|
 Mikael Lindqvist motorsport inför Hälsingerallyt. PRESSRELEASE
På lördag avgörs den första deltävlingen i Supercupen, som har blommat upp som en alternativ serie för de som inte vill åka Rally-SM. Supercupstävlingarna är en riktigt bra inkörsport för de som vill förbereda sig för större uppgifter. Första deltävlingen i Supercupen avgörs i trakterna kring Hudiksvall, sex specialsträckor på totalt nio mil ska köras.
Micke och Per gjorde säsongsdebut i Värmland Runt, årets första deltävling i Rally-SM. Efter två sträckor ledde de rallyt men sedan drabbades de av fel på intercomanläggningen under en sträcka och en punktering på en sträcka. De blev till slut fyra totalt och trea i klassen, med 10 värdefulla poäng med sig i bagaget inför sommarens deltävlingar.
- Med facit i hand så är jag nöjd med Värmland Runt. Vi fick ett bra kvitto på att bilen fungerar riktigt bra, en punktering förstörde för oss men det är sånt som händer. Alla timmar vi har lagt på att renovera bilen i vinter verkar ha gjort nytta.
- Vi åker upp till Hudiksvall med stora förhoppningar, bilen fungerar bra och vi har fått en tävling på snö innan. Rapporterna talar om riktigt fina vintervägar med höga snövallar. Motståndet är tuffast tänkbara, hela SM eliten kryddat med några fortåkare som inte valt att köra SM i år.
Per Andersson fyller i.
- Början på Värmland Runt gick riktigt bra, vi ledde tävlingen efter två sträckor, på den tredje sträckan hade vi problem med intercomen så där fick jag både skrika och köra med lite teckenspråk. Det är skönt med en tävling i ryggen, speciellt när det gick så bra för oss.
» Pressrelease från Mikael Lindqvist Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
En fullmatad rallylördag med mängder av tävlande och rallyn på olika nivåer, störst är Heat Rally Bergslagen som med Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM, 1300 Rallycup kör sju olika sträckor om 72km och rallyt kan följas med resultat och radio.
I Öst...Publicerad: 2025-09-06 05:55:45
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen.
Snart smäller det - Heat Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer avgörs under lördagen med sju specialsträckor för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Nedre Norras, Stockholms och Södermanland / Västmanlands DM-serier.
Redan under onsdagen började karta & program ...Publicerad: 2025-09-04 10:53:56
Svenska Sprintserien avslutar i Hällefors, två race i helgen.
Svenska Sprintserien tar avslut med sjätte tävlingshelgen för året, Hällefors MK arrangerar i helgen en deltävling per dag. 63 av de totalt 103 anmälda går i fyra rallyklasser.
Störst är Standard med 30 bilar, bland de med A-licens Mats Palmkvist, Bjarne Sools och Roger Andersson. För B-förare Ke...Publicerad: 2025-09-04 09:02:26
|
| |