|
 Sex nya rallytalanger valdes ut. PRESSRELEASE
Fyra förare och två kartläsare ansåg juryn stå i en klass för sig när Svenska Bilsportförbundet avslutade sin SMSC Rally Shootout i Köping. Dessa sex blir nästa år en del av förbundets framtida satsning.
Gruppen kommer redan i höst att samlas på Bosön, Riksidrottsförbundets utbildningscentra. De sex ingår som en stödtrupp till förbundets elitsatsning, och som förhoppningsvis utvecklas till morgondagens rallystjärnor.
En jury bestående av fyra erfarna rallyutövare granskade de tolv som tagit sig vidare från Steg 2 då 25 lovande talanger fick visa sina fysiska färdigheter och låta sig intervjuas. De tolv hade nu samlats i Köping för att genomföra en tävling, med allt var där tillhör med ett prydligt team och ett gott uppträdande. Två av de tio sträckor som ingick i SM-deltävlingen Kolsvarundan körde även dessa juniorer.
- Precis som att P-G Andersson (totalvinnaren av tävlingen) stod i en klass för sig idag, utmärkte sig också de sex juniorer vi enhälligt valde, säger jurymedlemmen Staffan Parmander, själv en gång internationell co-driver och idag bilsportentreprenör med anläggning i Kall.
Förutom körning, eller notläsning tillsammans med Parmander, var också deras personligheten en stor och viktig del.
- Det har varit en lång och innehållsrik dag, och även om vi var helt eniga kring denna grupp var samtliga mycket duktiga och det lovar gott för framtiden, konstaterar förbundskapten Anders Dawidson.
Juryn bestod av: Förbundskapten Anders Dawidson, bilsportentreprenör Staffan Parmander, redaktör Mikael Johansson, och forne elitföraren Oscar Svedlund.
SMSC är Svenska Bilsportförbundets elitsatsning för att få fram nya förare på högsta internationella nivå i Rally och Racing. Ett kartinglandslag har bildats för att stötta och leda vidare till Racing, och i år har klassen Formel Renault instiftats som ett naturligt steg i karriären.
På rallysidan har SMSC Rally Shootout genomförts för att sortera ut nya talanger.
Uttagna förare/kartläsare:
Adolfsson Robin, förare, född 1990 från Åryd - Wäxjö MS
Bergetorp Tobias, förare, född 1990 från Nälden - Offerdals MK
Brorsson Oskar, förare, född 1990 från Brunflo - Jämtlands MK
Lundmark Sofie, kartläsare, född 1990 från Svensbyn - Piteå MS
Schandersson Simon, kartläsare, född 1992 från Åryd - Wäxjö MS
Åhlin Fredrik, förare, född 1991 från Hammarö - Värmlands KC
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2009-09-20 10:00
|
|
Avbelj toppar Rally di Roma Capitale, Grahn snabb i Rally3 och Carlberg genom i JEM-klassen.
Ynka 1,3km var ss1, sträckan SS1 Colosseo ACI Roma i centrala Rom som öppnade årets femte ERC-deltävling Rally di Roma Capitale - starten på andra halvan av EM-säsongen.
Italienare i topp.
Dubbelt Italienskt i topp efter sträckan med Bostjan Avbelj 0,4 sekund före Andrea Mabellini under m...Publicerad: 2025-07-04 21:20
Tänak toppar Louna-Eesti Rally - Arvid klasstvåa efter fredagen.
Ott Tänak leder stort i Louna-Eesti Rally, rallyts fyra sträckor avverkade där Tänak leder stort, men så kör han också Hyundai i20 N Rally1 som träning och test inför sitt hemmarallyt om ett par veckor, 1:22 minut leder han med totalt efter 15 minuters körning över tre mil.
Ralfs Sirmacis är tvåa...Publicerad: 2025-07-04 21:19
Kristoffersson, O`Donovan, Levin och Rådström vinnare i Rally Magic.
Rally Magic hos Finnskoga MK avverkat, två sträckor runt sträckan som går på rallycrossbanan, på vägar runt banan och genom campingområdena. Totalt blev det närmare 40 ekipage som gav sig iväg runt banslingan.
Totalt var det Johan Kristoffersson i VW Polo GTI R5 från GK Door Team Sweden som öppna...Publicerad: 2025-07-04 19:28
Carlberg tvåa genom shakedown - Rally di Roma Capitale går mot start.
- Det har varit lite svårt att vänja sig vid asfalt igen efter fyra månader med bara grus. Sakta men säkert kommer det, men vi är inte riktigt där än. 1,5s bakom Perez på shakedown och före alla snabba lokala Italienare. Vi kommer ha siktet inställt helt på Junior ERC denna helg då vi där är låst...Publicerad: 2025-07-04 16:00
66 bilar för Secto Rally Finland - Latvala utmanar Solberg i WRC2.
Just släpptes anmälningslistan för den finska WRC-deltävlingen, Secto Rally Finland. Rallyt visar på 66 ekipage i tävlingen, 11 bilar går för Rally1 klassen där Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä kör för Toyota Gazoo Racing. Sami Pajari i eget team och Takamoto Katsuta utanför fabrikst...Publicerad: 2025-07-03 22:14
Sainz fokuserar på Dakar, lägger ned planerna för ordförandeposten inom FIA.
Carlo Sainz har tidigare meddelat att han kan tänka sig att kandidera och ta över ordförandeposten inom FIA, det Internationella Bilsportförbundet när val för kommande mandatperiod står på spel.
Flera aktade namn inom bilsporten har gett sitt stöd till Sainz i sitt tänkta kandiderande att ta över...Publicerad: 2025-07-03 22:02
WebTV direkt från kvalet inför Rally di Roma Capitale.
Med start klockan 10:31 sänds kvalet inför Rally di Roma Capitale live i vår WebTV & Video avdelning - sträckan Fumone på 6,45km körs där Mille Johansson och övriga toppekipage i Rally2 klassen gör ett åk vars resultat sätter startpositionen.
Men redan innan, från klockan 8:00 går resultaten från...Publicerad: 2025-07-03 18:52
Närmare 30 bilar för lördagens Eckerölinjen Sprinten på Åland.
Lördagsrally på Åland när Eckerölinjen Sprinten hos Ålands MK avverkas, grussträckan på 3,7km körs två eller tre omgångar beroende på antalet startande.
Knappt 30 ekipage genom listan i en mängd klasser, Svenska och Finska. Ur fyrhjulsdrivna finskt genom Aarni Mertanen, Harry Nieminen och Samuli ...Publicerad: 2025-07-03 18:48
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Sträckan Fumone på 6,45km används som shakedown inför Rally di Roma Capitale, vid klockan 8:00 släpps Rally2 åkarna ut för att testa sträckan och inställningarna, vid 10:31 är de tillbaka för att köra kval som utgör startordning. Med asfalt som underlag är det snabbaste tid som går ut först när rall...Publicerad: 2025-07-03 17:44
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Efter en stark prestation under SM-veckan, där Patrik och John tog hem silvermedaljen i rallysprint, är det nu dags att snabbt växla fokus – nästa stopp: Rally di Roma Capitale i Italien!
Till helgen återvänder de till det italienska asfaltsmästerskapet, där de ställer upp i en av årets mest pre...Publicerad: 2025-07-02 22:33
|
| |