|
 Swedrally drar igång rallyverksamheten i juni. PRESSRELEASE
Nu börjar ett nytt kapitel för svensk nationell rallyhistoria genom att bredden inom rallysporten kommer att bedrivas genom projekt Swedrally från och med den 2 juni 2025, berättar Peter Kurtén och Harry Joki bland dem bakom satsningen.
Registreringsbesiktiga av nya rallybilar samt även den årliga besiktningen ska ske genom den normala Bilprovning och därmed är bilarna även godkända av Swedrally.
SwedRally vision är att utveckla något stort inom svensk Rally-sport tillsammans med svenska rallyarrangörer, funktionärer, förare, kartläsare, mekaniker och tillverkare av tävlingsutrustning där vi gemensamt vill förstärka breddtävlandet till en helt ny nivå.
SwedRally ska stödja arrangörer tillsammans med de tävlande för att tävlingarna ska intressanta och spännande igen. Huvudmålet är gemenskap och viljan att vara delaktig i utveckling av svensk rallysport.
SwedRally projektet ska visa att vi än en gång kan bli en stor och stolt Rallynation.
Fördelar för arrangörer.
SwedRally minskar arrangörens arbetsbelastning före, under och efter tävling genom att underlätta arbeten som tar tid med många funktionärer. Swedrally regelverket är helt fristående från övriga organisationers tävlings- och tekniska regelverk.
Det finns flera fördelar med att samarbeta med SwedRally, oavsett om ni idag arbetar med en annan organisation. Det går nämligen att genomföra en tävling enligt SwedRally regelverk samma dag som det genomförs en vanlig tävlingen, genom att ha ett kortare uppehåll med en ”mellanbil” som kontrollerar sträckorna.
SwedRally ger fördelar och valmöjligheter för de som tävlar och därigenom får arrangören ett större startfält, exempelvis,
» Självbesiktning
» Föraren genomför egenkontroll av bilen före tävling enligt en officiell checklista.
» Checklistan skickas digitalt till arrangören senast 24 timmar före start.
» Vid olycka eller incident kan fordonet kontrolleras i efterhand för att säkerställa ansvarstagande.
Ingen prisutdelning, mm.
Vi ber intresserade arrangörer av rallytävlingar kontakta oss.
Fördel för förare enligt ”frihet under eget ansvar”:
1. Häftiga nya bilar och även nuvarande bilar.
2. Lyhördhet och flexibilitet samt korta och smidiga beslutsvägar
3. Du bygger upp din egen säkerhetsnivå under frihet med eget ansvar.
4. Igen förbesiktning – du besiktar bilen hemma själv.
5. Ingen prisutdelning – det sker när du är på väg hem genom mobilen.
SwedRally – Teknisk Reglemente 2025 (förenklad sammanfattning)
Gäller för klasserna: 2WD Power & 4WD Power & Classic
Bilklasser
» Klass – 2WD Power: Drivning på två hjul (fram eller bak).
» Klass – 4WD Power: Fyrhjulsdrivna bilar.
» Klass – Classic: Historiska bilar.
» Klass – Standard: Enligt samarbete med Svenska Rallysportförbundet.
Motorregler (gäller båda klasser 2WD och 4WD Power)
Tillåtna motorkonfigurationer:
» Sugmotor, fri volym
» Wankelmotor, Max 3-skivig, utan turbo, med max 3.0 liter med koefficient 1,5 (exempel Mazda 20b motor 653 x 3 x 1.5 = 2943 cc).
» Turbomotor fri volym med 34 mm restriktor
Motorbyte och modifiering
» Motor får bytas till annan tillverkare än bilens ursprung.
» Det är tillåtet att bygga egen motor eller modifiera befintlig motor så länge den ryms inom ovanstående regler.
Karossregler.
» Kaross ska vara baserad på en serietillverkad personbil.
» Inga krav på originalinteriör, paneler eller belysning.
» Övrig modifiering av kaross, chassi, hjulupphängning, bromsar etc. är fri.
Drivlina och transmission
» Fri mekanisk växellåda och differentialbroms,
» Inga begränsningar i material eller utformning.
Säkerhet
» Föraren ansvarar för att bilen har tillräcklig skyddsnivå för besättningen.
» Burbåge enligt SwedRally-standard.
» Stolar och bälten hela och rena.
» Bränsletank utan läckage.
» Hjälm är obligatoriskt enligt SwedRally standard.
Classic
Svenskt nationellt reglemente enligt tidigare historiska modifieringar i tidsepoken. Utbyte till stålvevaxel med samma slag och fria vevstakar etc. Mekanisk diffbroms - fritt. De äldre rallybilar som inte längre kunnat användas på grund av tidigare ändrade säkerhetskrav kommer bli godkända med extra stag i burbågen.
Bilar som är och har tidigare varit godkända att tävlas med inom rallysporten inklusive historisk rallysport kommer att godkännas inom ovanstående regler.
Allt ovanstående förutsätter att din bil är godkänd besiktningen vid Bilprovningen.
8. Klass Standard Enligt samarbete med Svenska Rallysportförbundet.
Däck
Enhetsdäck med finmönstrad slitbana och med aramid förstärkningar i stommen som skyddar mot punkteringar. Prisexempel under 1 500 kr inkl. moms för 195/70-15 med 655 mm diam. Vi återkommer med övriga dimensioner.
Miljö
SwedRally arbetar på ett omfattande miljöprogram.
Tekniska rådgivare.
Vi önskar komma i kontakt med dig som tidigare arbetat med tekniska frågor och har bra rutin på vad och hur förarna önskar få råd och hjälp av dig.
» Pressrelease från Swedrally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-04-20 11:50:47
|
|
Tidemand, Flodin och Ingesson mästare i SM Veckan.
När Killingen tagit mål med Rally SM var det dags för 40 ekipage att ta sig vidare till SM Veckans rallyfinal. Två nya vändor för de snabbast, 10 i 4wd, 20 för 2wd och 10 i Standard.
Revansch från andraplatsen i SM tog Pontus Tidemand och Martin Holmdahl som satte sina två åk bäst, vinner 0,7 sek...Publicerad: 2026-06-27 16:39:53
Sekurab Rally SM och SM-veckan avgjorda i Rally Killingen – nya ledare och tätare titelstrider.
Rally Killingen i Kil bjöd under lördagen på både den fjärde deltävlingen i SEKURAB Rally SM och SM-veckans sprintfinaler. När dammet lagt sig hade flera mästerskap fått nya ledare, samtidigt som kampen om medaljerna hårdnat inför de två avslutande deltävlingarna.
Rally SM.
I Internatione...Publicerad: 2026-06-27 16:17:46
Patrik Flodin och Göran Bergsten är Svenska Mästare 2026!
Värmländska Kil bjöd på två separata SM-tävlingar under fredagen och lördagen. Patrik Flodin och Göran Bergsten hade svårt att hitta tempot och slutade tvåa i den nedkortade SM-deltävlingen. Men under SM-sprinten tog de revansch och knep SM-guld!
– Vilken skön revansch på den här helgen. Jäkligt...Publicerad: 2026-06-27 15:24:13
Dakarveteranen Annie Seel debuterar i regularity på Midnattssolsrallyt.
Bara två veckor efter sin uppmärksammade och framgångsrika formeldebut i historisk Formel Vee på Velodromloppet tar Dakarveteranen Annie Seel sig an ännu en ny disciplin.
När Midnattssolsrallyt körs 2–4 juli gör hon debut i Historic Regularity, en tävlingsform hon aldrig tidigare tävlat i. Seel ä...Publicerad: 2026-06-27 12:08:58
Söndagsrally med Skänningeknixen. Västra Östergötlands MK jubilerar och slog på stort för sitt asfaltrally, Skänningeknixen. Istället för vår blev det sommar när Östergötlands RS-DM tävlar. Det har ökats ut så sträckan på 8,6km körs tre gånger för dagen men intresset är skrämmande svalt, slutade på 45 bilar utöver föråkare.
Störs...Publicerad: 2026-06-27 11:04:30
Följ uppgörelsen i Thoréns i Kil Rally Killingen och SM Veckan - TV & Radio.
Lördag och avslut för fjärde deltävlingen i Rally SM för Thoréns i Kil Rally Killingen, det handlar om SS7, Skållerud som är SM-seriens enda sträcka på lördagen och halva startfältet kan efteråt styra hemåt med eller utan nya SM-poäng. Sträckan sänds live i sin helhet på webben i SVTplay - från kval...Publicerad: 2026-06-27 07:35:50
Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
En sträcka för Thoréns i Kil Rally Killingen under lördagen i Rally SM, efteråt går samma sträcka, Skållerud, dubbelt som finalåk för 40-talet tävlande i SM Veckan där medaljer delas ut av Riksidrottsförbundet fram mot 14-tiden när rallyt ska vara över.
Man kan följa resultaten för SM-seriens sju s...Publicerad: 2026-06-27 05:52:07
Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
Fredagskvällen i Thoréns i Kil Rally Killingen bjöd på både dramatik och täta sekundfighter när den fjärde deltävlingen i Sekurab Rally-SM inleddes. En sträcka återstår i kampen om SM-poängen, innan medaljstriden i SM-veckan ska avgöras.
Efter en olycka på den tredje specialsträckan tvingades arr...Publicerad: 2026-06-26 21:26:35
Carlsson snabbast i Killingens 1300-klass.
Rally Killingen Supporterklass innehöll fredagens sex sträckor i Thoréns i Kil Rally Killingen som Kils MK Bil arrangerar, upplägget blev dock kortat efter en olycka där en åskådare skadades i SM-klassen.
Suzukigänget åkte efter SM-klassen och missade därmed två sträckor, ändå 23 minuters tävland...Publicerad: 2026-06-26 21:07:02
Neuville leder i Grekland, Solberg fastnar i diket - Mille 14:e.
Sex sträckor avverkade i EKO Acropolis Rally Greece, topp fyra ses de tre tillverkarna där Thierry Neuville lyckas bäst, 9,7 sekunder före Sebastien Ogier. Halvminut skiljer ned till trean Adrien Forumaux som har det samma till Fords Josh McErlean.
Punktering och avåkning för Solberg.
Som...Publicerad: 2026-06-26 20:11:14
|
| |