NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© VOC Autoexperten RLY, Roger Fransson.
© VOC Autoexperten RLY, Roger Fransson.
Magnus ”Linkan” Lindqvist och CoDriver Fredrik Rudmalm tog ännu en seger i Askersund.
Fin och dramatisk SverigeSerie deltävling i Askersund.
PRESSRELEASE

Rally Askersund höll allt vad införsnacket lovade. En jättefin och fantastiskt välarrangerad tävling. Tack Rönne MK som stod för arrangemanget. Utmanande sörmländska sträckor krävde sin tribut och SverigeSerien tvingades räkna in flera rullningar och ännu fler avåkningar - lyckligtvis utan personskador. Plåt går att fixa. Serieledande Magnus ”Linkan” Lindqvist proffsigt vägledd av Fredrik Rudmalm inkasserade ännu en seger i VOC Autoexperten Rallys högsta elitklass. Hemmaåkaren Marcus Åhman med Micael Carlsson i högersätet tog en något mer överraskande men inte mindre imponerade seger i VOC Autoexperten Rally C. Felix Holmsten och CoDriver Carina Modig var snabbast i SverigeSeriens Grupp F klass men på grund av avsaknade obligatoriska dekaler så gav de bort segern till Jim och Håkan Andersson. I SverigeSerien Grupp E så var det Johnny Bäckström vägledd av Denise Ericsson som mot förhandstips var helt obevekliga. Bland juniorerna blev det däremot favoritseger av helt omutlige Emil Salomonsson.

Rally Askersund gjorde som väntat ingen besviken. Jättefina sträckor. Fint arrangemang rakt igenom. Jättebra serviceplats. Supertrevliga och engagerade funktionärer och tävlingsledning. Till och med vädret var på tävlingens sida, precis som det brukar då det gäller SverigeSerien.

Kan inte låta bli att inleda med några ord om vädret och SverigeSerien. Det är sådan statistisk avvikelse att det är helt osannolikt, statistisk anomali som det heter med ett fint ord. Fakta: I Sverige regnar det märkbart ungefär en tredjedel av sommarens dagar i snitt. Av dessa regndagar så är återigen ungefär en tredjedel kraftigt eller ganska kraftigt regn. Under mina hittills 16 år som klassansvarig så har jag ansvarat för ungefär 100 sommartävlingar vilket innebär i runda tal 500 sträckor. Då borde det rent statistiskt ha regnat på 160-170 sträckor varav mer ihärdigt på cirka 50-60. SverigeSeriens facit under min tid så här långt säger något helt annat. Kraftigt regn har vi haft på fem sträckor. Ens märkbart regn på 15. Alltså bara en tiondel av vad det rent statistiskt borde vara. Någon däruppe gillar SverigeSerien! Askersund var inget undantag. Det regnade på natten före. Uppehåll lagomt i tid för att sträckorna skulle hinna torka. Och vi hann knappt komma i mål och avsluta prisutdelningar förrän det regnade kraftigt igen. Kan inte låta bli att dela den här osannolika sammanträffandet, säger Roger Fransson ansvarig för såväl VOC Autoexperten Rally som för SverigeSerien … men sannerligen inte ansvarig för vädret även om det kan verka så.

Men tävlingen då … hur gick det?
I VOC Autoexperten Rallys högsta elitklass går duon Magnus ”Linkan” Lindqvist och Fredrik Rudmalm som tåget. Återigen en seger. Ett par situationer är naturligt när man åker i deras grymma tempo men dom var egentligen aldrig riktigt illa ute. Det i SverigeSeriekretsar välkända teamet Dennis Askling och Alan Karlsson gjorde säsongsdebut nu när rallyt gick nära hemmaplan och det med den äran. Rakt in på en fin andraplats. Pallen avslutades med nästa återkommare, Patrik Fredriksson som åkte med Mattias Jansson vid sin sida. Lite rattrost kunde skönjas hos Patrik som inte tävlat alls på länge på de inledande sträckorna men att takterna sitter i råder det inget tvivel om. Det gick fortare och fortare allteftersom att dagen gick. Välkomna tillbaka både team Askling och Fredriksson. Jättekul att se er tillbaka.

En liten överraskning bland C-förarna i VOC Autoexperten Rally.
Det är supersvårt att tippa VOC Autoexperten C. Snabb utveckling och lite svajande dagsform så här i början av sin karriär är helt naturlig. Den förhandstippade fajten mellan Olle Andersson och Robin Persson uteblev. Klar segrare blev istället hemmaåkaren Marcus Åhman med CoDriver Micael Carlsson. Jättegrattis och hoppas vi får se mer av er i serien. Fin andraplats till Krister Olsson och Jesper Nilsson som äntligen fick till det där lilla extra hela vägen. Först på tredjeplats hittar vi min förhandstippade Olle Andersson vägledd av dito Tobias. förvisso bara ynka 3,3 sekunder bakom Krister och Jesper efter enorm spurt på dagens avslutande PowerStage.

Favoritseger bland SverigeSeriens fantastiska juniorer.
Emil Salomonsson är helt obeveklig i bland SverigeSeriens jätteduktiga juniorer. Det låter som en skiva som hakat upp sig men återigen på en tid som hade räckt långt även bland SverigeSeriens seniorer. Bakom Emil kommer tillika jättebegåvade Simon Lindfors närmare och närmare, i Askersund tog han till och med en sträckseger. Snart kommer totalsegern, jag lovar. Även Simon på en totaltid som står sig väl även bland seniorerna. Och vi påminner. Dessa juniorer är antingen körkortslösa eller så har de ett alldeles färskt körkort. Och dom kör utan noter vilket som nämnts tidigare är en bedrift bara det på utmanande sörmländska vägar. Jag är sååå imponerad av dessa unga fartfantomer, svenskt rallys framtid!

Lite tråkigt debacle i SverigeSerien Grupp F.
I SverigeSeriens Grupp F klass så var Felix Holmsten och Carina Modig egentligen snabbast. Men med avsaknad av de obligatoriska klassdekalerna så ger duon bort både det fina förstapriset och SverigeSerie poängen, en dunk racingolja från LiquiMoly värd 1200 spänn och 30 SverigeSerie poäng, till andraplacerade Jim och Håkan Andersson. Slarvigt kan jag tycka. Till Felix försvar ska dock sägas att det var några fler Grupp F bilar som också hade ”glömt” dekalerna, kanske har de så god ekonomi att priserna inte spelar någon roll, vad vet jag? Därför får också egentligen tredjeplacerade Mattias och Christer Holm vårt fina andrapris, en supercool och välljudande bluetooth högtalare från Mann Filter och också 27 poäng i SverigeSerien. Vårt fina tredjepris som i Askersund var en jättefin och tillika väldigt cool garageklocka även den från Mann Filter går med detta till prispotten på årsavslutningen. Rakt igenom kan vi dock konstatera jättefina tider och väl genomfört rally i klassen. Jobbigt för förhandstippade och klassledande Samuel Elfstrand som inledde fint men som rullade på tuffa och svåra SS3, en sträcka som verkligen krävde sin tribut och manfall i SverigeSeriens klasser. Men trots rullningen så försäkrade Samuel att bilen är startklar igen innan Olofström om bara två veckor.

Tyvärr lite tunt startfält i Grupp E i Askersund?
I sammanslagna Grupp E A/B/C var det bara tre ekipage till start och sinsemellan skiljde det ganska mycket på farten. Klart snabbast var Johnny Bäckström och Denise Ericsson som körde in på riktigt fina 37:36. Kenneth König inte vägledd men med kunnigt bistånd av Rickard Persson in som tvåa, detta skriver jag eftersom att Kenneth kör onotat vilket är en fantastik bedrift på svåra sörmlandsvägar. Linnea Winkvist och Maja Björnell in på tredje plats. Tjejduon har spelat sina kort väl och har en god chans att stå som som etta eller tvåa totalt när SverigeSerien summeras efter finalen i Enköping den 3 oktober då seriens riktigt stora priser ska delas ut.

Med detta lägger vi årets upplaga av fin-fina Rally Askersund till handlingarna med en förhoppning om att snart ses igen. SverigeSerien ställer om fokuset till South Swedish Rally i Olofström redan 12 september. När detta skrivs har ordinarie anmälan stängt tyvärr med alltför få anmälda. Dock för SverigeSeriens ansvarige en dialog med tävlingsledningen i South Swedish om att öppna möjlighet till efteranmälan till ordinarie pris. Håll ögonen öppna kring detta och hoppas att vi ses i Olofström, det kommer också att bli en magiskt fin tävling med SM inramning.


» Pressrelease från VOC Autoexperten Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Addinolsprinten 1:[Resultat]
Addinolsprinten 2:[Resultat]
South Swedish Rally, VOC:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
South Swedish Rally, NRC:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
MKK Rundan:[Resultat][Info]
South Swedish Rally:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Rally Chile Bio Bio:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2026-08-31 11:04:23






SSR avslutar SM 2026 - Rally Lima inleder 2027 med 11 mil special!
© emotorsport.seI helgen avslutas året Rally SM, den 23:e januari startar nästa säsong. Då är det Rally Lima hos Lima MS som sparkar igång säsongen.

Vintertävling väntar, som vanligt kompakt hos Lima MS - planen för rallyt innebär 11,5 mil special och bara 9,8 mil transport!

Bland annat blir det en helt ny st...

Publicerad: 2026-09-12 09:16:51


Följ lördagens rallyn med SSR, Addinolsprintar, MKK-Runda och Rally Chile BioBio.
© emotorsport.seVid 8-tiden på drar South Swedish Rally igång lördagens etapp, åtta specialsträckor på 87km innan de tävlande är i mål med rallyt och Rally SM säsongen. Sista sträckan startar strax efter klockan 15 och där väntar 16km special. Följ rallyt med Resultat, Radio och WebTV under lördagen.

Addi...

Publicerad: 2026-09-12 05:54:10


Solberg leder Rally Chile BioBio efter fredagen - Carlberg femma i Junior WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Första dagen av Rally Chile BioBio avverkad, sex sträckor på 10 mil körda. I halvtid stod Oliver Solberg och Elliott Edmondson i topp, de tog sig an andra vändan genom sträckorna. Fyra, trea och etta på sträckorna och utökad ledning när man går till nattvila i Chile.

Svensken håller greppet i top...

Publicerad: 2026-09-11 22:24:51


Kristensson, Johansson, Arvidsson, Ingesson, och Levin leder South Swedish Rally.
© emotorsport.se47 ekipage rullade ut från Olofström mot kvällens två sträckor i snabb takt under South Swedish Rally. Vilshult var centrum för kvällen där inledande sträckan startade och den andra tog målgång.

Tom öppnade bäst, leder efter fredagen.
Tom Kristensson och Andreas Johansson öppnade klart sn...

Publicerad: 2026-09-11 20:49:41


Solberg leder i Rally Chile BioBio efter tre sträckor - sträckseger för Carlberg!
© Toyota Gazoo Racing.Halvtid av fredagen i Rally Chile BioBio, de tävlande vaknade till sju grader och fuktiga vägar efter nattens regn - snabbast ut var Oliver Solberg som vann första sträckan, Elfyn Evans tog den andra och Thierry Neuville den tredje.

Solberg i topp.
Totalt efter tre sträckor leder Solberg ...

Publicerad: 2026-09-11 17:59:29


Mittsverigesprinten SMK By Night #5 under söndagen med Rally, Racing och Rallycross.
Mittsverigesprinten SMK By Night #5 är SMK Sundsvalls tävling för söndagen, en sträcka på 5,2km går tre gånger och alla tider räknas ihop.

Tunt med tio åkare inom Rally, Racing och Rallycross som ska köra på sprintsträckan. Mikael Persson i Opel Ascona B för trimmat 2wd och Nils-Olov Lindström sa...

Publicerad: 2026-09-11 13:25:37


Följ fredagen i South Swedish Rally och Rally Chile BioBio.
© emotorsport.seKlockan 17:00 startar South Swedish Rally från torget i Olofström, det är Rally SM final där två sträckor körs två gånger under fredagens kväll. 17:23 rullar första bil ut på första sträckan, en till innan halvtimmans service i Olofström.

Andra varvet startar 19:14 och så den avslutande för dagen...

Publicerad: 2026-09-11 12:00:55


7-klubbars i Brukssvängen med 50-talet bilar.
© emotorsport.seSöndagsrally för 7-klubbars där Brukssvängen hos MSK Hammaren ska avverkas. Närmare 16km special ska köras, en sträcka går tre gånger för 50-talet tävlande.

20-talet genom de tre Trimmade 2wd klasserna med Antti Johannesson och Per Grubb ur A-klassen. Störst av dem är B-klassen där Hugo Carlberg,...

Publicerad: 2026-09-11 09:10:06


50:e South Swedish Rally, 48 SM-åkare går för final.
© emotorsport.se50:e upplagan av South Swedish Rally körs från Olofström där SSR-klubbarna ställt fram en mängd tävlingar i tävlingen. Störst är Rally SM som kör två dagar med start ikväll med fyra sträckor. Nordiska Mästerskapet ställer lördagens åtta sträckor och för Sverigeserien i VOC är det sex av lördagens st...

Publicerad: 2026-09-11 05:51:29


Katsuta överlägsen på shakedown - Solberg och Carlberg sparade däck.
© Toyota Gazoo Racing.Ut från Talcahuano går Rally Chile BioBio, årets tolfte WRC deltävling där shakedown avverkades under eftermiddagen. Trots påökt med extra däck valde de flesta att spara inför rallyt där man nu också tillåts göra fler däckbyten under etapperna. Klart snabbast var Takamoto Katsuta som inte sparade på...

Publicerad: 2026-09-10 19:23:53


Tidigare nyheter:
Mittsverigesprinten SMK By Night #5 under söndagen med Rally, Racing och Rallycross.
Följ fredagen i South Swedish Rally och Rally Chile BioBio.
7-klubbars i Brukssvängen med 50-talet bilar.
50:e South Swedish Rally, 48 SM-åkare går för final.
Katsuta överlägsen på shakedown - Solberg och Carlberg sparade däck.
Calle har vittring på JWRC-guldet, men vill slippa räkna.
WebTV live från shakedown för WRC Rally Chile BioBio klockan 16:00!
Tablå, Rallyradio & WebTV från South Swedish Rally.
30-talet åkare för lördagens MKK Runda.
Full fart mot Rally Sweden 2027, ny bansträckning tar form.
Shakedown inför Rally Chile BioBio torsdag eftermiddag.
Åtta extra däck och extra däckbyte tillåts i helgens WRC Rally Chile BioBio.
Oliver Solberg har inte gett upp kampen om VM-titeln.
Två Addinolsprintar på lördagen avslutar Back SM.
Rally Vetlanda och Skilling 50 tar E-Cupen till mål - anmälningar öppna.
Historiska Safarirallyt skrotar enhetsdäck 2027, river avtalet.
1300 Rally Cup summerar Rally Blekinge, mycket goda betyg och sträckorna passade de små Sukkorna.
Kval kan åter avgöra startpositionerna i WRC - under utvärdering.
Guide inför Rally Chile BioBio - Carlberg jagar Junior WRC guldet & Solberg vill avancera.
Läget i SM-tabellerna inför South Swedish Rally - några klara medaljer.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Rally Vetlanda 17/10


Rally EM - ERC:
Rally Five Cities North of Portugal 09-11/10


Rally SM:
South Swedish Rally 11-12/09


Rally VM - WRC:
Rally Chile Bio Bio 10-13/09


Onotade Rallyserien:
Höstjakten 19/09


Svenska RallyCupen:
Marknadsnatta 26/09




Foto:
Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

East Sweden Historic Rally, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

East Sweden Historic Rally, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.