|
 Tommy Vestlund redo för start. PRESSRELEASE
Bilen har varit nerplockad för genomgång. Teamet har gått igenom hela växellådan efter Hässleholm för att kontrollera vart oljudet kom ifrån, utan att direkt hittat något fel. Det fanns några indikationer att en lagerring setat löst och eventuellt kunnat rotera med ett tag. Oljudet som var i växellådan kom i slutet på SS7, men tystnade precis innan start på SS9.
- Ja det levde om rejält och första tanken var att vi var tvungna att bryta. Men eftersom så tystnade lådan och var innan star start helt tyst, säger
Tommy.
Nu har teamet lastat ekipaget för avfärd mot Köping ikväll. Under morgondagen kommer Tommy och Fredrik köra igenom alla strä sträckorna 2 ggr med en standardbil för att skriva sk. noter.
- Ja! skrattar Tommy och fortsätter, när det stämmer mellan förare och Co-driver finns det inte en låt i världen som slår känslan man har.
- Att sitta och köra i farter uppemot 200 km/h är grymt när allt stämmer, men det kan ta slut på med ett litet misstag med flinar Tommy.
Tommy hoppas på en pallplats, men vet att det kommer att krävas en prestation på högsta nivå för att lyckas. Med bl.a. VM mästaren P-G Andersson på startlinjen kommer det att krävas något extra.
- Med tempot som var nere i Hässleholm kan vi inte slöa till 1 meter utan att vara hopplöst efter säger Tommy och fortsätter.
- P-G hade ett grymt tempo sist men vi ska iaf testa att slå han.
Tävlingen statar i morgon kväll med 2st specialsträckor, den sk Bockhammarssträckan som körs 2 ggr. Det är en sträcka som Tommy kört massor av gånger och har lyckats där förut.
- Det är en sträcka som är hård och fin och går fort, säger Tommy.
- Den passar min lite bredare körstil och man kan verkligen ta i där, så det blir kul, skrattar Tommy.
Tommy kommer att uppdatera sin blogg som ligger under www.teamslirej.se där ni kan gå in och se det allra senaste som hänt. Rallyradio finns även under tävlingen och inte minst live webbradio under hela tävlingen. Länk finns på www.swerally.se/SM
» Pressrelease från Team Slirej - Tommy Vestlund.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Andervang landade hårt, totalvann Rallye Kurstadt Bad Schmiedeberg.
Stig Andervang och Natalie Solbach-Schmidt avverkade ADMV Rallye Kurstadt Bad Schmiedeberg under lördagen, tre sträckor dubbelt under dagen. Närmare 90 bilar till start i rallyt på mjuka och snabbt spåriga vägar.
- Rallyt var mycket tuffare än vi trodde inför, mycket snabba vägar blandat asfalt,...Publicerad: 2025-09-08 05:55:00
Armstrong ERC-vinnare i Wales - dubbelt M-Sport i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Under seneftermiddagen avslutades helgens ERC-deltävling JDS Machinery Rali Ceredigion, efter 12 sträckor stod Irländaren Jon Armstrong överst. Jon har trivts bra på asfaltvägarna i Wales, han tog över ledningen direkt lördag morgon och fortsatt i topp.
En dubbel för M-Sport då Estländaren, fjolå...Publicerad: 2025-09-07 19:49:52
Rydholms snabbast i Dalslandssprinten.
Snabba sprintvägar bjöd Bengtsfors på när SSRC intog Dalsland och fjärde deltävlingen för året. Två sträckor skulle gå två gånger och det var som tävlingsledaren Simon berättade innan tävling, ”det är en Norgekänsla”. 81 kom till start, 11 fler än förra årets deltävling i SSRC.
Totalsnabbast på s...Publicerad: 2025-09-07 18:24:05
Foto från HEAT / Rally Bergslagen.
Under lördagen stod HEAT / Rally Bergslagen för helgens största rally, ett stort startfält som skulle avverka över sju mil special på lika många sträckor. Det tävlades om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras, Stockholms, Södermanland / Västmanlands DM-serie ihop 1300 Rallycup där Kolsva MS, Fa...Publicerad: 2025-09-07 15:10:59
Nydén snabbast totalt i Heat Rally Bergslagen, fjärde deltävlingen i Svenska RallyCupen.
Vid centralt belägna Folkets Hus i Ludvika tog HEAT / Rally Bergslagen start under lördagen, bakom tävlingen stod Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som plockat fram 7 specialsträckor på över sju mil på en resa genom klassiska och nya rallyvägar.
Kim Nydén / Jonas Sandin var i diket och punktera...Publicerad: 2025-09-07 12:38:36
Dinkel snabbast totalt i Rally Kumrovec - Arvid avslutade med topptider.
Kroatiska Motul Rally Kumrovec fick dubbelt tyskt i topp efter rallyts åtta sträckor, Dominik Dinkel med Ford Fiesta Rally2 vann rallyt 27 sekunder före Hermann jun Gabner i Renault Clio Rally3. In som trea gick Antal Kovacs med Hyundai i20 N Rally2.
Till start Arvid Carlsson och David Arhusiande...Publicerad: 2025-09-07 10:56:12
Rydholm snabbast genom Dalslandssprinten. Dalslandssprinten med två sträckor dubbelt, i topp på sträckorna var Joakim Rydholm före Mattias Olsson på samtliga fyra åk över dagen - totalt 18,4 sekunder mellan dem vid dagens slut. Trea i klassen Tobias Pettersson. Rallyt ingående i Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup med Bengtsf...Publicerad: 2025-09-07 10:01:33
Många vinnare i onotad Klappjakt.
Tre sträckor med Bilsport Rally Cup, Rallyklassiker och Östergötlands DM när Ydre MK arrangerade Klappjakten. Johan Axelsson körde hem ännu en seger, totalt och i klass, när han vann östgötatävlingen.
Axelsson var dock tvåa från start, före på de två första sträckorna var SMK Valdemarsviks Johan...Publicerad: 2025-09-07 09:27:02
Tom Kristensson anmäld till jubilerande TV-Svängen i R5:a.
Tom kommer att tillsammans med klubbkamraten i SMK Hörby, internationellt meriterade co-drivern Julia Thulin, att köra hemmaklubbens traditionella tävling TV-Svängen, Tävlingen jubilerar i år jubilerar i år då den körs för 60:e gången, den 20 september.
Paret kommer att köra i högsta klassen med ...Publicerad: 2025-09-07 08:04:45
Larsen vann Rally Larvik - Grahn totaltvåa i Fiesta Rally3.
Isak Reiersen och Stefan Gustafsson inledde snabbast i Rally Larvik, deltävling i Norska mästerskapet på asfalt. Svensken på den Norska asfalten var en bra kombination, de straffade direkt Frank Tore Larsen med 2,2 sekund och Eyvind Bynildsen med 2,8 sekunder. Fjärde snabbast var Adam Grahn och Chri...Publicerad: 2025-09-07 07:04:57
|
| |