|
 Shootout efter nya rallytalanger. PRESSRELEASE
Samtliga landets rallyförare och kartläsare i åldern 16 till 20 år inbjuds till en Shootout. Efter att ha testats och synats av en jury kommer de bästa att ingå i elitsatsningen SMSC.
Svenska Bilsportförbundets gör en nystart på sin elitsatning Swedish Motorsport Challenge (SMSC), därför att behovet av att fylla på med nya talanger är stort. Dagens medlemmar i SMSC, Patrik Sandell/Emil Axelsson och Patrik Flodin/Göran Bergsten, finns redan i VM, och gänget under är väl etablerat i SM och på väg ut till internationellt tävlande.
- Syftet med SMSC Rally Shootout är dels att inte missa någon av de talanger som ännu kanske inte lyckats göra så mycket väsen och sig, och dels att uttagningen i sig blir en lärorik process för de som anmäler sig, säger Anders Dawidson, förbundskapten i Rally.
Inbjudan har precis landat i brevlådorna hos de 430 licensierade förare och kartläsare som finns runt om i landet i åldern 16 till 20 år. Av alla som anmäler sig kommer ett antal att plockas ut för en heldag på Bosön, Riksidrottsförbundets utbildningscenter, med personliga intervjuer och tester. Efter gallring går de allra främsta vidare till en rallytävling där själva körningen kommer att bedömas.
SMSC är Svenska Bilsportförbundets långsiktiga satsning för att hjälpa fram unga talanger till den internationella världstoppen. Som medlem i SMSC får förarna/kartäsarna hjälp med bland annat coachning, träningsläger, medieträning, PR och ett stort kontaktnät inom rallysporten.
Fakta SMSC Rally Shootout
Inbjudna: 430 förare/kartläsare mellan 16 och 18 år.
Anmälan senast: 8 maj
Steg 1: Cirka 30 deltagare väljs ut
Steg 2: Kandidaterna samlas i augusti till en heldag på Bosön i Stockholm för personerliga intervjuer och tester. Bedöms av en jury.Steg 3: Ett 10-tal möts i en rallytävling, preliminärt i september där sista gallringen sker.
År 2010: Några deltagare erbjuds plats under året i SMSC.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.
Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...Publicerad: 2025-10-24 18:36:04
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.
Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...Publicerad: 2025-10-23 11:14:30
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Hälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.
Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...Publicerad: 2025-10-23 09:01:10
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
M-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.
En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...Publicerad: 2025-10-23 05:57:06
Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
Svenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.
Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...Publicerad: 2025-10-22 18:31:41
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...Publicerad: 2025-10-22 08:55:19
|
| |