 2025-02-19 22:19






Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
© emotorsport.sePå lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.

Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...

Publicerad: 2025-04-30 19:57


Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...

Publicerad: 2025-04-30 15:37


Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.

Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...

Publicerad: 2025-04-30 15:33


Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
© JembaNu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...

Publicerad: 2025-04-30 13:43


Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
© emotorsport.seFredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.

I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...

Publicerad: 2025-04-30 13:36


Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
© emotorsport.seFörsta maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.

Fyrhjulsd...

Publicerad: 2025-04-29 19:48


Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
© GK Door Team Sweden.Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.

Efter en...

Publicerad: 2025-04-28 22:36


90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
© emotorsport.seEn klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...

Publicerad: 2025-04-28 22:13


Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
© Toyota Gazoo Racing.WRC-serien går mot varmare breddgrader, då folierar Toyota Gazoo Racing om sina bilar för att minska värmen i bilarna. Det svarta blir nu silver inför sommarens varma rallyn.

Tävlingar i Portugal, Italien och Grekland brukar bli krävande för besättningarna, stekande sol ger höga temperaturer både...

Publicerad: 2025-04-28 22:06


Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.seEfter en vinter som tog slut lite väl tidigt, mildväder som slog till redan i slutet på februari så var stunden äntligen inne för Sukkagänget att få lufta sina varvvilliga 1300 maskiner på fina grusvägar i småländska Ryd.

Joakim Rydin verkade ha ätit bäst frukost för han vinner SS1 och inleder S...

Publicerad: 2025-04-28 21:59


Tidigare nyheter:
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Flodin trivs på småländska vägar, ser fram mot gruspremiären.
Solberg hittade farten på spanska asfalten.
Dags för Lill Jumbon, torsdagsrally för Mega Rally Cup.
Vilda vägar i Ryd - SSM summerar helgens rally.
WRC tabellerna efter Toyotas dominans på Kanarieöarna.
Latvala vann Historic Vltava Rallye, växellådsras för Tobias som fyra totalt.
Fyrklöverns Sprintcup inledde med söndagens BDS-Race.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Skogsavverkning vid sträckan, Morgongåvasvängen ställs in.
Grahn tog hem Hässleholms GP i Rally2-debuten.
Rovanperä ny VM tvåa efter segern i Rally Islas Canarias.
Pettersson snabbast genom Skänningeknixen.
Nattsson snabbast i Svenska RallyCupens premiär, Vilda Ryd Racet.
Tufft för Andervang - Thörnberg vann Volvo Euro Cup tävlingar i Rallye Sulingen.
Många klasser, så gick det i UppsalaFritid sprinten.
Följ sex av söndagens rallyn - Hässleholms GP, BDS-Sprinten och Skänningeknixen bland rallyna.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 02-03/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Stenbockensprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.